Prasa: Australijska firma pozywa Polskę. Możemy zapłacić miliardowe odszkodowanie

Australijska firma Prairie Mining pozywa Polskę w międzynarodowym arbitrażu na podstawie dwustronnych umów o wzajemnej ochronie inwestycji. Chodzi o budowę dwóch kopalń, na Śląsku i Lubelszczyźnie - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Australijczycy od dłuższego czasu uważają, że są dyskryminowani jako zagraniczny inwestor.

Prairie Mining już w kwietniu 2018 r. skarżyła się, że resort środowiska odwleka w czasie decyzję dotyczącą prawa do użytkowania górniczego na terenie planowanej kopalni Jan Karski. W tym samy miesiącu firma straciła też wyłączność na ubieganie się o koncesję wydobywczą. Prairie Mining groziło wtedy zgłoszeniem Polski do międzynarodowego arbitrażu. I tak właśnie się stało.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna"5 lutego 2019 r. firma przesłała pismo do prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego z informacją o pozwie. Dziennik dodaje, że jeśli pozew zostanie rozstrzygnięty na naszą niekorzyść, Australijczycy mogą domagać się od Polski nawet 10 mld zł tytułem odszkodowania.

Notowana na GPW australijska firma ma dwie inwestycje w Polsce – kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Posiadająca w bliskim sąsiedztwie swoje inwestycje JSW, od kilku miesięcy zabiegała o odkupienie górniczych projektów od Australijczyków, o czym pisaliśmy w ubiegłym roku. Prairie Mining miałaby otrzymać zwrot zainwestowanych środków. Między polską i australijską firmą nie doszło jak do tej pory do podpisania umowy. 

Jak dotąd, ani Prairie Mining, ani JSW nie skomentowały oficjalnie sprawy. Do kwestii  międzynarodowego arbitrażu nie odniosła się też KPRM.

Więcej o:
Komentarze (129)
Prasa: Australijska firma pozywa Polskę. Możemy zapłacić miliardowe odszkodowanie
Zaloguj się
 • wiatrakt

  Oceniono 82 razy 68

  Nie będą kangury kopać w Wolsce węgla, gdy można go kupować od ruskich.

 • antirussia81

  Oceniono 74 razy 66

  Ktoś jeszcze wierzy, że ta banda idiotów, nieudaczników i sabotażystów byłaby w stanie uszczelnić system podatkowy? Pińcet plus i inne ekstrawagancje to zabawa na kredyt - za jakiś czas obudzimy się w drugiej Grecji, tyle tylko, że u nas nie będzie tak słonecznie.

 • kangurzyca13

  Oceniono 63 razy 61

  A mnie sie zawsze wydawalo, ze Poska i Australia moga wejsc w konflikt co najwyzej na boisku pilkarskim. A PiSiory daly rade :)

 • plutoniczna

  Oceniono 56 razy 48

  czy jest jeszcze kraj na tej planecie, z którym nie toczymy jakiejś wojny??
  dla kolegi pytam...😂

 • dublet

  Oceniono 51 razy 45

  Nareszcie coś nowego! Z Australią NIGDY nie mieliśmy na pieńku, więc to kolejny sukces Rządu i Partii!

 • alef.omega

  Oceniono 38 razy 36

  10 miliardów... 15 wież by za to zbudował Wielki Deweloper, Słoneczko Naroku, Nasz Wódz Ukochany, a nie ledwie dwie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX