Szwajcaria ma pracę dla hakerów z całego świata. Zapłaci za włamanie do systemu wyborczego

Nawet 50 tys. franków może otrzymać haker, któremu uda się włamać do rozbudowywanego właśnie przez szwajcarską pocztę elektronicznego systemu wyborczego.

Szwajcaria, a dokładnie szwajcarska poczta, wpadła na oryginalny pomysł przetestowania zabezpieczeń systemu przeznaczonego do głosowania przez internet. Proponuje hakerom z całego świata, by próbowali się do niego włamać. Mają na to miesiąc czasu, poczynając od 25 lutego.

Szwajcaria zapłaci hakerom

Wysokość nagrody za udane włamanie do systemu e-wyborów będzie zależna od tego, co dokładnie uda się zrobić hakerowi. 100 franków dostanie np. osoba, której uda się osiągnąć najmniejszy sukces, czyli „wyłączy” jedno z wielu jego zabezpieczeń, a 1000 franków ktoś, kto uruchomi własny program na jednym z serwerów systemu wyborczego.

Jeżeli sukces będzie większy, nagrody staną się cenniejsze. 10 tys. franków szwajcarska poczta wręczy np. hakerowi, który złamie anonimowość e-wyborów – sprawdzi kto i jak głosował. A najwięcej – 50 tys. franków – otrzyma ekspert, który zmanipuluje proces liczenia głosów i to jeszcze tak, że "komisja" tej manipulacji nie wykryje.

Kilka istotnych zastrzeżeń

Dla potrzeb oryginalnego testu odporności na ataki hakerów przeprowadzone zostanie też fikcyjne głosowanie. Ono odbędzie się 24 marca, ale hakerzy mogą cały system atakować już wcześniej.

Dodatkowo w regulaminie jest kilka istotnych zastrzeżeń. Hakerom nie wolno np. atakować innych systemów poczty poza wyborczym, nie mogą też atakować i niszczyć smartfonów i komputerów Szwajcarów, którzy będą chcieli wziąć udział w wielkim teście nowego rozwiązania.

Budowa całego systemu e-wyborów jest dla Szwajcarów bardzo ważna. To pochodna faktu, że w tym kraju bardzo wysoko ceniona jest demokracja bezpośrednia – często przeprowadzane są referenda. Wprowadzenie więc elektronicznych rozwiązań usprawniłoby funkcjonowanie całego państwa.

System e-wyborów, który szwajcarska poczta właśnie rozbudowuje powstaje od kilku lat. Jest już w ograniczonym zakresie wykorzystywany przez kilka kantonów – np. w wypadku głosowań przez obywateli przebywających za granicą lub niepełnosprawnych.

Tekst pochodzi z blogu "PortalTechnologiczny.pl"

Więcej o:
Komentarze (32)
Szwajcaria ma pracę dla hakerów z całego świata. Zapłaci za włamanie do systemu wyborczego
Zaloguj się
 • kka69

  Oceniono 11 razy 7

  He, He.
  Ruskie zapłacą 100 tys franków, za takie włamanie, ale podczas wyborów. :)

 • matteo789

  Oceniono 12 razy 6

  Wzorem Szwajcarii, Polska powinna najpierw skonstruowac system bezprzewodowych przelewow 'na tace' w kosciolach a nastepnie oglosic identyczny konkurs na uzyskanie dostepu do konta wielebnego Rydzyka.

 • czy_wtorek_jest_handlowy

  Oceniono 6 razy 4

  To jest właśnie coś, co nazywam wysoką jakością obywatela.
  M.in. dlatego frank pozostanie drogi.

 • fflintstone

  Oceniono 2 razy 2

  gazeto....dlaczego to jest nie dozwolone, jakimi pajacami jestescie?
  z a 1 0 0 0 f r a n k o w t o b y m p a l cem n ie r us zyl..........ch eap skates

 • dziuraweportki

  Oceniono 1 raz 1

  Co za niesprawiedliwość społeczna, nagrody tylko dla wykształciuchów ? A dla tych co na rympał by chcieli wejść do komisji wyborczej jakieś euro500+ też się należy się dać.

 • cucurucu

  Oceniono 5 razy 1

  Juz widze jak sie hakerzy ustawiaja w kolejke.....wiedza jak wlamac sie do systemy wyborczego warta jest nie setki tysiecy tylko miliony CHF.

 • ch-wilenska

  Oceniono 3 razy 1

  Glowna nagrodą powinna być prezydentura nowej Szwajcarii plus 100.000chf/m-c

 • robznarnii

  Oceniono 5 razy 1

  Wartość zasobów użytych do takiego ataku przekracza wartość głównej nagrody...

 • cyrkon

  0

  Ehem, nie piszemy "miesiąc czasu". To błąd językowy (powtórzenie jak "masło maślane").

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX