Ustawa o cenach prądu znowelizowana przez Sejm. Postulaty Unii uwzględnione

Sejm znowelizował przyjętą w grudniu ustawę o cenach prądu. Poprawki uwzględniają postulaty wysuwane przez Brukselę - wszystkie podmioty na rynku są traktowane równo. To nie jedyne zmiany.

W czwartek w nocy Sejm znowelizował ustawę regulującą ceny prądu. Po blisko dwóch miesiącach od uchwalenia przepisy zmieniają się w kilku istotnych aspektach. Po pierwsze zostają przywrócone kompetencje Urzędu Regulacji Energetyki. Ceny prądu mają być ustalane na podstawie taryf zatwierdzanych przez URE, nie według ustawy.

Po nowelizacji chronione przed wzrostem cen prądu będą też te podmioty, które energię elektryczną zakupują bezpośrednio na giełdach, z pominięciem firm energetycznych. We wcześniejszej wersji przepisów takich podmiotów w ogóle nie uwzględniono. 

Zdaniem ekspertów portalu Wysokie Napięcie nowelizacja nie rozwiewa wszystkich wątpliwości, pozostawia kilka niewiadomych związanych z cenami prądu. Minister Krzysztof Tchórzewski zapewnia jednak, że nowe przepisy miały jedyne cel porządkowy, a ceny prądu w tym roku z całą pewnością nie wzrosną. 

Czytaj też: URE alarmuje: brakuje ofert sprzedaży prądu dla firm. "Sytuację należy uznać za bezprecedensową"

Brak regulacji odbija się na branży

Nowelizacja ustawy o cenach prądu nie zamyka tematu. Posłowie wciąż bowiem muszą zająć się rozporządzeniami, które wiele istotnych przepisów przełożą na praktyczne rozwiązania. Urząd Regulacji Energetyki alarmuje o poważnych problemach na rynku energii, wywołanych przeciągającymi się pracami. 

Odbiorcy inni niż gospodarstwa domowe nie są w stanie podpisać nowych umów - bo brakuje dla nich ofert. W najgorszej sytuacji są ci odbiorcy, którym skończyły się lub niedługo się skończą umowy, firmy, które chcą zmienić sprzedawcę. Z jednej strony dotychczasowi sprzedawcy prądu nie chcą już z nimi zawierać umów, a nowych ofert na rynku nie można znaleźć.

Więcej o:
Komentarze (8)
Ustawa o cenach prądu znowelizowana przez Sejm. Postulaty Unii uwzględnione
Zaloguj się
 • bioder65

  Oceniono 12 razy 10

  w tym roku ceny na pewno nie wzrosną.Za to za rok suweren będzie siedział po ciemku .Ale będzie już po wyborach więc co ich to obchodzi.

 • laik404

  Oceniono 9 razy 7

  Pisiory, był w ciągu ostatnich 3 lat jakiś akt prawny którego nie trzeba było po was poprawiać?

 • remo29

  Oceniono 4 razy 2

  > nowelizacja nie rozwiewa wszystkich wątpliwości (...) Minister Krzysztof Tchórzewski zapewnia jednak, że (...) ceny prądu w tym roku z całą pewnością nie wzrosną. 

  Uwielbiam tych gamoni! "Silnik dalej się panu krztusi i bierze olej, ale zrobiliśmy co trzeba, może pan spokojnie jechać, na pewno nic się złego nie stanie. Karta czy gotówka?" ;)

 • sly.pl

  Oceniono 1 raz 1

  Naprawdę, jeśli to zamieszanie doprowadzi do utrzymania cen prądu z zeszłego roku to chyba dobrze. A do ustawy, PiS powinien dodać furtkę umożliwiającą wszystkim "narzekaczom" na ich fakturowanie po cenach prądu po stawkach rynkowych. Ciekawe co by wtedy powiedzieli. Już widzę tłum ludzi chcących prądu w cenach rynkowych. Mam nawet dla nich gotowe haslo "kto chce obniżki cen prądu ten z PiSem". Dla przypomnienia prąd podrożał w CAŁEJ EUROPIE NIE TYLKO W POLSCE. Np: w Austrii ponad 100%

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 8 razy -6

  Ceny prądu nie wzrosną?
  To oczywisty zamach PiSu na dobrobyt i prawa obywateli do wyższych cen! - głosi PO i Gazeta Wyborcza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX