Nawet 36 tys. zł dopłaty do samochodu elektrycznego. Rząd pokazał projekt rozporządzenia

Dobra wiadomość dla planujących zakup "ekologicznego" auta. Wiadomo, ile będą wynosić dotacje z rządowego funduszu i jakie są warunki ich otrzymania. Dopłatę będzie można dostać nie tylko na samochód.

Ministerstwo Energii opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie szczegółów przyznawania dofinansowania z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Dotyczą one m.in. wsparcia badań nad opracowaniem nowych rodzajów paliw odnawialnych, rozbudowy infrastruktury do dystrybucji lub sprzedaży sprężonego lub skroplonego gazu ziemnego (CNG lub LNG), producentów środków transportu a także publicznego transportu zbiorowego.

Rząd dopłaci do "elektryków"

Indywidualnych kierowców zapewne jednak najbardziej zainteresuje rozdział dotyczący dofinansowania zakupu samochodów elektrycznych. Wsparcie obejmie nowe pojazdy, także na gaz lub wodór, ale także jednostki pływające napędzane biopaliwami, gazem lub energią elektryczną. Do kosztów objętych dofinansowaniem resort energii zalicza cenę nabycia oraz koszty podatku od towarów i usług, pod warunkiem, że ubiegający się o wsparcie nie może obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ile pieniędzy będzie można dostać?

Wysokość dopłaty zależeć będzie od rodzaju pojazdu.

- w przypadku samochodu elektrycznego to 30 proc. kosztów, ale nie więcej niż 36 tys. zł (za jeden pojazd);

- za samochód elektryczny przeznaczony do usług komunalnych to także 30 proc. kosztów, w maksymalnej kwocie 150 tys. zł;

- za pojazd napędzany gazem ziemnym lub wodorem będzie przysługiwać dotacja w wysokości 30 proc. kosztów, do maksymalnie 75 tys. zł;

- na "ekologiczny" jacht czy inną jednostkę pływającą, napędzaną biopaliwami, gazem, metanem lub energią elektryczną, będzie można dostać wsparcie w wysokości 30 proc. kosztów, do 1 mln zł.

Pieniądze nie dla kupującego, a dla dealera

Tutaj ważne zastrzeżenie. Z dalszych zapisów wynika, że wsparcie będzie udzielane nie indywidualnemu kupującemu, a przedsiębiorcy prowadzącemu sprzedaż pojazdów - w praktyce na przykład dealerowi samochodowemu.Przepisy mają dotyczyć także pojazdów przeznaczonych do leasingu.

Warunki wsparcia na zakup pojazdów elektrycznychWarunki wsparcia na zakup pojazdów elektrycznych Next.gazeta.pl, screen z projektu rozporządzenia Ministerstwa Energii

W warunkach rozporządzenia wymieniono, że sprzedawca będzie musiał się zobowiązać, że obniży rynkową cenę pojazdu o kwotę otrzymanego wsparcia. Będzie musiał też zobowiązać klienta, że ten "zapewni trwałość i użytkowanie pojazdu" przez dwa lata od zakupu.

Środki na wsparcie będą pochodzić z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Trafiać ma do niego 15 proc. z tzw. opłaty emisyjnej, która wynosi 80 zł do 1000 litrów paliwa.

Czytaj też: Polacy płacą więcej za paliwo niż Niemcy. Dlaczego? Winne stacje benzynowe i nowy podatek

Rozporządzenie nie weszło jeszcze w życie, na razie projekt trafił do konsultacji.

Więcej o:
Komentarze (84)
Nawet 36 tys. zł dopłaty do samochodu elektrycznego. Rząd pokazał projekt rozporządzenia
Zaloguj się
 • sacc77

  Oceniono 19 razy 17

  Dlaczego osoby de facto nie cierpiące na brak środków mają dostawać w prezencie 36.000 złotych Z MOICH PODATKÓW?
  Należy bezwzględnie pamiętać, ze rząd - w tym przypadku (nie)RZĄD - nie ma żadnych SWOICH pieniędzy i jeżeli komuś coś daje to daje z naszych, w tym z moich, podatków!

 • justas32

  Oceniono 18 razy 14

  Dofinansujcie najbogatszym jeszcze jachty i pałace - one trują jeszcze mniej niż elektryczne samochody ...

 • justas32

  Oceniono 16 razy 14

  Czyli najbogatsi dostaną 36 tys zł żeby mogli jeszcze taniej jeździć. Pozdrowienia dla rządu złodziei ....

 • kujwdubie

  Oceniono 13 razy 13

  Dopłata do samochodu elektrycznego + dopłaty do wydobycia węgla + kary za emisję CO2 dla kopcących elektrowni węglowych, które produkują prąd do tych samochodów.
  Kuźwa, ekonomiczny majstersztyk.

 • justas32

  Oceniono 14 razy 12

  Chcecie złodzieje żeby samochody mniej truły a dofinansowania nie trafiały do najbogatszych ? Zdejmijcie podatki z ceny LPG i wprowadźcie prawo że instalację LPG można odliczyć sobie od podatku. Będzie tanio, czysto, ekologicznie - i dla najbiedniejszych ...

 • supermarjan

  Oceniono 14 razy 12

  znaczy ogół - biedny - doplaci do 'szczegółu' - dosc bogatego. wystarczy pomyslec nad tym kogo wogle stac na nowe auto, a kogo na elektryczne nowe auto. te auta sa drogie i przecietny obywatel moze o nim co najwyzej snic po grzybach lub wódzie.

 • jacmenos

  Oceniono 11 razy 11

  Wzruszyłem się ! Milion zł dopłaty do jachtu ! A jak to obniży smog ! Szczególnie na Karaibach lub na Lazurowym Wybrzeżu ! Brawo rząd ! Miliony Polaków ustawiają się w kolejce po ekologiczne jachty !

 • aa1000

  Oceniono 10 razy 10

  Paranoja.
  Bogaty człowiek kupi sobie elektryka z dopłatą [dla żony, dziecka], a suweren dalej skazany będzie na zdezelowane samochody z zachodniego demobilu.
  W sprawie smogu, to bogaty będzie pobierał prąd z elektrowni węglowej [np Ostrołęka], a suweren nadal spalał węglowodory.
  O fotowolotaice [dopłaty ] cicho, wiatraki wiadomo - passe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX