Emeryci i renciści w marcu zyskają dodatkowe pieniądze. I to aż z dwóch różnych źródeł

Emeryci i renciści w marcu będą mieli powody do zadowolenia. Ich świadczenie może być wyższe o ponad sto złotych, a w następnych miesiącach zostanie podniesione.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w marcu będzie miał dla rencistów i emerytów więcej pieniędzy. Po pierwsze zwróci im część zaliczek wpłaconych z tytułu podatku dochodowego. Wiąże się to z podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Od 2018 roku wynosi ona 8000 zł. Osoby z najniższym uposażeniem, wynoszącym ok. 1000 zł brutto, na zmianie przepisów zyskają ok. stu złotych. 

Waloryzacja czyli dodatkowe pieniądze

Zwrot części podatku pokryje się w czasie z zaplanowaną na ten rok waloryzacją. W tym roku wyniesie ona nie mniej niż 70 zł brutto. Na podwyżkę może liczyć 6,27 mln osób. 

Na nowych zasadach zyskają osoby, których świadczenie nie przekracza 2 147,30 zł brutto. Osoby otrzymujące świadczenie powyżej tej kwoty zyskają 3,26 proc.

Najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione do:

- 1 100 zł brutto w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej (obecnie świadczenia te wynoszą 1 029,80 zł brutto);

- 825 zł brutto w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (obecnie wynosi ona 772,35 zł brutto).

Czy trzeba występować o zwiększenie środków?

Nie, ZUS sam obliczy kwotę zwróconego podatku i wysokość podwyżki. Dodatkowe środki trafią do emerytów i rencistów w marcu.

Czytaj też: Przedsiębiorcy w Polsce w ogóle nie będą płacić składek ZUS? To mogłaby być rewolucja

Łączny koszt waloryzacji w 2019 roku dla budżetu państwa to 8,4 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (107)
Emeryci i renciści w marcu zyskają dodatkowe pieniądze. I to aż z dwóch różnych źródeł
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 63 razy 49

  O dziadki pakujcie walizki i pod palmy. Nie ale 100 zł więcej dostaniecie jednorazowo to bedzie taka uczta ze ze szczęścia będziecie musieli biec i zagłosować na skromna Balbine królowa PZPRowcow SBekow co kradnie dla was. 😂😂😂

 • an35m

  Oceniono 52 razy 34

  przepracowałam 38 lat.Moja sąsiadka 6 lat. Niebawem będzie mieć emeryturę w tej samej wysokości co ja. To jest wg pis sprawiedliwość...

 • lilo150

  Oceniono 41 razy 29

  Dobra, lecę do biura podróży zamówić 2 tygodnie w meksyku. Dziękuję rządowi i najjaśniejszej eminencji prezesowi za uczynienie mojej starości radosnej, godnej i perspektywicznej.

 • stan47.emeryt

  Oceniono 29 razy 23

  Obłowią się jak pisowscy krezusi na ciepłych posadkach w spółkach Skarbu Państwa.

 • homer101

  Oceniono 19 razy 19

  70,- brutto , to na rękę koło 45,- . Masa kasy . Emeryci przebijają nagrody rządzących . Bo im się należy

 • shtalman

  Oceniono 21 razy 17

  Emerytom to się dopiero powodzi, fju fju

 • poochojek

  Oceniono 30 razy 16

  nie bylo zadnego podniesienia kwoty wolnej od podatku, czerska powtarza pisowska propagande, byla dodatkowa ulga dla najnizej zarabiajacych, podniesienie by bylo gdyby dotyczylo wszystkich podatnikow

 • rezun-one

  Oceniono 14 razy 14

  Jak nie ukradną to nie dołożą, to jest PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX