CBA ma skontrolować Tramwaje Warszawskie. Chodzi o przetarg wygrany przez firmę Hyundai

Jak podał serwis Transport Publiczny, funkcjonariusze CBA skontrolują Tramwaje Warszawskie. Mają przyjrzeć się przetargowi wygranemu przez firmę Hyundai. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie kryje oburzenia.

Miasto na nowe pojazdy zaplanowało przeznaczyć aż 2,32 mld zł brutto. Przetarg, z którym Tramwaje Warszawskie borykały się od 2017 r., wygrał Hyundai. To podzieliło komentatorów. Część z nich krytykowała to, że nie wybrano polskiej firmy Pesa, która także startowała w przetargu. Z drugiej strony, oferta Hyundaia była znacznie korzystniejsza finansowo od tej złożonej przez Pesę. Teraz, jak podaje portal transport-publiczny.pl, funkcjonariusze CBA chcą przyjrzeć się przetargowi.

Tramwaje pod lupą

W piątek 15 lutego 2019 r. CBA poprosiło Tramwaje Warszawskie o wgląd w dokumentację przetargową i kopie dokumentów. Dokumentacja zostanie przekazana zgodnie z treścią pisma informującego o bezterminowej kontroli

- potwierdził rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz, cytowany przez Transport Publiczny.

Rafał Trzaskowski oburzony

Swojego oburzenia nie kryje prezydent stolicy. "Gdy Jedyny Słuszny Prezes na taśmach niemal wprost zaprzecza treści swojego oświadczenia majątkowego, CBA nie widzi problemu” – napisał Rafał Trzaskowski na Twitterze. Podkreślił przy okazji, że przegrana w przetargu firmy Pesa wynikała z wyraźnego przekroczenia kosztorysu.

Na ten moment nie jest jeszcze znany termin, w którym funkcjonariusze CBA przeprowadzą kontrolę w Tramwajach Warszawskich.

Hyundai po raz drugi

Tramwaje Warszawskie przetarg próbowały sfinalizować od 2017 r. Pierwszy konkurs wygrała Skoda. Przekroczyła jednak budżet i postępowanie unieważniono. Drugi przetarg również unieważniono. Wtedy po raz pierwszy odpadła oferta Hyundaia. Ostatecznie koreańska firma wygrał trzeci, ostatni przetarg. Ma dostarczyć dla Warszawy 213 tramwajów. Oferta firmy Hyundai była niższa niż założony kosztorys i wyniosła 1,82 mld zł. Odpadł zakład Pesa, którego oferta wynosiła 2,83 mld zł, przekraczając kosztorys blisko pół miliarda zł. Bydgoska firma odwołała się od wyników przetargu.

Więcej o:
Komentarze (133)
CBA ma skontrolować Tramwaje Warszawskie. Chodzi o przetarg wygrany przez firmę Hyundai
Zaloguj się
 • antonikarcz

  Oceniono 39 razy 35

  Komuchy nie odpuszczą, kupili PESA za pieniądze podatników, aby wydoić jak inne spółki, obsadzić swoimi pasożytami, a tu taki afront nie po linii jedynie słusznej, przewodniej siły narodu.

 • turkucio

  Oceniono 33 razy 29

  A gdyby w jakiś sposób uwalili ofertę Hyundaia i wybrali ofertę Pesy wyższą o 1 mld zł (i o 0,5 mld przekraczającą zakładany budżet), to by zamknęli dyrektora za niegospodarność.

 • dorsai68

  Oceniono 28 razy 24

  Czekajcie, czy ja dobrze rozumiem, że CBA będzie sprawdzać, dlaczego odpadła oferta Pesy na kwotę wyższą niż przewidziana w przetargu?

 • antonikarcz

  Oceniono 25 razy 21

  Swoją drogą kto dopuścił do przetargu firmę PESA która ma nadal problemy z płynnością finansową uniemożliwiających realizację pozyskanych kontraktów i gwarancjami ubezpieczeniowymi niezbędnymi do podpisania nowych umów.

 • oszrany

  Oceniono 23 razy 19

  A nie zbadacie czemu Wojsko Polskie kupilo autobusy nie polskiej firmy ?

 • metaxo

  Oceniono 23 razy 19

  Kacza Bolanda to takie kuriozum gdzie przetargi wg pisowskiej mafii powinny wygrywać najdroższe oferty. Radziecko-księżycowa ekonomia.

 • kaplan.raka.odbytu

  Oceniono 22 razy 18

  Proponuję zapoznać się z przebojami, jakie PESA uskuteczniała w Krakowie przy okazji ostatniego przetargu i szczegółami eksploatacji wozów 2014N z tejże firmy. To nie jest poważny oferent, a jego produkty cechuje wysoki poziom awaryjności.

 • takaprawda2015

  Oceniono 17 razy 15

  CBA będzie kontrolować dlaczego WARSZAWA nie wydała 1 mld PLNów więcej.

 • arwena2010

  Oceniono 16 razy 14

  Niech CBA zacznie kontrolować Kryształowego budowniczego Jarosława Kaczyńskiego w pewnych kręgach zwanego deweloperem lub TW Balbiną

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX