Kart Dużej Rodziny przybywa ekspresowo. Dzięki dobrej zmianie od 1 stycznia

Tylko od 1 stycznia do 20 lutego br. liczba aktywnych Kart Dużej Rodziny wzrosła o ponad 91 tys. W poprzednich latach przybywało ich po ok. 200-220 tys. rocznie, a więc w 2019 r. tempo ich przyrostu jest około trzykrotnie wyższe. To głównie efekt zmian, które weszły w życie z początkiem roku.

Jak wynika z danych przekazanych redakcji next.gazeta.pl przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od 1 stycznia 2019 r. liczba aktywnych Kart Dużej Rodziny wzrosła o 91,4 tys. - z 2,10 mln do 2,19 mln. 

Porównując te ponad 91 tys. nowych Kart Dużej Rodziny z danymi z kilku poprzednich lat (wzrosty o nieco ponad 200 tys. kart rocznie) okazuje się, że w 2019 r. tempo wydawania KDR wzrosło około trzykrotnie. 

Karta Dużej Rodziny - statystykiKarta Dużej Rodziny - statystyki źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Karta Dużej Rodziny - statystykiKarta Dużej Rodziny - statystyki źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Skąd taki wzrost zainteresowania Kartami Dużej Rodziny? To przede wszystkim efekt zmian, które weszły w życie z początkiem 2019 r. 1 stycznia prawo do posługiwania się Kartą Dużej Rodziny otrzymali wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Nawet w sytuacji, gdy dzieci są już dorosłe, już dawno "na swoim". Nie ma znaczenia status majątkowy, wiek itd.

Do końca 2018 r. było tak, że możliwość wyrobienia Karty Dużej Rodziny przysługiwała wyłącznie rodzicom aktualnie posiadającym na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci do 18. roku życia (a jeśli dzieci studiują - to do 25. roku życia) - oraz tymże dzieciom.

Czytaj więcej: Nowość od 1 stycznia! Masz trójkę dzieci, nawet już dorosłych? Masz Kartę Dużej Rodziny

Mogłoby skorzystać nawet 574 tys. rodzin

Ile dokładnie nowych Kart Dużej Rodziny - z tych ponad 91 tys. - trafiło do beneficjentów zmian wprowadzonych od 1 stycznia? Z grubsza licząc można szacować, że swoje KDR otrzymane na podstawie nowych przepisów aktywowało już ok. 55-60 tys. osób. Reszta z tegorocznego wzrostu o 91 tys. to dzieci, które są aktualnie na utrzymaniu rodziców (ok. 20 tys.) i ci rodzice (kilkanaście tysięcy) - czyli osoby, które do posiadania KDR miały prawo na podstawie już wcześniej funkcjonujących reguł.

Ponadto warto pamiętać, że mówimy wyłącznie o AKTYWNYCH Kartach Dużej Rodziny. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, łączna liczba rodzin posiadających Karty Dużej Rodziny wzrosła od początku roku o 110 tys. Możliwe więc, że wiele nowych kart jeszcze nie zostało aktywowanych. 

Potwierdza to także statystyka złożonych wniosków o KDR przez osoby, które możliwość jej posiadania zyskały dopiero od 1 stycznia. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, "od 1 stycznia br. liczba wszystkich wniosków typu zgłoszenie nowej rodziny dla rodzin składających się wyłącznie z rodziców wyniosła ok. 97,2 tys.". Jest to liczba wszystkich wniosków niezależnie od statusu rozpatrzenia.

Niemniej, jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, po zmianach zasad od nowego roku z Karty Dużej Rodziny mogłoby korzystać jeszcze znacznie więcej osób.

Szacuje się, że dzięki zmianie przepisów do systemu zniżek dla dużych rodzin dołączyć może nawet dodatkowe 574 tys. rodzin

- informuje ministerstwo. Możliwe więc, że wiele osób o nowej możliwości jeszcze nie wie. 

Co daje Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny to regulowany ustawowo ogólnopolski system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin z minimum trójką dzieci na utrzymaniu, a od 1 stycznia br. - także dla rodziców, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu przynajmniej troje dzieci. 

Po okazaniu KDR, jej posiadaczowi przysługuje zniżka na zakupy np. na stacjach Orlen, Lotos czy Shell, w sklepach Carrefour, PSB Mrówka czy 5.10.15, w pralniach 5asec, w salonach T-Mobile, Orange czy Play albo w bankach PKO BP czy Pekao. To tylko przykłady, partnerów KDR jest więcej, to często także lokalne sklepy i punkty usługowe.

Karta Dużej Rodziny daje też zniżki m.in. na przejazdy kolejowe czy za wydanie paszportu, a także bezpłatny wstęp do parków narodowych. Posiadacze Karty Dużej Rodziny często mogą liczyć też na tańsze bilety np. do teatrów, muzeów czy na basen.

Miejsca, które oferują zniżki, są oznaczone specjalnym znakiem "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".

Wydanie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne. W niektórych gminach wnioski można wypełnić i złożyć w urzędach gminy, miasta, dzielnicy itd., w innych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Wykaz jest dostępny na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w tym miejscu.

Wniosek można też złożyć drogą internetową poprzez platformę Emp@tia - tylko, jeśli posiada się profil zaufany.

Więcej o:
Komentarze (79)
Kart Dużej Rodziny przybywa ekspresowo. Dzięki dobrej zmianie od 1 stycznia
Zaloguj się
 • kuba.pl

  Oceniono 27 razy 17

  w PisPolsce nie warto pracować. Najlepiej być nierobem z czwórką dzieci. Idioci tacy jak ja zapracują na całe "pińcetplus". Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie wierzy, że te wszystkie zwolnienia, zniżki i darmowa kasa bierze się znikąd - nie to z naszych kieszeni, czyli tzw. budżetu państwa na który nie mamy żadnego wpływu.

 • g.prawda

  Oceniono 36 razy 16

  A single i bezdzietni z wyboru muszą pracować na ulgi, dodatki itp. reszty społeczeństwa. Konstytucyjna równość i brak dyskryminacji dawno temu poszły się tentegować.

 • demkel

  Oceniono 22 razy 16

  Czyli moja prawie 90-letnia babcia może sobie wyrobić tę kartę, mimo że jej dzieci mają już po 60+ lat, a jedno nawet zdążyło już umrzeć.
  Dostanie zniżkę na paliwo :)

 • freakoman

  Oceniono 24 razy 14

  Żadnych ulg, żadnych zniżek, żadnych kart, żadnego socjalu!!! Młodzież ucząca się - wszelkie przejazdy obligo za darmo, jedzenie w szkole za darmo, podręczniki i przybory w szkole za darmo. Reszta - ZA PRACĘ GODZIWA ZAPŁATA! I tyle.

 • rzydeta

  Oceniono 23 razy 11

  Mnie ta "dobra zmiana" zwisa i powiewa, a Karty Dużej Rodziny mamy dzięki Komorowskiemu i moje (teraz już dorosłe) dzieci korzystały z nich dojeżdżając za frajer do gimnazjum dzięki Hannie Gronkiewicz-Waltz. Kaczystowki okupant, licząc na to, że kolejnym ochłapem złowi jakichś frajerów, niech mnie cmoknie w pompkę. Przyczepiło się g... do statku i wrzeszczy "płyniemy!".

 • junk92508

  Oceniono 15 razy 9

  No to mi się należy za 4 zamrożone zarodki in vitro

  1. dzieci są od chwili poczęcia

  2. były na moim utrzymaniu bo płaciłem za ich zamrożenie i przechowywanie

 • re_x

  Oceniono 11 razy 9

  to patologia i powinna zniknąć, jak jest duża rodzina to ma duże dochody z 500+!dlaczego jeszcze istnieje karta dużej rodziny?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX