Były prezes PKP: zarzuty dla zarządu PKP Cargo to hucpa. "Morawiecki chwalił ten zakup"

- Postawienie zarzutów zarządowi PKP Cargo w związku z zakupem AWT uważam za skandal i polityczną hucpę. Premier Mateusz Morawiecki, jeszcze jako doradca premiera Donalda Tuska, wielokrotnie chwalił ten zakup - czytamy w oświadczeniu byłego prezesa PKP SA Jakuba Karnowskiego, wydanym po wtorkowych zatrzymaniach byłego zarządu spółki PKP Cargo.

We wtorek rano, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie, zatrzymani zostali były prezes Adam P. oraz członkowie zarządu spółki PKP Cargo. 

Jak informuje Prokuratura Krajowa, zatrzymania mają związek z prowadzonym przez lubelską prokuraturę śledztwa dotyczącego zakupu przez PKP Cargo 80 procent udziałów w mającej siedzibę w Amsterdamie spółce Advanced World Transport B.V.

Z ustaleń śledztwa wynika, że kwota transakcji wynosząca przeszło 103 miliony euro została zawyżona o ponad połowę. Zatrzymani mają usłyszeć zarzuty niegospodarności, wskutek której spółka poniosła straty sięgające ćwierć miliarda złotych.

Jak informowała w 2016 r. w komunikacie giełdowym spółka PKP Cargo, sporządzona ekspertyza dotycząca poprawności metodycznej wyceny AWT B.V. wykazała "odstępstwa od metodyki szacowania wartości przedsiębiorstwa oraz błędy w założeniach do wyceny i w jej technice". Poinformowano, że te odstępstwa i błędy "mogły wpłynąć na zawyżenie rekomendowanej wartości tego przedsiębiorstwa, co mogło spowodować, że wartość transakcji wykraczała poza poziom akceptowalny dla typowego, racjonalnie działającego inwestora".

Czytaj też: Były prezes PKP Cargo zatrzymany. Wraz z nim inni członkowie zarządu

"Polityczna hucpa"

Tymczasem do zarzutów, które mają usłyszeć zatrzymani, w mocnych słowach odniósł się Jakub Karnowski, prezes PKP SA (największego akcjonariusza PKP Cargo) w latach 2012–2015, czyli gdy doszło do zakupu AWT.

Postawienie zarzutów zarządowi PKP Cargo w związku z zakupem AWT uważam za skandal i polityczną hucpę

- pisze Karnowski w oświadczeniu opublikowanym przez serwis biznes.interia.pl. Dalej Karnowski przypomina, że zarząd PKP Cargo opublikował Białą Księgę ze szczegółami dotyczącymi transakcji zaraz po jej przeprowadzeniu. Dodaje, że "transakcje od samego początku do samego końca prowadził Dom Maklerski PKO Banku Polskiego - innego obok PKP Cargo, narodowego championa".

Ten zakup - który wielokrotnie chwalił Premier Mateusz Morawiecki, jeszcze jako doradca premiera Donalda Tuska - pozwolił PKP Cargo na otwarcie logistycznego korytarza na południe Europy.

- pisze w oświadczeniu Karnowski. I wbija szpilę obecnym władzom, dodając, że zakup AWT jest szansą dla PKP Cargo, "niestety ostatnio marnotrawioną". 

Według mojej wiedzy AWT jest jedyną spółką z Grupy PKP Cargo, która po 2015 roku przynosi dochód. Przypominam również, ze prywatyzacja PKP Cargo przyniosła Skarbowi Państwa przychód na poziomie 2 mld zł i umożliwiła spłatę historycznego długu PKP i dofinansowanie PKP Intercity co pomogło m.in. w zakupie Pendolino i modernizacji polskich torów. Dziś PKP Cargo jest warte ponad miliard złotych mniej niż w 2015 roku

- kończy Karnowski.

Więcej o:
Komentarze (51)
Były prezes PKP: zarzuty dla zarządu PKP Cargo to hucpa. 'Morawiecki chwalił ten zakup'
Zaloguj się
 • darek655

  Oceniono 43 razy 35

  Dobra dojna zmiana .Polska w ruinie

 • yoonac

  Oceniono 29 razy 29

  PiS metodyczne realizuje plan, że za każdego jednego pisowca, którego będą musieli aresztować to aresztują pięciu z opozycji. Wszystko byle przykryć pisowskie afery w spółce Srebrna czy dzisiejszą aferę z ujawnieniem tajemnicy państwowej przez Macierewicza.

 • misafi

  Oceniono 24 razy 22

  PiS nie lubi spółek, które przynoszą dochód bo wtedy trudniej wyciągać łapy po publiczną kasę. Wystarczy popatrzeć na działania pana Kurskiego. Prawie udało mu się zbankrutować TVP i za chwile dostanie 1,3 miliarda złotych od podatników. Trzeba myśleć tak jak Jacek, strategicznie.

 • cysiowps

  Oceniono 22 razy 20

  Misiewicze PISowscy zrobili z PKP to samo co ze stadniną w Janowie Podlaskim. Program Polski w Ruinie ma się PISiebiście :)

 • gerardpolak2

  Oceniono 18 razy 18

  to że kłamczuszek Morawiecki cos chwali nie znaczy że jest dobrze......... musi jeszcze pochwalić prezio-deweloper

 • maaac

  Oceniono 19 razy 17

  Kocham oskarżenia lewicy tej lewicowej i tej "prawicowej". Popatrzy taki w sufit, poskrobie się po głowie i mówi 1000 zł? Niee! to było warte 2000 zł jeżeli miało być sprzedawane, a tylko 500 zł jak miało być kupowane! Oczywiście nie przedstawia konkurencyjnych rynkowych ofert na bardzo zbliżony towar. Jemu wystarczy sufit i lewicowa gorliwość partyjna. Przy czym większość naszej lewicy lewicowej już znormalniała i rozumie co to rynek. Najbardziej w tej chwili lewacka jest lewica z "prawicy".

 • glencok

  Oceniono 16 razy 16

  Morawiecki jak zawsze, w końcu ma wyroki za kłamstwa. Jedyny chyba premier ( chociaż bardziej popychadło prezesa) w Europie którego można bezkarnie nazywać kłamcą.
  Zrobili z Rzeczpospolitej republikę bananową. Trzeba być bez krzty patriotyzmu żeby zagłosować na tą bandę

 • earthboundmisfit

  Oceniono 14 razy 14

  Pisowska kampania wyborcza ruszyła z kopyta. W końcu trzeba przykryć teman Wielkiego Dewelopera.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 13 razy 13

  bo PiS brzydzi się spółkami które przynoszą zyski...
  jak konie nie zdychają, lasy nie padają, Misiewicze nie kradną to co to niby za państwowa spółka???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX