Niskie płace, a potem długo nic. 40 proc. Polaków jest sfrustrowanych swoimi zarobkami

Polaków najbardziej frustrują niskie zarobki. A potem dopiero w wyraźnie mniejszym stopniu słabe zdrowie, wydatki na leczenie, wygląd i partner.

Możliwe, że pieniądze szczęścia nie dają, ale ich brak jest silnie stresujący – ta dość zgrana uwaga znajduje swoje odbicie w wynikach przeprowadzonego niedawno badania "Nastawienie do finansów", zleconego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Aż 40 proc. Polaków frustrują niskie zarobki. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że drugie na liście słabe zdrowie wskazało "tylko" 23 proc. ankietowanych.

Polacy sfrustrowani zarobkami

Niskie zarobki jako powód frustracji wygrały też między innymi z wydatkami na leczenie, wyglądem, miejscem zamieszkania lub drażniącym partnerem. Do tego ostatniego musimy mieć dużo szczęścia lub wyczucia, bowiem frustruje on (lub ona) tylko co dziesiątego Polaka.

Frustracje PolakówFrustracje Polaków BIG InfoMonitor

Poziom niezadowolenia z naszych zarobków różni się w zależności od regionu. Przy czym, co ciekawe wcale nie jest tak, że najbardziej sfrustrowani są mieszkańcy Polski B. Faktycznie w największym stopniu osiągane wynagrodzenie jest trudne do zaakceptowania dla mieszkańców woj. lubelskiego, gdzie frustruje więcej niż co drugiego mieszkańca, ale np. to również ponadprzeciętnie drażni ankietowanych w województwach pomorskim i wielkopolskim, które wydają się być na liście najbardziej rozwiniętych regionów w Polsce.

Odsetek osób sfrustrowanych zarobkamiOdsetek osób sfrustrowanych zarobkami BIG InfoMonitor

Wynagrodzenia najczęściej frustrują 18-24 latków oraz osoby w wieku 25-34 i 45-54 lat. Jest to powód do zmartwień dla niemal połowy z nich – czytamy w omówieniu do badania "Nastawienie do finansów".

Nieznacznie rzadziej nieusatysfakcjonowani swoimi pensjami są 35-44 latkowie (39 proc.). Z wiekiem rola finansów na liście zmartwień maleje. Autorzy badania tłumaczą to tym, że wtedy rośnie niezadowolenie z powodu słabego zdrowia i wydatków na leki. Ale być może to też funkcja wyższych zarobków w chwili, kiedy osiągnęliśmy już pewien szczebel w karierze zawodowej.

Niska pensja częściej przygnębia poza tym kobiety - 43 proc. niż mężczyzn - 37 proc. To z kolei łączyć należy z cały czas obecną w Polsce nierównością płac pomiędzy pracownikami różnych płci.

Nasze pensje nadal są niskie

Autorzy badania próbują wytłumaczyć, dlaczego aż tak bardzo frustrują nas zarobki. Ich zdaniem zbyt niskie wynagrodzenie, które tak powszechnie doskwiera Polakom, to dla wielu nie tylko problem szerszego gestu, ale po prostu utrzymania się.

Z danych BIG InfoMonitor oraz BIK wynika między innymi, że niemal połowa osób z opóźnionymi płatnościami rat kredytów (na min. 200 zł, przeterminowanymi o 30 dni) i bieżących rachunków ma zaległości nieprzekraczające 5 tys. zł. W grupie 2,78 mln niesolidnych dłużników jest to 1,24 mln. - Co ważne z tego prawie 0,75 mln osób ma długi nieprzekraczające 2 tys. zł, co pokazuje, że do ostateczności jaką jest niepłacenie zobowiązań, wiele osób doprowadzają stosunkowo nieduże sumy – zwracają uwagę eksperci.

Z innego badania dotyczącego spłaty rachunków wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor wynika z kolei , że 4 proc. osób nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a 11 proc. musi odmawiać sobie wielu rzeczy, aby wystarczyło im na życie. - Trudno w takiej sytuacji nie narzekać na wynagrodzenie - konkludują autorzy badania i dodają, że jak wynika z badania GfK Purchasing Power Europe 2018 średnia siła nabywcza Polaka w 2018 r. wyniosła mniej więcej połowę średniej europejskiej, co daje nam 29. lokatę w Europie.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (62)
Niskie płace, a potem długo nic. 40 proc. Polaków jest sfrustrowanych swoimi zarobkami
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 25 razy 17

  Rodacy, coście tacy smutni? Przecie rządowy GUS podał, że zarabiacie już ponad 5 koła miesięcznie! Przecież nie kłamali, to gorliwi katolicy.

 • justas32

  Oceniono 10 razy 10

  Naród który od 400 lat niszczy własną gospodarkę - narzeka że ma za niskie zarobki. Paradne ...

 • and_raman

  Oceniono 20 razy 10

  Ludzie mają rację. Życie zaczyna się dopiero od 5 tys zł msc. na głowę w rodzinę. A singel może cuc się wolny od 10 tys zl msc. Niestety większość firm i posad nie osiąga odpowiedniej efektywności by tyle moc płacić. A dodatkowo państwo wymusza od pracodawcy i pracownika minimum 70% danin z każdej zarobione złotówki.

 • amuzc

  Oceniono 14 razy 8

  Polacy! Składajcie podania i CVki do kancelarii rządowej - to tam wszakże płaca sowicie oraz dają wysokie nagrody!

 • jamespeacock

  Oceniono 11 razy 7

  Gdyby nie tak wysokie podatki, które przez bandę narodowych socjalistów zostają przekazywane na bandę pedofilów i wspomaganie ludzi, których największym życiowym sukcesem jest złożenie jaj i wyklucie się z nich Jessik i Brajanków, to większość byłaby pewnie nawet usatysfakcjonowana zarobkami.

 • poppers68

  Oceniono 10 razy 6

  Sprawa JEST poważna. W ostatnich latach, Komisja Europejska już 2 x przesłała listy do Konfederacji LEWIATAN z alarmującym przesłaniem.
  W skórcie i w przełożeniu na komunikatywny język : " Nie inwestujecie w pracowników, nie szkolicie Ich. Nie płacicie pracownikom tak jak moglibyście to zrobić, gdyż Wasze wyniki podatkowe pokazują niezłą kondycję Waszych spółek. Do perfekcji wyrobiliście w sobie umiejętność argumentacji przeciw podwyższaniu pensji pojedyńczym pracownikom. Bezbłędnie STWARZACIE AURĘ NIEZBYT DOBRZE IDĄCEGO BIZNESU CO W WIELU PRZYPADKACH NIE JEST ZGODNE Z PRAWDĄ A SWOJE BŁĘDY W OBSZARZE ZARZĄDZANIA PRZENOSICIE NA PRACOWNIKÓW PRACUJĄC PRZY TYM NAD WYTWORZENIEM ICH POCZUCIA WINY ZA SYTUACJĘ. JEDNOCZEŚNIE BLOKUJĄC JAKIEKOLWIEK INICJATYWY PRÓB WYSTĄPIENIA O PODWYŻSZANIE UPOSAŻEŃ. Na kontach spółek ( czyli Waszych) gromadzicie coraz więcej środków ale nie wykorzystujecie Ich na inwestycje. Również w pracowników ( a w tym są Ich pensje).

  Mili Państwo, potarałem się w przybliżeniu podać przekaz obu listów KE. Czytałem je.
  Pewnie, że nie należy generalizować. Jednakże to jaki boom przeżywa WYNAJEM LUKSUSOWYCH WOZÓW powoduje, że jesteśmy w Europie niemal liderami w tym obszarze.
  Do tego stopnia, że rząd PIS zaczął czynności aby to ukrócić. Obecnie, nawet w najmniejszych spółkach muszą latać po drogach Lexusy i Mercedesiki. I choć nikt Im nie broni, to już pracownicy nadal odprawiają zaklęcia przy swoich 2400 netto. Nasi pracodawcy w większości, mają się świetnie.
  Sam znałem przypadek właściela 3 ch myjni samochodowych lokowanych w dużych galeriach, dużego miasta. Znam Jego zarobki i znam wypłaty po 1000 pln na śmieciówkach dla Jego pracowników. I ciągłe narzekania jak to słabo biznes idzie. Facet, z 12 000 netto zysku/miesiąc....
  Jakieś pytania?
  Dobijamy do cen zachodnich. Dobijamy do zachodu w obszarze zarobków właścicieli spółek i spółeczek. Jako pracownicy siedzimy na Wschodzie. Co się dziwić, że PIS wygrywa rzucając 500+? Ukraińcy? Białorusini? obywatele Bangladeszu?
  Na Zachodzie tacy ludzie obejmują stanowiska, na które nie ma chętnych w danych krajach.
  W Polsce zatrudnia się tych ludzi aby nie podnosić pensji polskim pracownikom ale mieć takie same jak dawniej przychody. Ma być Volvo XC90 w leasingu i chałupa na wsi jak stodoła..... :)

 • farcry3

  Oceniono 8 razy 6

  KK utrzymuj, KRUS utrzymuj, mundurówkę utrzymuj, Senat utrzymuj, Pixi i Dixi z NBP utrzymuj.... jest trochę tego.

 • colonel_kurtz

  Oceniono 12 razy 6

  Przecież wiele wskazań w ankiecie wynika bezpośrednio z niskich zarobków, można zliczyć tak co najmniej 82-92% głosów (rozumiem, że ankieta była wielokrotnego wyboru).
  No ale wstaliście z kolan w końcu, śpiewacie piosenki patriotyczne, machacie flagami, palicie znicze pod pomnikami, macie znaczki P z kotwicą na samochodach - najwyraźniej państwo aż tyle wam daje możliwości rozwoju i dobrobytu, że jesteście taaakimi patriotami.

  Żałosne

 • aqua7x

  Oceniono 5 razy 5

  przeslanie pis... my uczciwie pracujacy, placacy podatki mamy dac koperte suwerenowi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX