Ci przestępcy drwili z przepisów. 1,5 tys. "lewych" faktur, 9,5 mln zł strat. CBA rozbiło groźną szajkę

Kolejna szajka wyłudzająca VAT rozbita. Przestępcy schwytani przez CBA wystawili aż 1,5 tys. fałszywych faktur.

Agenci CBA zatrzymali trzy osoby, które działały w grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT. Z ustaleń śledczych wynika, że Skarb Państwa poniósł szkodę co najmniej 9,5 mln złotych. Grupa działała w Polsce i Czechach w latach 2014-2017.

Wyjątkowo "produktywna" szajka

Funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA zatrzymali trzy osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym osobę odpowiedzialną za zorganizowanie i kierowanie grupą, a także dwóch słupów wystawiających fikcyjne faktury VAT

- czytamy w komunikacie Biura. Przestępcy mieli wystawić blisko 1500 faktur na ponad 41 milionów złotych.

Czytaj też: Ministerstwo szykuje zaostrzenie Kodeksu karnego. 20 lat za łapówkę, 25 lat za oszustwo VAT

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy fikcyjnie obracali opakowaniami kartonowymi. Po wystawieniu faktur występowali o zwroty naliczonego VAT.
Zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszą zarzuty. W styczniu CBA zatrzymało w tej sprawie dwie osoby.

Lista podejrzanych i zatrzymanych przez CBA może się wydłużyć. Śledczy nadal  pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym.

Więcej o:
Komentarze (22)
CBA rozbiło kolejną szajkę. Przestępcy wystawili aż 1500 "lewych" faktur"
Zaloguj się
 • artur-borubar

  Oceniono 18 razy 10

  A nie ma czasu CBA wziąć się za wymuszającego łapówki naczelnego dewelopera IV RP?

 • kemor234

  Oceniono 9 razy 7

  Zatrzymanie słupów. No, no wspaniała akcja.
  Ale teraz tyle tych zatrzymań ... Wolałbym jednak usłyszeć o sprawie, jak będą wyroki.

 • jzd

  Oceniono 17 razy 7

  A kiedy CBA weźmie za ryj wielkiego budowniczego

 • ja.gazeta16

  Oceniono 4 razy 4

  Zatrzymali...i co dalej...jakaś konfiskata będzie? Bo to, że zamkną tzn że dopłacimy do interesu

 • zz1026

  Oceniono 3 razy 3

  hehe

  riobanlei 10 baniek i teraz klops
  zlapali ich
  i co? kazdy pewnie dostanie wyrok w zawieszeniu po 4 latach rozprawy

 • jtby

  Oceniono 7 razy 3

  Duże wyłudzenia VAT następują przy obrocie transgranicznym. Moim zdaniem mniejsze przy niewydawaniu paragonów w sklepikach, czy na straganach oraz w obrocie krajowym. Niestety mściwie panujący postanowili przypie*rdolić wszystkim hurtem i to szybko, zamiast z wdrożyć spokojnie na początek system rejestracji (jpk) faktur eksportowych i importowych i WDT, WNT. Rejestr faktur transgranicznych można było wdrożyć nawet w czasie rzeczywistym, ale lepiej uprzykrzać życie w kraju kasami fiskalnymi online i pisdiotycznym (chyba już zarzuconym) pomysłem wydawania paragonu przed zapłatą. O cześć wam panowie pisdioci...

 • kemor234

  Oceniono 5 razy 3

  Wczoraj zatrzymała mnie policja. Ale mandatu nie dostałem.
  Czyli ... nie ma sprawy.

 • zjednoczeni

  Oceniono 2 razy 2

  Przepraszam, czy nie jest zjawiskiem dziwnym że od pewnego czasu CBA zajmuje się tematami do których nie została powołana w zamian za formacje CBŚP , które to właśnie miała ścigać za takie przestępstwa? Czyżby zlikwidowano już korupcję, bo jakiś czas temu Morawiecki chwalił się zlikwidowanie mafii paliwowej. Czy może postępowania w sprawach podatkowych przejęła że względu na uległość rządzącym i podatna na łamanie prawa. Przyklad w mojej sprawie agentka CBA lat 20 protokoluje przesluchanie u pani prokurator, ktora ma nie jasne oswiadczenie majatkowe od 2015 roku postępowanie trwa 8 lat w listopadzie postawiono pierwsze zarzuty, którym brak podstaw prawnych zobaczymy co będzie po złożeniu wniosku o zweryfikowanie oświadczeń.K.W.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX