Rosji nie ma na unijnej liście dotyczącej prania brudnych pieniędzy. Europosłowie pytają KE

Europosłowie pytają Komisję Europejską dlaczego Rosji nie ma na liście krajów krytykowanych za niedostateczną walkę z praniem brudnych pieniędzy. List w tej sprawie do komisarz odpowiedzialnej za sprawiedliwość Very Jourovej napisało ponad 40 deputowanych.

Lista 23 krajów

Inicjatorką listu jest holenderska europosłanka Marietje Schaake z grupy liberałów. Podpisała się pod nim piątka Polaków - Michał Boni, Dariusz Rosati i Jarosław Wałęsa z PO, oraz Anna Fotyga i Ryszard Czarnecki z PiS-u.

Chodzi o opublikowaną w ubiegłym tygodniu listę 23 krajów, które według Komisji stanowią zagrożenie ze względu na niedostateczną walkę z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. To między innymi Afganistan, Arabia Saudyjska, Wyspy Bahama, Iran, Irak, Libia, Panama, Syria, czy Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych. Europosłowie spytali Komisję Europejską jakimi kryteriami się kierowała, że nie wpisała Rosji na listę i czy nie obawia się, że taka decyzja może być odczytana jako akceptacja procederu prania brudnych pieniędzy.

Ślady prowadzą do Putina?

Zapytali też, czy w grę wchodzą polityczne uwarunkowania a jeśli tak, to jakie. Napisali też o zaangażowaniu wielu wysokich rangą urzędników rosyjskiego rządu w różne systemy prania brudnych pieniędzy. Przypomnieli między innymi jeden z największych skandali w europejskiej bankowości z udziałem duńskiego banku Danske Bank, którego estoński oddział przeprowadził wiele transakcji na rzecz klientów z Rosji o wartości około 200 miliardów euro. Media duńskie i brytyjskie informowały swego czasu, że estońską filię mogli wykorzystywać członkowie rodziny prezydenta Rosji Władimira Putina i Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Czym jest "czarna lista"?

Wpisanie na czarną unijną listę krajów, które w niewystarczającym stopniu walczą z praniem brudnych pieniędzy wiąże się nie tylko ze stratami wizerunkowymi, ale też utrudnia współpracę finansową z Unią. Europejskie banki są bowiem zobowiązane do przeprowadzania ściślejszych kontroli płatności z państw umieszczonych na liście.

Więcej o:
Komentarze (38)
Rosji nie ma na liście dotyczącej prania brudnych pieniędzy. Europosłowie apelują do KE
Zaloguj się
 • demkel

  Oceniono 18 razy 16

  Jeszcze powinni zapytać o Szwajcarię, bo to taka sama pralnia brudnych pieniędzy jak ww. kraje, tylko ludzie lepiej ubrani.

 • cob22

  Oceniono 13 razy 7

  Bo Rosja pierze przewaznie w Londynie. W City obraca sie okolo 400 miliardami Euro pochodzenia Rosyjskiego.

 • 11krzych

  Oceniono 11 razy 7

  Że Rosji nie ma na tej liście to źle ale dlaczego nie ma Watykanu?
  Przecież pranie forsy mafijnej było drobną manufakturą dopóki kościół katolicki nie unowocześnił prania czyniąc z niego całą gałąź przemysłu.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 8 razy 4

  Jedyne czego Ruskie nie piorą to onuce :-)

 • karamurek

  Oceniono 4 razy 4

  Ruscy piorą kasę w Instytucie Dzieł Religijnych..... A może nie...

 • gadolinn

  Oceniono 5 razy 3

  Luksemburg
  Isle of Man
  Jersey

 • agnrodis

  Oceniono 2 razy 2

  Jezeli oglasza sie, ze Trump jest biznesmenem, ktory odniosl sukces, dlaczego nie mozna oglosic, ze Rosja nie pierze brudnych pieniedzy????

 • 1noitatneserper

  Oceniono 2 razy 2

  Dlatego nigdy nie założę lokat w Inbanku
  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Bo daje gwarancję estońskiego BFG.

 • ks-t

  Oceniono 1 raz 1

  Estoński bank lokujący pieniądze w banku duńskim. To pri cziom tu Rosja? Główną pralnią pieniedzy jest teraz Londyn ( w tym oczywiście również pieniędzy rosyjskich).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX