Rząd szykuje plan, by skusić Polaków do powrotu z emigracji. Zachęty m.in. podatkowe

Zachęty podatkowe mają znaleźć się w pakiecie, który ma zachęcić do powrotu do kraju polskich emigrantów zarobkowych. Pomysł ujawniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Minister Jadwiga Emilewicz powiedziała, że rozpoczęto rozmowy z minister finansów i premierem Mateuszem Morawieckim, aby taki pakiet "dla tych, którzy z Polski jakich czas temu wyjechali, a dziś być może nawet nie zdają sobie sprawy, jakie oferty mogą znaleźć na polskim rynku pracy, przygotować".

Rząd chce skusić emigrantów

Mają to być rozwiązania autorskie, przygotowane na nasz rynek, wśród nich znajdą się zachęty podatkowe. Minister Emilewicz mówiła, że takie zachęty dla powracających z emigracji istnieją w Europie na przykład w Czechach i Portugalii.  "Także mamy nadzieję, że zwłaszcza w sytuacji bardzo wysokiej niepewności związanej z brexitem, zachęcimy tymi rozwiązaniami Polaków, którzy będą chcieli wrócić do kraju" - podkreśliła.

Według ostatnich dostępnych danych, opublikowanych przez GUS kilka miesięcy temu, na koniec 2017 roku na emigracji przebywało 2,5 mln Polaków. Już wtedy widać było, że rośnie popularność Niemiec, znacznie szybciej niż dotychczasowego lidera - Wielkiej Brytanii. W Londynie w kwietniu mają być zorganizowane targi pracy.

Minister przedsiębiorczości i technologii uważa, że z programu zachęt może skorzystać 30 procent tej emigracji.

Rynek pracy czeka na pracowników

Sytuacja na rynku pracy jest z jednej strony bardzo dobra - stopa bezrobocia od miesięcy znajduje się w okolicach rekordowo niskich poziomów, a płace rosną. Z ograniczaniem bezrobocia doszliśmy już według ekonomistów do ściany. Pracodawcom w niektórych branżach trudno jest zapełnić wakaty, napływ Ukraińców spowolnił. Przedstawiciele rządu już wcześniej sugerowali, że w części problem ten można by rozwiązać, gdyby do kraju wróciła część Polaków, pracujących za granicą.

Więcej o:
Komentarze (239)
Rząd szykuje plan, by skusić Polaków do powrotu z emigracji. Zachęty m.in. podatkowe
Zaloguj się
 • pan_glosny

  Oceniono 76 razy 68

  Anglia, kwota wolna od podatku w 2018/2019: 11 850 funtów (czyli 58349,40 zł)
  Polska, kwota wolna od podatku: 3091 zł
  Nie wspomnę o wysokości progów podatkowych tam i tu.
  Panie premierze, panie prezesie.
  Wrócą... Po resztę rodziny i psa.

 • wojnis1979

  Oceniono 70 razy 56

  A może by należało skusić pońcetplusów do pójścia do roboty zamiast produkować dzieci.

 • dupajasi0

  Oceniono 50 razy 50

  A nie lepiej uprościć i obniżyć podatki? Dzięki czemu następnych chętnych do wyjazdu będzie dużo mniej. Według PiSocjalistów nie. Lepiej więcej zdzierać z ekipy co jest na miejscu żeby móc rozdawać kasę innym i się tym chwalić. Nie ma to jak narodowy PiSocjalizm. ;-)

 • remo29

  Oceniono 45 razy 41

  Niech wracają, niech poczują na własnej skórze dobrą zmianę, bo najwięcej "brawopisów" to słyszę od tych, co siedzą na emigracji i mówią jak mam żyć w Polsce.

 • justas32

  Oceniono 42 razy 40

  Rodacy wracajcie - Radio Maryja i szeroka sieć placówek kościelnych czekają na Wasze wpłaty ...

 • pablo_spear

  Oceniono 33 razy 33

  Od 15 lat szczesliwie sobie zyje w UK. Do Polski nie wroce dopoki dzbany z pisu rzadza i dopoki bedzie ryzyko ze menele z polski B moga ich wybrac jeszcze raz. Bo nie chce robic na meneli ktorzy dostaja kase za nic (500+) (wiem ze sa rodziny ktore pracuja ale malo zarabiaja, albo nie moga pracowac - im sie pomoc nalezy i nie mam nic do tego), nie chce robic na naczelnego grzyba z Torunia, nie chce robic na komisje swirnietego antka, nie chce robic na komunistycznego prokuratora, nie chce robic na poslanke krysie od salatek, nie chce robic na fikcyjny TK z pania wolfgangowa na czele. Mozna by wymieniac w nieskonczonosc...

 • precz_z_komunia

  Oceniono 37 razy 33

  Dla kobiet zachętą będzie z pewnością możliwość urodzenia dziecka z gwałtu albo bycie pobitą :-)
  Dla dzieci możliwość bycia molestowanym przez księdza katolickiego :-)
  Jak tu nie wracać :-)

 • ks.pedofil

  Oceniono 38 razy 32

  Dopóki rządzi kk Rydzyk i TW Balbina a premierem jest bankster Pinokio zostańcie tam gdzie jesteście. Tu jest bagno.

 • walsmet

  Oceniono 31 razy 29

  Wracajcie i pracujcie na nierobów 500+, takie jest przesłanie tej ekipy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX