Będą dwie zmiany w 500 plus. Rafalska potwierdza. Łatwiej o środki na drugie i kolejne dziecko

Aby dostać 500 plus na drugie i kolejne dziecko, nie trzeba będzie mieć już ustalonego prawa do alimentów - zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Planujemy ograniczenie wymogu ustalenia alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko do wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko 

- powiedziała Rafalska "Faktowi". Dodała, że ta zmiana ma zostać wprowadzona jeszcze w tym roku.

Wymaganie od rodziców ubiegając się o 500 plus na drugie i kolejne dziecko posiadania ustalonego prawa do alimentów zostało zakwestionowane we wrześniu 2018 r. przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Uznał on, że samotny rodzic powinien udowodnić, że ma przyznane alimenty wyłącznie wówczas, gdy ubiega się o 500 plus na pierwsze dziecko. W przypadku kolejnych dzieci 500 plus powinno się należeć bezwarunkowo, tak jak dzieje się to w przypadku pełnych rodzin.

Choć wyrok WSA dotyczył tylko jednej, konkretnej sprawy, był pewnym sygnałem dla innych samotnych rodziców, żeby również o pieniądze się domagać. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi rozesłało do gmin pisma przypominające brzmienie ustawy o 500 plus. Z art. 8 pkt 2 faktycznie wynika, że konieczność przedstawienia zasądzonych alimentów przez osobę samotną jest konieczna przy ubieganiu się o świadczenie na każde dziecko. Tyle, że taki przepis można uznać za "kłodę pod nogi" rzucaną wyłącznie samotnym rodzicom (w pełnych rodzinach 500 plus na drugie i kolejne dziecko jest przyznawane bez żadnych warunków).

Świadczenie wychowawcze na dane dziecko nie przysługuje, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz tego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd

- brzmi przepis, a wyjątków od tej reguły jest tylko kilka (np. gdy ojciec dziecka jest nieznany, albo drugi rodzic nie żyje).

Czytaj też: 500 plus nie dla samotnych rodziców? Ministerstwo Pracy: Przypominamy tylko jakie jest prawo

Choć minister Rafalska wrześniowym wyrokiem WSA była zaskoczona (mówiła, że "sąd zachował się tak, jakby nie doczytał obowiązujących przepisów") i tłumaczyła, że przepisy mają na celu zapobieżeniu wyłudzeniom świadczeń, wygląda na to, że przedstawi projekt zmiany w kontrowersyjnym punkcie ustawy.

Nowe kryterium dochodowe

Drugą zmianą w ustawie o 500 plus ma być podniesienie kryterium dochodowego przy świadczeniu na pierwsze dziecko. Dziś wynosi ono 800 zł netto na członka rodziny (jeśli dziecko jest zdrowe). O ile wzrośnie? Minister Rafalska zapowiada, że o przynajmniej 100 zł, ale dokładnej kwoty nowego progu jeszcze nie podała.

Podniesienie kryterium dochodowego jest konieczne. W przeciwnym przypadku w okresie świadczeniowym 2020/2021 - czyli od 1 października 2020 od 30 września 2021 r. - samotni rodzice zarabiający "najniższą krajową" straciliby prawo do otrzymywania 500 plus na jedyne dziecko.

Czytaj więcej: Płaca minimalna może namieszać w 500 plus. Kryterium dochodowe na pierwsze dziecko też w górę?

Więcej o:
Komentarze (33)
Będą dwie zmiany w 500 plus. Rafalska potwierdza. Łatwiej o środki na drugie i kolejne dziecko
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 14 razy 14

  Zaplusuja podatników na smierć .
  Bo skądś ta kasę trzeba wziąć .

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 12

  Program NASA lotu na Marsa wymaga mniej poprawek i pieprzenia o nim w koło Macieju niż to cudo wyprodukowane przez ruda babę id hamburgerów 😂

 • ar.co

  Oceniono 12 razy 12

  Od początku było wiadomo, że żądanie jakichkolwiek dokumentów w odniesieniu do drugiego i kolejnego dziecka nie ma żadnych podstaw prawnych, skoro 500+ dostaje się na nie bez względu na wysokość dochodu. Ale co szkodziło zatruć trochę rodzicom życie, nie, Rafalska? I przedstawić potem wymuszone przez sąd przestrzeganie prawa jako nadzwyczajne osiągnięcie pisowskich kłamców...

 • czechy11

  Oceniono 15 razy 11

  Ile można słuchać bredni tych nieudacznikach o tych plusach. Seniorzy dalej czekają na darmowe leki tyle są warte programy Rudej oszustki walczącej onkoryto.

 • czechy11

  Oceniono 13 razy 9

  Ruda baba od wywalania pieniędzy w błoto cyzeluje ten program jakby miała nim lecieć na Marsa.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 9 razy 9

  jeszcze qwa więcej, bo z pincet + pozostał jeno + po podatkach w górę i inflacji!

 • czechy11

  Oceniono 14 razy 8

  Po zsumowaniu tych PiSich wszystkich programów plus wychodzi jeden wielki program GÓWNO PLUS.

 • 3-kuleczka

  Oceniono 19 razy 7

  i bład paniusiu, polak potrafi, sam znam TRZY małżeństwa które zyją bez ślubu maja dwoje-troje dzieci i czerpią z tego wszystkie profity. Mamusie jako samotne matki mają co chcesz, a tatusiowie normalnie łożą na dzieci, mieszkaja razem, dwie pensje, ulgi przy podatku,
  po co brać slub???? Slub jest dla frajerów, konkubenci biorą kasę garsciami i jeszcze taki prezent

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX