Dostałaś na walentynki drogi pierścionek zaręczynowy? Powinnaś zapłacić podatek!

Zgodnie z przepisami, pierścionek zaręczynowy o wartości ponad 4902 zł należy traktować jak darowiznę, od której (już) narzeczona powinna zapłacić podatek.

Za nami walentynki, zapewne wielu panów wybrało ten dzień na poproszenie swojej wybranki serca o rękę. W zasadzie jednak niezależnie od tego, kiedy do oświadczyn doszło, warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem pierścionek zaręczynowy o wartości wyższej niż 4902 zł należy uznać za darowiznę, od której należy uiścić podatek. 

Oczywiście - obracamy się raczej w sferze teoretycznej. Prawnikom, z którymi rozmawialiśmy, nieznane są przypadki, gdy fiskus domagał się od narzeczonej uiszczenia podatku od pierścionka. Tym bardziej, że samo wykrycie takiej sytuacji nie jest wszak proste.

Natomiast gdyby na taki pomysł skarbówka wpadła, ma podstawę prawną, by domagać się opłacenia podatku. Kierunkowo, zgodnie z prawem, darowizna w postaci drogiego pierścionka powinna być opodatkowana.

W związku z tym, że wartość rynkowa przekazanej rzeczy przekracza 4902 zł, to osoba obdarowana zobowiązana jest złożyć zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy i praw majątkowych SD-3 w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego

- przekazuje wiadomość od Krajowej Informacji Skarbowej Michał, doradca podatkowy z bloga psychologiapodatkow.pl.

Granicą 4902 zł 

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, graniczną wartością pierścionka zaręczynowego, od którego narzeczona powinna zapłacić podatek, jest kwota 4902 zł. W przypadku członków rodziny ten limit nieopodatkowanej darowizny jest nieco wyższy - kolejno 9637 zł i 7276 zł w zależności od stopnia pokrewieństwa - to tzw. I i II grupa podatkowa (a w niektórych sytuacjach w ogóle nie trzeba go płacić). Ale narzeczona jako osoba niespokrewniona wpada do ostatniej, III grupy podatkowej.

fragment ustawy o podatku od spadków i darowiznfragment ustawy o podatku od spadków i darowizn .

Jaki podatek od pierścionka powinna zapłacić szczęśliwa narzeczona? To zależy od jego wartości, ale najniższa stawka to 12 proc. (od nadwyżki ponad kwotę wolną, czyli w tym przypadku 4902 zł).

.. .

Co więcej, teoretycznie sam pierścionek zaręczynowy może być wart mniej niż 4902 zł. Zgodnie z przepisami, wystarczy, że wszystkie darowizny od danej osoby (w tym przypadku chłopaka/narzeczonego) w ciągu ostatnich pięciu lat przekroczą tę wartość.

.. .

Opisane przepisy dotyczące podatku od spadków i darowizn oczywiście nie dotyczą wyłącznie pierścionków zaręczynowych. Równie dobrze można by przełożyć je także na inne prezenty, np. weselne, świąteczne czy urodzinowe. 

Więcej o:
Komentarze (156)
Dostałaś na walentynki drogi pierścionek zaręczynowy? Powinnaś zapłacić podatek!
Zaloguj się
 • piekarnik80

  Oceniono 76 razy 76

  A jak sie zerwie zareczyny to US oddaje podatek jako nieslusznie naliczony czy tez tym razem facet ma zaplacic podatek od darowizny? :D

 • zdzich02

  Oceniono 50 razy 50

  Od pierścionka kupionego za opodatkowane pieniądze należy się jeszcze podatek. Jak z samochodem: od nowego, kupionego w salonie płaci się podatek VAT, później przy każdej sprzedaży nabywca też płaci podatek (PCC) - w Polsce samochód chyba zyskuje na wartości wraz z wiekiem. Podatek podatkiem pogania. Kiedy podatek od podatku? A i tak na wszystko brakuje w tym kraju.

 • siwywaldi

  Oceniono 39 razy 39

  Żądanie TAK SAMO teoretyczne, jak żądanie by np. "zwykły poseł" Jarosław K. zapłacił podatek od wożenia dupy służbowym samochodem, czy żarcia za służbowe pieniądze

 • takito.ataki

  Oceniono 38 razy 34

  W końcu żont (bo napewno nie rząd) musi skądś zbierać kasę na pińcset plu

 • szalhen

  Oceniono 34 razy 30

  Hmmm... a dlaczego Prezes nie płaci podatku za kierowcę, ochronę - przecież to świadczenie niepieniężne - gdzie US ?

 • wichura

  Oceniono 28 razy 28

  Kochanie! Ten pierścionek dostaniesz po ślubie... A na razie go przechowuj na palcu ;)

 • kontra.punkt

  Oceniono 26 razy 26

  Podobnie jest z płaceniem za prywatną służbę zdrowia. Idąc do gabinetu stomatologa płacę swoimi pieniędzmi czyli podatek po raz trzeci. Pierwszy podatek płacę gdy pracodawca odlicza od mojej pensji skłądkę na ubezpieczenie zdrowotne, drugi raz płacę gdy od pieniędzy które pozostały płacę podatek PIT, w końu dostaję pensję netto i z niej płacę u prywatnego stomatologa bo do państwowego nie masz szans się dostać (chociaż zapłaciłem składkę zdrowotną i podatek PIT). Rachunek u prywatnego stomatologa jest rachunkiem za coś, co już dwukrotnie opłaciłem, ale nie dostałem.

 • gapcio2010

  Oceniono 20 razy 20

  Niech się państwo z US pocałują w ...dude.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX