Narzekasz na spóźniające się pociągi? Ich punktualność się zwiększyła. O ponad minutę

Urząd Transportu Kolejowego podał wyniki pomiarów dotyczące punktualności pociągów. Statystycznie rzecz biorąc jest odrobinę lepiej. Kiedy jednak zagłębimy się w szczegóły, powodów do zadowolenia nie ma zbyt wiele.

Urząd Transportu Kolejowego opublikował dane dotyczące punktualności pociągów w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku. Mówiąc w największym skrócie: jest o parę procent i kilkadziesiąt sekund lepiej. Po pierwsze, średnie opóźnienie pociągu zmniejszyło się z 17 minut 48 sekund do 16 minut i 6 sekund - czyli o ponad minutę. Te dane nie dotyczą opóźnień do pięciu minut.

Opóźnienia pociągówOpóźnienia pociągów Źródło: UTK

Po drugie, w czwartym kwartale minionego roku 88,48 proc. składów przebyło całą trasę bez opóźnień. W trzecim kwartale ten wynik wynosił 87,4 proc. Poprawa wynosi więc 1,6 proc. 

Opóźnienia pociągówOpóźnienia pociągów Fot. UTK

W 52 proc. przypadków opóźnienie pociągu jest niewielkie - wynosi mniej niż pięć minut. W przypadku 46 proc. składów jest większe i wynosi od 5 do 60 minut. Jest to odpowiednio 56 i 55 tys. składów. 

Tych, które spóźniają się bardziej, jest wyraźnie mniej. Od 60 do 120 min. spóźniło się 1 431 pociągów. Jeszcze większe opóźnienie odnotowało 377 połączeń. To mniej niż jeden procent. Spadek w tym wypadku jest znaczący - wynosi niemal połowę. 

Ciekawe dane dotyczą też ilości odwołanych pociągów. W I kwartale było ich 2684, w II kwartale aż 4605, a w III kwartale 3950. W czwartym wskaźnik znów się pogorszył - wyniósł 4571 pociągów. 

UTK podaje też dane dotyczące poszczególnych stacji kolejowych i przewoźników. Tu wyniki są różne. Na przykład PKP Intercity na stacji Kutno osiągnął poziom punktualności wynoszący 53,2 proc. Składy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na tej samej stacji osiągnęły poziom punktualności wynoszący 93 proc. Pasażerowie nie mają więc szczególnych powodów do zadowolenia - w wielu przypadkach kilkadziesiąt procent pociągów przyjeżdża na stację z opóźnieniem. 

Warszawska Kolej Dojazdowa może z kolei pochwalić się poziomem punktualności na poziomie 99,29 proc. To jeden z najwyższych rezultatów.

Źródło: utk.gov.pl

Więcej o:
Komentarze (15)
Narzekasz na spóźniające się pociągi? Ich punktualność się zwiększyła. O ponad minutę
Zaloguj się
 • pierwszychamrp

  Oceniono 5 razy 5

  Do roku 2030 zwiększy się spożycie wieprzowiny o 198 gramów na głowę rocznie, a komu będzie mało, dostanie jeszcze po ryju.

 • fajny_zajety

  Oceniono 4 razy 4

  Rewolucja będzie jak bilety międzynarodowe będzie mozna kupowac przez internet. Teraz to dramat trzeba jezdzić do centrum odpowiedniego miasta żeby kupić bilet i nie wiadomo ile będzie kosztować bo to zależy od widzi mi się PKP. Raz jest jakaś promocja i bilet kosztuje 100 zł ,za tydzien już 200 zł, a czasem 180. Miejscówki powinny być też wykupywane jak biley w kinie klikasz i rezerwujesz miejsce w przedziale. XXI wiek ,a bilety się kupuje jak w 19 wieku...

 • lukask73

  Oceniono 3 razy 3

  Czym innym jest 16 minut jak ktoś dojeżdża pół godziny spod miasta do centrum, czym innym, jak ktoś podróżuje z Krakowa do Gdyni, a jeszcze czym innym, jak ktoś w tej Gdyni ma przesiadkę i jest dokładnie 16 minut zapasu.

 • glencok

  Oceniono 7 razy 3

  Hahahahaha :)))))) weźcie sobie statystyki japońskich kolejarzy, Tam zdaje się opóźnienia są liczone w SEKUNDACH.
  KARTONOWE PAŃSTWO W RUINIE

 • siwywaldi

  Oceniono 2 razy 2

  Cytat: "...średnie opóźnienie pociągu zmniejszyło się z 17 minut 48 sekund do 16 minut i 6 sekund - czyli o ponad minutę. "
  ====================================
  Czyli zachowując to tempo, punktualność mamy szansę osiągnąć gdzieś około 2035 roku. Tylko czy do tego czasu, kolej zdąży wyremontować tory i uporać się z zakupem podstawowego taboru? :-))

 • siwywaldi

  Oceniono 2 razy 2

  Ta minuta powaliła mnie na kolana :-)) Bo przy naszej "punktualności" ta minuta jest pustym śmiechem, zwłaszcza w porównaniu z pociągiem w Chinach, którym podróżowałem kilka lat temu i który po blisko 9 godzinnej, nocnej jeździe, zatrzymał się przy pekińskim peronie DOKŁADNIE w momencie przeskoczenia tabliczek zegara, na właściwą godzinę przyjazdu :-))

 • jxl82

  Oceniono 3 razy 1

  Vivat Jarosław! Vivat Suweren! Vivat Wszystkie Stany!

 • seroo1

  0

  Taaa...
  o minutę się zwiększyła.
  Ze 189 do 188 minut spadło średnie opóźnienie pociągów.
  Brawoooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • lovepeacemusic

  0

  Brawo wy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX