Soros pisze o UE. Porównuje jej sytuację z ZSRR z 1991 roku. "Lunatykuje w kierunku otchłani"

"Unia Europejska przypomina Związek Radziecki w 1991 roku - na granicy upadku" - zatytułowany jest tekst George'a Sorosa w "The Guardian". Miliarder wieszczy, że jeśli siły prounijne "nie obudzą się", to dalej będą lunatykować "w kierunku otchłani", czyli właśnie pójścia drogą Związku Radzieckiego.

Na portalu brytyjskiego "The Guardian" ukazał się tekst autorstwa George'a Sorosa, zatytułowany "Unia Europejska przypomina Związek Radziecki w 1991 roku - na granicy upadku".

Miliarder już na wstępie wskazuje, że w nadchodzących, majowych, wyborach do Parlamentu Europejskiego "siły antyunijne" będą rosnąć w siłę. "Ci, którzy chcą zachować unijne wartości, muszą się obudzić" - wskazuje Soros.

Europa lunatykuje w kierunku otchłani i jej ludzie powinni obudzić się, póki nie jest za późno. Jeśli nie, Unia Europejska pójdzie drogą Związku Radzieckiego w 1991 roku

- wieszczy George Soros. Opisuje, że zarówno unijni przywódcy, jak i obywatele UE, zdają się nie rozumieć, że obecnie mamy do czynienia z "rewolucyjnym momentem" i większość z nas zakłada, że przyszłość będzie mniej więcej taka, jak teraźniejszość, a - w jego ocenie - niekoniecznie może tak być.

Soros: Marzenie o zjednoczonej Europie może stać się koszmarem

Soros wieszczy, że w wyborach do PE w 2019 roku, "siły antyeuropejskie" będą miały "konkurencyjną przewagę". Dlaczego? Jak wylicza miliarder:

Przestarzały system partyjny w większości państw Europy, praktyczne niemożliwe wprowadzanie zmian traktatowych i brak narzędzi prawnych, by dyscyplinować państwa członkowskie, naruszające zasady, na których zbudowano UE

Wśród państw ze wspomnianą przez siebie "przestarzałą strukturą partyjną" George Soros wymienia Niemcy (i wzrost poparcia dla AfD oraz słabnące poparcie dla CSU i CDU), Wielką Brytanię, a także Włochy, Polskę, Francję i Szwecję.

Wywód Soros kończy słowami:

Pierwszym krokiem do obrony Europy przed jej wrogami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi, jest rozpoznanie skali zagrożenia, jakie stanowią. Drugim jest obudzenie uśpionej prounijnej większości i zmobilizowanie jej do obrony wartości, na których oparta jest Unia Europejska. W innym wypadku, marzenie o zjednoczonej Europie może stać się koszmarem XXI wieku
Więcej o:
Komentarze (336)
George Soros pisze o Unii Europejskiej: Przypomina Związek Radziecki na granicy upadku
Zaloguj się
 • shtalman

  Oceniono 73 razy 17

  Niestety ale ostało się tylko kilku wybitnych polityków którzy rozumieją co EU znaczy pod kątem spokoju i pokoju, reszta to krótkowzroczne cwaniaki ze średniowiecza a la Deweloper, Trump, Orban, Zeman, Babis, Le Pen, May. Ja dzieci mam i chciałbym żeby miały też taki fajny okres bez wojen i głodu, gdzie mogą poznawać świat i ludzi, a na pohybel każdemu wymachującego szabelką

 • beristein

  Oceniono 52 razy 16

  Gdyby nie zorganizowal inwazji migrantow w 2015 roku to by ludzie inaczej patrzyli na UE jako projekt ponadnarodowy. A tak to sie ludzie boja i strach powoduje ze szukaja bezpueczenstwa w partiach nacjonalistycznych. Patrz afd w Niemczech, ruch 5 gwiazd w italii czy szwedzkich demokratów w szwecji...

 • alexmac

  Oceniono 64 razy 14

  Panie Soros, trzeba było nie organizować inwazji tzw. uchodźców na Europę w 2015 roku. To było przełomowe wydarzenie, które spowodowało, że obywatele Unii przestali w nią wierzyć.

 • namegoeshere

  Oceniono 41 razy 13

  To miedzy innymi przez takich ludzi jak Soros Unia chyli sie do upadku. Przez lata on i inni "liberalowie" ekonomiczni promowali ekonomie zysku za wszeka cene, bez wzgledu na koszty ludzkie, no i ludzie zaczeli glosowac na populistow. Ludziom trzeba zaoferowac perspektywe lepszego i godnego zycia za ich ciezka prace, a wowczas wybiora pro-unijnych politykow.

 • janek-007

  Oceniono 46 razy 10

  To cale 'obalenie' komunizmu to była ucieczka do przodu zmutowanych i sfrustrowanych marksistów którym rosyjska rewolucja nie wyszła tak jak chcieli a jak chcieli to każdy który w tamtych czasach żył widział i wiedział. Zmutowani marksiści z jednej dystopii zafundowali Europie i Światu następną dystopie: neoliberalizm i dzika globalizacje. Cale szczęście ze są jeszcze przytomni ludzie w Europie którzy mówią Sorosowi, nie! Europa tak czy inaczej będzie musiała się jednoczyć bo to jest 'to be or not to be' dla Europy ale, to jednoczenie nie może być rozpływaniem się m morzu niekontrolowanej imigracji i neoliberalnego przekrętu. Anglicy zrobili bardzo źle wychodząc z Europy. Powinni pozostać i powalczyć o prawdziwa Europe a nie o upadającą dystopie. Trudno się dziwić ze niektórzy w Europie nie chcą wskakiwać z deszczu pod rynnę.

 • man13

  Oceniono 36 razy 10

  mam nadzieję, ze się myli. Jeśli nie, to za 10 lat mamy wojne w Europie

 • mietek1910

  Oceniono 23 razy 9

  A nie pisze czasem żeby przyjąć jeszcze z 10 mln tępych jak but uchodźców którzy ubogacą europejską kulturę i uchronią Europę przed tym upadkiem? Hmm?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 19 razy 9

  Takie porównanie, chyba raczej "do", niż "z" ZRRR w 1992r. jest zupełnie nietrafione.
  Państwa, czy też "organizmy zwiszkowe" nie przystąpiły do Sojuza dobrowolnie.

 • qznia

  Oceniono 29 razy 9

  No proszę
  UE upada
  i zamiast coś zmienić to nadal brukselskie elity zajmują się pierdołami a nie gospodarką

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX