Wojna handlowa. Trump wyśle swoich negocjatorów do Pekinu

Kolejna runda rozmów amerykańsko-chińskich dotyczących wzajemnego handlu odbędzie się w Pekinie w dniach 14 i 15 lutego. Biały Dom poinformował, że na czele amerykańskiej delegacji staną sekretarz skarbu Steven Mnuchin oraz przedstawiciel handlowy Robert Lighthizer.

Wojna handlowa między dwoma państwami toczy się od ubiegłego lata kiedy USA wprowadziły 25-procentowe cła na chińskie towary. Objęły między innymi paliwa, produkty stalowe, samochody i sprzęt medyczny. Cła miały być odwetem za nieuczciwe praktyki handlowe, w tym kradzież amerykańskich technologii. Z kolei Chiny oskarżają Waszyngton o protekcjonizm handlowy.

Podczas szczytu G20 w Buenos Aires, na początku grudnia, przywódcy Chin i USA zgodzili się na 90-dniowe zawieszenie wprowadzania kolejnych stawek celnych - między innymi na sprzęt elektroniczny. Ten czas miał być przeznaczony na negocjacje. Jeżeli strony nie porozumieją się do 2 marca, w życie wejdą kolejne amerykańskie taryfy celne na chińskie towary o łącznej wartości 200 miliardów dolarów. W odwecie Chiny zapowiedziały karne cła na amerykańską produkcję o wartości 60 mld USD rocznie.

Tymczasem kanał CNBC informuje, że Biały Dom rozważa odroczenie w czasie wprowadzenia kolejnych ceł nawet w przypadku braku porozumienia. Według stacji odroczenie takie jest możliwe jeśli amerykańska administracja uzna, że rozmowy rokują szanse powodzenia w przyszłości.

Więcej o:
Komentarze (22)
Wojna handlowa. Trump wyśle swoich negocjatorów do Pekinu
Zaloguj się
 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 2 razy 2

  Deficyt handlowy za czasow Prezydenta Trumpa zmniejszyl sie o 11%
  wiec to chinole sa po prosbie do Amerykanow ,skonczy sie jak z NAFTa
  kiedy po prosbie przyszli Kanadole oh Meksyki

 • mr.knox

  Oceniono 10 razy 2

  Ponizej dokladnie co napisano w CNBC.
  A teraz prosze porownac z manipulacjami Gazety :))
  „If the negotiations do not progress sufficiently, the U.S. officials said increased tariffs will take effect. Washington could agree to extend the deadline without a deal if talks are progressing. Trump said last week he did not think the deadline would need to be extended, though he said a deal might not be on paper by then”.
  www.cnbc.com/2019/02/08/reuters-america-update-4-u-s-china-trade-talks-resume-next-week-focus-on-intellectual-property.html

 • 21grzegorz

  0

  Co jak terroryści ROZWALĄ Nord Stream 1 i 2?

 • gaciekesikowej

  Oceniono 8 razy 0

  recesja na horyzoncie to i zaczynają mięknąć, ciekawie się to zapowiada. Widać azjatycki hegemon dorósł już do swojej potęgi i zaczyna nieśmiało ją okazywać.

 • stemp10

  Oceniono 8 razy 0

  Amerykanie na hamburgerach długo nie ujadą. Oni oczywiście są w stanie wszystko sobie wyprodukować ale nie za takie ceny jak Chińczycy a statystyczny John nie chce więcej płacić za wszystko

 • andy180812

  Oceniono 2 razy -2

  wdze ze ta globalizacja w amer. wydaniu to pic na wode. raz robia globaalizacje potem juz nie

 • lolik52

  Oceniono 9 razy -3

  Trump wyśle swoich negocjatorów do Pekinu

  -he he he he!zapachło smażonym?

 • js08836

  Oceniono 11 razy -3

  Jankesi pękają. Trump pomału bezie się wycofywał bo to nie on traci, ale setki firm kooperujących z Chińczykami. Amerykanie tracą i są wściekli na Trumpa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX