Komentarze (105)
Czy wymiana sprzętu na energooszczędny się zwróci? Są wyliczenia
Zaloguj się
 • izopropanol

  Oceniono 36 razy 28

  A jak już wymienie sprzęt na super oszczędny to dostawca energi dołoży do rachunku kolejną opłate stałą ekologiczną czy jak ją tam sobie nazwie. Założe panele, zapuka skarbówka bo mam korzyść, itp. Przecież energetyka zawierzona Matce Boskiej też musi z czegoś żyć.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 30 razy 24

  A tak naprawdę bogaci mają częściej niedrogie smartfony, natomiast biedni mają wypasione.
  W ten sposób chcą zaistnieć w swoim środowisku jako lepsi niż inni. Dla zamożnych smartfon nie jest wyznacznikiem prestiżu.

 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 25 razy 19

  To wszystko oczywiście prawda i bardzo ładnie brzmi. Problem polega na tym, że producenci energooszczędnego sprzętu wiedzą, że bardziej opłaci im się, jeśli ten super energooszczędny sprzęt będzie psuł się jeden dzień po okresie gwarancji.

  Żeby być obiektywnym, trzeba liczyć łącznie: zaoszczędzoną energię i wymieniany w tym czasie wielokrotnie ten energooszczędny sprzęt, dopiero wtedy będzie można powiedzieć, czy w ogóle opłaca się ten sprzęt kupować.

 • soap2

  Oceniono 22 razy 16

  No teraz wymieniajmy wszystko co mamy A na A++, będzie super ekologicznie!!
  A milion lodówek A do lasu.

 • truten.zenobi

  Oceniono 26 razy 16

  tak naprawdę to nigdy się nie zwróci - Twoje oszczedności dadzą pretekst do podniesienia opłat.. co więcej gro kosztów to koszty "stałe" lub nie wynikajace wprost z kosztów wytworzenia energii... a i nie zapomnijmy o podatkach... jesli zmaleją wpływy z akcyzy na paliwa to trzeba będie wprowadzić podatki/oplaty/składki/rekompensaty/taryfy/... ot weźmy prostą żarówkę kosztowała 80gr siorbała 100w ile lat musiała by dzałać świetlówka by spłacić różnicę... ale jak ludzie zaczęli powszechnie używać świetlówek to zaraz ceny poszły w górę i oszczędności diabli wzięli

 • yazek

  Oceniono 22 razy 14

  Od 10 lat prowadzę dokładne notatki zużycia prądu dla rodziny 4-osobowej. Notowałem sobie wszelkie zmiany tj listwy zasilające, wymiany żarówek i halogenów na LED, wymiana zużytej lodówki itp.
  Nigdy nie kupowałem nowych sprzętów specjalnie - czekałem do ich zużycia lub awarii.
  I co?
  Zużycie mi spadło o 60%, ale za prąd płacę więcej (nawet po przeliczeniu inflacji.
  Zakłady energetyczne mają takie taryfy, tak podzielone na drobne kawałki, że zawsze zostanę zrobiony w ch****. W mediach trąbią o obniżeniu jednej stawki, ale podnoszą kilka pozostałych.

  Nie mówię o manipulowaniu odczytami przed podwyżkami cen. Bo to już norma. Nie mówię o zawyżaniu prognozy rocznej, bo to chamskie i bezczelne zachowanie monopolisty.
  Jedynie własna energia może coś zmienić. I to właśnie zrobię.

 • auxlux

  Oceniono 11 razy 11

  Też sobie policzyłem nieraz co się bardziej opłaca. Taka lodówka A+++ się opłaca, jeśli zakładamy ją wymienić nie wcześniej niż za 20-30 lat. Bo tyle by kosztował prąd zużyty przez tańszą lodówkę niższej klasy w tym okresie. Dlatego zalecam rozwagę, zanim kupicie ekologiczną lodówkę A+++ za 5000zł i zaoszczędzicie na rachunku za prąd parę złotych miesięcznie.

 • nukula4

  Oceniono 13 razy 9

  Największe oszczędności są na wyłączaniu telewizorów na czas reklam - na 2 godziny programu jest pół godziny reklamy - jaka to oszczędność prądu, sprzętu a zaoszczędzony cza można przeznaczyć np. na czytanie.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 6 razy 6

  Sprzętu nie należy wymieniać aż się popsuje, ponieważ wyprodukowanie nowego to jeszcze większe obciążenie dla środowiska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX