Mniejszy wybór, wyższe ceny, problemy ze świeżą żywnością. Brytyjscy handlowcy o skutkach brexitu

Brytyjska branża handlowa ostrzega, że brexit, szczególnie twardy, może w znaczący sposób wpłynąć na asortyment towarów dostępnych w sklepach. Wyjście z Unii może oznaczać wyższe ceny i mniejszy wybór, a także problemy z dostawami świeżej żywności.

Przedstawiciele branży handlowej w Wielkiej Brytanii przygotowują się na brexit. W tej chwili próbują znaleźć alternatywne drogi dostaw produktów, które po opuszczeniu Unii mogą nie być dostępne na dzisiejszych zasadach. Szczególnie, jeśli dojdzie do tzw. twardego brexitu, czyli rozwodu bez podpisania jakichkolwiek warunków porozumienia. 

Za małe magazyny

Problemem brytyjskich firm jest sieć logistyczna, która nie zdoła w szybkim czasie dostosować się do zmian. Pojemność magazynów, w których przechowywana jest żywność, jest bowiem ograniczona.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku świeżych produktów. Jeśli obecny łańcuch dostaw zostanie zaburzony, brytyjscy konsumenci będą mieć problem z dostępem do tego typu towarów. 

Ceny mogą pójść w górę

W ciągu ostatnich dekad rosnąca konkurencja w branży spożywczej wymusiła maksymalne cięcie kosztów. Sieć magazynów została ograniczona do minimum. Po brexicie, kiedy towary będą wymagały dłuższego przechowywania, mogą pojawić się problemy, które wpłyną zarówno na dostępność towarów, jak i ceny. Wzrosną bowiem koszty magazynowania i transportu. 

Czytaj też: Brexit. Brytyjskie firmy gromadzą zapasy. Chcą zabezpieczyć się przed najgorszym

Wielka Brytania importuje połowę żywności. Większość towarów sprowadzanych jest poprzez połączenie w Dover. Brytyjskie Konsorcjum Detaliczne podaje, że każdego dnia na Wyspy trafia w ten sposób 130 ciężarówek z owocami. Są towary, jak na przykład sałata, które w 90 proc. pochodzą z rynków unijnych.

Specjaliści podkreślają, że producenci z Wielkiej Brytanii nie będą w stanie dostarczyć na tamtejsze rynki wszystkich towarów, które są dziś dostępne. Część konsumentów może nie zdawać sobie sprawy z tego, że twardy brexit może mieć bardzo bezpośredni wpływ na to, co każdego dnia mogą zjeść - wyjaśnia agencja Reutera.

Więcej o:
Komentarze (3)
Brexit może sprawić, że Wielka Brytania będzie miała problemy z utrzymaniem dostaw
Zaloguj się
 • angelus-silesius

  Oceniono 3 razy -1

  Mniejszy wybór, wyższe ceny, problemy ze świeżą żywnością.
  Ale to jest do wytrzymania, co najwyżej wcześniej umrze 4000 osób na rok jak w Polsce z powodu smogu.
  Gorzej z brakiem korony ludzkości - komisarzy EU!
  Jak sobie Brytyjczycy poradzą bez wskazówek Bieńkowskiej, Mogherini, Very Jurovej, że już Junckera i Timmermnsa nie wspomnę?
  No jak???

 • klufin

  Oceniono 3 razy -1

  w naszych sklepach też ceny warzyw poszły w górę mimo że zostajemy w unii

 • cometto-pl

  Oceniono 6 razy -2

  Jasne, w takim Zurichu to tylko brukiew ze smalcem można zjeść i popić co najwyżej kranówą z octem. W święto kilka skwarków dorzucają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX