Rosja stworzy własny internet i odetnie się od globalnego? Rząd popiera, ustawa już w Dumie

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, rozpatrzy dziś projekt ustawy o izolacji lokalnego internetu od globalnej sieci. Realizacja tej inicjatywy, zgłoszonej przez grupę posłów i senatorów będzie kosztowała budżet Rosji ponad 20 miliardów rubli, to jest w przeliczeniu około 270 milionów euro.

Zdaniem ekspertów, odcięcie Rosji od globalnej sieci jest teoretycznie możliwe, ale wymaga ogromnych nakładów i w przyszłości wygeneruje straty finansowe we wszystkich rosyjskich instytucjach, które działają na światowych rynkach.

Autorami projektu ustawy o izolacji internetu są między innymi: pomysłodawca ustawy o karaniu internautów za obrazę władzy senator Andriej Kliszas oraz podejrzewany przez brytyjskie organy ścigania o udział w zabójstwie byłego agenta FSB Aleksandra Litwinienki deputowany Andriej Ługawoj.

Obaj politycy zgłaszając projekt ustawy o izolacji internetu napisali w uzasadnieniu, że przyjęcie dokumentu jest konieczne ze względu na agresywne działania w przestrzeni cybernetycznej inicjowane przez Stany Zjednoczone. Przygotowany przez nich i popierany przez rząd dokument zakłada odłączenie rosyjskiego segmentu internetu od globalnej sieci w taki sposób, aby nie pogorszyła się jakość usług wewnątrz Rosji. Rosyjscy dostawcy internetu są przeciwni tego typu projektom i zapowiadają przedstawienie własnej ekspertyzy ich szkodliwości.

Więcej o:
Komentarze (93)
Rosja stworzy własny internet i odetnie się od globalnego? Rząd popiera, ustawa już w Dumie
Zaloguj się
 • hube1310

  Oceniono 26 razy 22

  Tzn. zwykłych ludzi odetnie od globalnego internetu. A rządowi hakerzy będą szaleć w najlepsze. I do tego ci zwykli ludzie nie będą czytali o problemach, sankcjach itd. Coś na wzór Korei Płn.

 • krynolinka

  Oceniono 17 razy 17

  Może i nasze pisiorki szykują taki manewr, stąd przerzucenie na odcinek ministerstwa cyfryzacji Andruszkiewicza..?Uszykują nam tego typu wygodę, żebyśmy się nie skazili zgniłym zachodem.

 • glencok

  Oceniono 22 razy 16

  Patrzcie durni wyborcy pisu co nas czeka jak jeszcze pogłosujecie na partię popieraną przez Putina

 • pwiejacz

  Oceniono 9 razy 9

  W Polsce też są tacy, którym się ten pomysł podoba.

 • spyderman2

  Oceniono 13 razy 9

  ale ruskie trole i boty adriana dudy dalej bedą wychwalać złodziei z pisu w otwartym internecie??? czy tylko w ruskim?

 • true_lysander

  Oceniono 18 razy 8

  Brawo, nastąpi samozaoranie się braci Rosjan. Za 50 lat, gdy wystawia łeb za granicę, zdziwią się, ze świat tak poszedł do przodu a oni ciągle w zimnej wojnie żyją i na dacze Dacią w dieslu pędzą , bimber pędzić.

 • remo29

  Oceniono 11 razy 7

  Ciekawe, czy wprowadzą też własną grawitację.

 • gandalph

  Oceniono 13 razy 7

  Rosja chce się odciąć od globalnego Internetu? Wreszcie!
  Nie oni pierwsi wpadli na ten pomysł. Już jest jeden kraj, który ma własny Internet - KRLD.
  Niech ruskie jeszcze odetną się od systemu SWIFT, Visy, MasterCard i w ogóle światowej gospodarki.

 • franekzjanek

  Oceniono 10 razy 6

  W tej chwili powinna nastąpić totalna blokada .ru

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX