Donald Tusk czeka na ruch Wielkiej Brytanii. "Twardy brexit nie do zaakceptowania"

Donald Tusk stwierdził, że oczekuje od Wielkiej Brytanii propozycji dotyczących warunków brexitu. Zapowiedział też, że istnieje możliwość przeciągania negocjacji. Opuszczenie Unii bez umowy określił jako "nie do zaakceptowania". Tymczasem Theresa May kontynuuje rozmowy z UE.

Na kilka tygodni przed planowanym opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię głos w dyskusji zajął Donald Tusk, szef Komisji Europejskiej. W rozmowie z TVN24 oświadczył, że oczekuje od Wielkiej Brytanii przedstawienia swojego projektu dotyczącego brexitu.

My tego za nich nie zrobimy

- stwierdził. 

Zaznaczył też, istnieje możliwość przeciągania negocjacji, gdyby Wielka Brytania miała problem z przedstawieniem swojego rozwiązania. Wyjaśnił, że "rozwód" z Unią bez porozumienia byłby kosztowny dla obu stron.

Ten tak zwany "no deal", czyli rozstanie chaotyczne, bez żadnej umowy, jest nie do zaakceptowania.

- stwierdził.

Czytaj też: Do brexitu zostało tylko 47 dni. Prof. Hübner: "Czasu już nie ma. Brak umowy będzie katastrofą"

Odwołał się też do wypowiedzi sprzed kilku tygodni o "specjalnym miejscu w piekle" dla tych, którzy promowali brexit bez planu. Wyjaśnił, że mocne słowa miały na celu zwrócić uwagę na to, "kto naprawdę ponosi odpowiedzialność za to, że wszyscy, po obu stronach kanału La Manche, żyjemy w napięciu".

Theresa May kontynuuje negocjacje

Negocjacje w sprawie warunków brexitu trwają. W środę doszło do spotkania brytyjskiej premier Theresy May i szefa Komisji Europejskiej j Jean-Claude'a Junckera. Głównym tematem rozmowy był tzw. backstop, czyli rozwiązanie dotyczące granicy pomiędzy Irlandią, która pozostaje w Unii, a Irlandią Północną, terytorium Wielkiej Brytanii. Brytyjczykom zależy na tym, by mechanizm backstopu miał charakter tymczasowy. Jednocześnie, strony potwierdziły możliwość wprowadzenia alternatywnego rozwiązania, nad którym pracować mają negocjatorzy. 

Źródło: TVN24

Więcej o:
Komentarze (39)
Donald Tusk oczekuje planu od Wielkiej Brytanii. "Twardy brexit nie do zaakceptowania"
Zaloguj się
 • todeskult

  Oceniono 23 razy 9

  Niech już przestaną kwękać i wypie...ją jak im nie pasuje w ten złej Unii

 • sailor2016

  Oceniono 16 razy 4

  Wielka Brytania zawsze stwarzała problemy w Unii, przeciwstawiała się ściślejszej integracji na czym zależy Francji i Niemcom. Natomiast Angole chcieli mieć jabłko i zjeść jabłko. Czyli pozbyć się wszystkich zobowiązać, a zachować profity i myśleli, że się znajdzie taki głupi co to kupi. Teraz Jest kilka możliwości ma stole i wszystkie są na rękę Francji i Niemcom. WB wychodzi na twardo i może Unio to troszkę odczuje ale bez paniki. Natomiast WB ekonomicznie straci dużo, a i politycznie. Ponadto jest duże prawdopodobieństwo, że odłączy się Szkocja i Irlandia Północna i zamiast Wielkiej Brytanii będzie Brytania. Mogą jeszcze przeciągnąć negocjacje co de facto nic nie zmieni. Mogą również się wycofać z brexitu mówiąc, że wynik był głównie wynikiem rosyjskich manipulacji co jest prawdą. Wyjdą na durniów ale ucierpi tylko duma, a nie społeczeństwo.

 • sselrats

  Oceniono 7 razy 3

  Tylko twardy Brexit. Najzdrowiej.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 1 raz 1

  Donald Tusk czeka na ruch Wielkiej Brytanii?
  Niech se czeka ;-)

 • gadolinn

  Oceniono 10 razy -2

  Wszyscy wokol strasza breksitem jak jakims armagedonem. W 1999/2000 mial byc koniec swiata z powodu windowsow nie rozumiejacych nowego wieku. Straszyli sraczka caly swiat. I co sie stalo? Ano nic. Tu bedzie to samo.

 • darkhorse_cicha_woda

  Oceniono 6 razy -4

  Oj Donek opuszczaj portki ... wygląda na to ze skoro dla Unii twardy Brexit jest nie do zaakceptowania .. to pójdzie jedna na ustępstwa???
  Juz zacząłeś mrugać jak Ci nerwy pościły z tym piekłem dla Brexitowców, to było fatalne wypowiedzenie się -cóż wyszedł z tego taki siermiężny burak ....

 • javall

  Oceniono 13 razy -7

  Figurant "oczekuje", nie kompromituj sie juz Donek udajac kogos kim nie byles, jestes i nie bedziesz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX