Szukasz działki pod budowę domu? Kup ją zimą, a sporo zaoszczędzisz

Lato to czas, gdy grunty osiągają najwyższe ceny. Z analiz ekspertów wynika, że grunty, choć drożeją, to najtańsze są w sezonie zimowym. Kupno działki zimą ma też inne zalety niż atrakcyjna cena.

Ostatni dobry moment na kupno gruntu to koniec zimy. Latem grunty będą najdroższe w skali roku, jak podają specjaliści serwisu Domiporta. Na przełomie lutego i marca działki kupimy nie tylko taniej niż w kolejnych miesiącach. Będziemy mieli lepsze wyobrażenie o działce. Zimą szybciej poznamy jej słabe strony i zyskamy argument w negocjacjach.

(...) Wtedy grunty są mniej atrakcyjne wizualnie, co jest dobrym argumentem do negocjacji ceny. Zimą widać jak na dłoni wszystkie mankamenty działki takie, jak np. śmieci pozostawione w rogu działki bądź teren zalewowy

- pisze Bartłomiej Baranowski, analityk serwisu Domiporta.

Kupno działki zimą daje też pewien zapas czasu na załatwienie wszelkich formalności związanych z budową domu. Czas zanim grunty będą odpowiednie dla rozpoczęcia prac budowlanych można wykorzystać też na dopięcie budżetu dot. wykończenia nieruchomości. Według serwisu Domiporta koszt wykończenia mieszkania to średnio 1-3 tys. zł za mkw. W przypadku domu koszty te mogą dodatkowo wzrosnąć.

Według prognoz ekspertów, od marca do końca sierpnia ceny działek będą rosły. Przyroda kwitnie, działki wyglądają atrakcyjniej, dzień jest dłuższy, a potencjalni klienci mają więcej czasu na poszukiwania. Wzrost zainteresowania  wykorzystują sprzedawcy gruntów i chętnie podnoszą ich ceny. To powoduje zazwyczaj większą dynamikę sprzedaży na rynku gruntów.

Wyraźny wzrost cen gruntów w okresie letnim.Wyraźny wzrost cen gruntów w okresie letnim. Domiporta.pl

Grunty drożeją

Średnia cena działki do 2 tys. mkw była w styczniu 2019 r. o ponad 10 proc. wyższa niż w roku poprzednim. Nadal jednak widać spadek cen w okresie zimowym w porównaniu z letnim. Cena za mkw w lutym była w 2018 r. o prawie 5 proc. niższa niż w lipcu. Zdaniem specjalistów tendencja ma się utrzymać. Różnicę zauważono w co najmniej 6 województwach, w tym w mazowieckim.

Różnica cenowa między styczniem a lipcem to prawie 5 proc.Różnica cenowa między styczniem a lipcem to prawie 5 proc. Domiporta.pl

W styczniu 2019 r. największym zainteresowaniem cieszyły się działki do 100 tys. zł. Według Domiporta aż 35 proc. użytkowników serwisów deklarowało zainteresowanie działką w tej cenie. Kolejne były działki w cenie 150-300 tys. zł (18 proc. użytkowników serwisu). Wśród poszukiwanych powierzchni dominowały działki od 500 do 2 tys. mkw (ponad 60 proc. użytkowników serwisu). Zgodnie z zaleceniami specjalistów, budowa domu całorocznego wymaga co najmniej 600 mkw.

Nie będzie dużym zaskoczeniem, że najdroższym województwem w styczniu 2019 r. pod kątem kupna gruntów było mazowieckie.

Ceny za grunt w skali kraju są bardzo zróżnicowane.Ceny za grunt w skali kraju są bardzo zróżnicowane. Domiporta.pl

Za metr kwadratowy trzeba było zapłacić średnio 218 zł. Drugie w kolejności było województwo małopolskie, choć cena wyniosła średnio 120 zł za mkw. Najtańsze w styczniu 2019 r. okazały się województwa lubuskie i warmińsko-mazurskie z cenami 56 i 57 zł za mkw.

Więcej o:
Komentarze (3)
Szukasz działki? Kup ją zimą, a zyskasz więcej niż dobrą cenę. Działki najdroższe latem. Zimą najtańsze i możesz negocjować
Zaloguj się
 • roro1000000

  Oceniono 7 razy 7

  kupowanie działki zima to całkiem sensowne: zobaczy sie kto najwiecej smrodzi i czy leci to na twój przyszły dom, rozkład promieni słonecznych, zaciemnienie - latem bedzie tylko lepiej...

 • qcleszek1

  Oceniono 3 razy 3

  Kupuj wczesną wiosną to zobacz jak jest podtapiana , czy żaby nie mają prawa pierwokupu .

 • robert.kwi

  Oceniono 2 razy 0

  Niestety działki drożeją mniej więcej dwa lata po drożejących mieszkaniach, najlepszym rokiem na zakup był 2018 (początek) teraz jest ewidentnie drożej. Właściciele wiedzą o takiej zależności i już podnoszą ceny. Widać to obecnie głownie w odległości 20-40 km od Warszawy bo tam jest duży potencjał wzrostu (ponieważ można znaleźć jeszcze działki gdzie do mediów jest 0-100m za około 100-150m2, okolice na przykład Kampinosu, Błonia, Teresina, Tarczyna, Wólki, itp). Bliżej Warszawy ceny nie mają już jak rosnąć ponieważ osiągają wartości 500-600pln w Pruszkowie, Michałowicach czy Regułach a taka cena to obecnie granica akceptowalności dla większości zainteresowanych, poza tym te miejscowości to już takie małe mrowiska i trzeba szukać spokoju dalej od nich. Każdy musi sobie sam odpowiedzieć czego szuka, dlaczego a co za tym idzie gdzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX