Putin gromadzi rezerwy finansowe. Szykuje się na wojnę czy kryzys?

Co najmniej od kilku lat rosyjski bank centralny energicznie skupuje złoto. Równocześnie Kreml spłaca zadłużenie zagraniczne i przyjmuje zrównoważone budżety. Przez to Rosja jest w stanie przetrwać kolejny poważny konflikt z Zachodem.

- Po raz pierwszy w historii nasze rezerwy pokrywają cały dług zagraniczny, zarówno państwowy, jak i prywatny. Mamy potężną finansową poduszkę bezpieczeństwa – mówił Putin kilka dni temu w rosyjskiej Radzie Federacji, będącej odpowiednikiem naszego Senatu. Nie kłamał.

Ulubiony wskaźnik Putina, jakim są rezerwy banku centralnego, wzrosły za naszą wschodnią granicą w ciągu czterech lat o około 125 mld dol. do 475 mld dol. Równocześnie maleje całkowite zadłużenie Rosji. Miesiąc temu Centralny Bank Rosji podał, że tylko w ostatnim roku zmniejszyło się ono o 12,4 proc. do 453,75 mld dol. i jest najniższe od kwietnia 2009 roku. Kiedy Putin obejmował władzę w 1999 roku było ono około pięć razy większe!

Kreml przyjmuje przy tym bardzo konserwatywne, domykające się budżety państwa. Ubiegłoroczny zamknął się nadwyżką na poziomie ponad 2 bln rubli – około 30 mld dol. Podobnie – nadwyżka wysokości 1,9 bln rubli – ma być i w tym roku.

Te dodatnie budżety są czymś niezwykłym. W grupie G20 poza Rosją podobne mają tylko Niemcy i Korea Południowa.

Budżet ważniejszy od rozwoju

Gromadzenie środków finansowych przez rosyjskie państwo kosztem realizacji projektów rozwojowych widać również w innych działaniach.

Od stycznia w Rosji obowiązuje nowa stawka podatku VAT – została podniesiona z 18 do 20 proc. Dać to ma rocznie dodatkowe 620 mld rubli do budżetu. Kreml nową stawkę tłumaczy koniecznością utrzymania deficytu nienaftowej części budżetu na poziomie do przyjęcia.

W październiku Putin też, mimo głośnych protestów, podpisał pakiet ustaw dotyczących reformy emerytalnej, w tym podniesienia wieku emerytalnego o pięć lat, do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn. Zaczął on już rosnąć w tym roku – o sześć miesięcy - i dalej będzie podnoszony w tym tempie - by docelowe progi osiągnąć w 2028 roku. Te zmiany już w tym roku stworzą oszczędności w budżecie państwa.

Kreml energicznie przy tym wszystkim skupuje "twardą walutę" z rynku, wydając na to część pieniędzy pochodzących z opodatkowania eksportu gazu i ropy. Od stycznia 2018 r. do początku tego roku rosyjskie Ministerstwo Finansów kupiło przez to 65 mld dol., co odpowiada 4 proc. rosyjskiego PKB.

Taka polityka wzbudza zachwyt agencji ratingowych. Z początkiem lutego Moody’s podniósł rating Rosji z poziomu śmieciowego (Ba1), na którym się znalazł w 2015 roku, do inwestycyjnego Baa3 – podobny mają np. Włochy. Węgry i RPA. A już w ubiegłym roku podobnie zrobiły agencje S&P i Fitch.

Na co pójdą nadwyżki?

Cóż… Na to pytanie chyba najcelniej odpowiedział Andrej Kolesnikow, analityk z Carnegie Moscow Center w wypowiedzie dla Bloomberga. Putin oszczędza jego zdaniem, bo to pozwala mu dalej prowadzić agresywną politykę.

- On potrzebuje pieniędzy do walki z Zachodem, by zmierzyć się z kolejnymi sankcjami i przyszłymi kryzysami ekonomicznymi – mówi.

I oby ta rywalizacja pozostała wyłącznie w domenie gospodarczej. Rosja bowiem przy tym wszystkim intensywnie się zbroi. Anatolij Popow, dyrektor departamentu polityki budżetowej w rosyjskim Ministerstwie Finansów powiedział niedawno w Dumie, że wydatki na resorty siłowe wzrosną w najbliższych trzech latach w "bezprecedensowej skali". W sumie na cele związane z obronnością i bezpieczeństwem przeznaczane będzie nie mniej niż 30 proc. rosyjskiego budżetu.

Więcej o:
Komentarze (308)
Putin gromadzi rezerwy finansowe. Szykuje się na wojnę czy kryzys?
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 83 razy 57

  Patrzcie. Nawet ten wstretny Putin potrafi domknac budzet z nadwyzka i zmniejszac stopien zadluzenia. Tylko nasi geniusze ekonomii zadluzaja kraj na potege nawet w czasie globalnego prosperity zamiast odlozyc cos na gorsze czasy. I jeszcze mnoza kolejne obietnice przed wyborami.

 • koko_zbig

  Oceniono 39 razy 31

  A polski rząd robi wszystko aby tylko utrzymać się u władzy nie dbając o bezpieczeństwo tak fizyczne jak i finansowe Polski - Grecja coraz bliżej ( oni byli są z eurowalutą - to ich uratowało) ???

 • norman67

  Oceniono 41 razy 27

  PiS prze..la pieniądze z budżetu zamiast spłaca długi - szykuje się na wojnę, czy chce kraść dalej?

 • student_zebrak

  Oceniono 27 razy 17

  a my na to - 14 kwietnia bedziemy obchodzic nowe swieto PANSTWOWE

 • kletos

  Oceniono 21 razy 15

  Jak ja bym się szykował do wojny, to bym pożyczał pieniądze od kraju, z którym tę wojnę mam prowadzić, bo jak wygram, to nie będę musiał spłacać

 • ax-les-thermes

  Oceniono 23 razy 15

  Nikt to ma za duzo kasy nie szukuje sie lub chce wojny. To zebracy i ci co ciagna na permanentnym deficycie probuja wojna wyzerowywac swoje dlugi (np wolska).

 • sieceonk

  Oceniono 18 razy 14

  wg danych z GW - UE z USA wydają razem na zbrojenia ponad 10x więcej niż Rosja
  w 2017 USA 610 mld a Rosja 66 mld, Chiny 228 a np Francja 57 mld

 • staem

  Oceniono 28 razy 12

  Panie Redaktorze, chyba Pan inaczej czytał wystąpienie Putina lub inaczej je Pan zrozumiał. Czytałem w oryginale i jest normalne i dobre dla Rosjan i Świata.....

 • baby1

  Oceniono 33 razy 11

  "... Kreml spłaca zadłużenie zagraniczne i przyjmuje zrównoważone budżety..."
  A więc prowadzi rozsądną politykę gospodarczą. Tylko podziwiać, a tu teza, że szykuje się do wojny. Moglibyście się opanować, bo takiej bzdury dawno nie słyszałem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX