Sonda Hayabusa 2 zbombardowała planetoidę Ryugu. Kosmiczne próbki dotrą na Ziemię za rok

Sonda Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych Hayabusa 2 zbombardowała w nocy powierzchnię planetoidy Ryugu. Pozwoliło to na pobranie próbek planetoidy, które dotrą na Ziemię w 2020 r.

Akcja rodem z filmu „Armageddon” nie miała na celu obrony naszej planety przed zagrożeniem z kosmosu.

Bombowa nauka

To, co wyglądało na poligon gwiezdnych wojen, miało czysto naukowy charakter. Japońska sonda Hayabusa 2 zbombardowała powierzchnięw  Ryugu w celu pobrania i zbadania próbek planetoidy. MIT Technology Review z Cambridge pokazał moment bombardowania, który wygląda bardzo widowiskowo.

Kosmiczne manewry

Wcześniej sonda Hayabusa 2 wysłała na powierzchnię planetoidy dwa lądowniki w celu eksploracji. Z odległości ok. 50 m sonda Hayabusa 2 opuściła na powierzchnię Ryugu wyposażone w aparaturę pomiarową łaziki Minerva-II1. Były to pierwsze łaziki, którym udało się wylądować na planetoidzie.

Zebrane próbki mają dotrzeć na Ziemię w celu dalszych badań wraz z powrotem sondy w 2020 r. Hayabusa 2 rozpoczęła misję w 2014 r. Ważąca 600 kg i wyposażona w silniki jonowe nowej generacji sonda kontynuuje japoński program badania planetoid, zapoczątkowany przez sondę Hayabusa 1.

Także w 2020 r. NASA planuje po raz pierwszy w historii zmienić tor asteroidy. Sonda DART będzie pierwszą próbą agencji kosmicznej demonstrującą tzw. technikę uderzenia kinetycznego. To działanie ma zmienić orbitę obiektu Didymoon na tyle, by nie dopuścić w przyszłości do potencjalnego zderzenia z naszą planetą.

Więcej o:
Komentarze (23)
Sonda Hayabusa 2 zbombardowała planetoidę Ryugu. Kosmiczne próbki dotrą na Ziemię za rok
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 28 razy 22

  Polska Agencja Kosmiczna w Rzeszowie już szykuje odpowiedź na miarę XXI wieku. Zatrudnią siostrzenicę Prezesa ...

 • kamuimac

  Oceniono 29 razy 21

  A my Polacy za to walczymy dzielnie żeby pedofil Jankowski dalej miał pomnik w Gdańsku . My już nie jesteśmy 100 lat za murzynami . My jesteśmy jakieś 300 lat do tylu

 • pomruk

  Oceniono 13 razy 13

  Ta "bomba" była w rzeczywistości pociskiem o masie 5 gramów. Pocisk został wystrzelony w grunt, by wzburzyć kamienie i pył, które - w warunkach b. małej grawitacji - zaraz potem zostały zebrane specjalnym przyrządem. Poprzednia sonda Hayabusa miała bowiem inny mechanizm zbierający próbki i... przywiozła na Ziemię zaledwie parę ziarenek materiału z innej planetoidy.

 • nieotake

  Oceniono 8 razy 8

  Oby tylko przy tej okazji nie wyciekła do mediów informacja, że mieszka tam sobie Mały Książę, któremu trwające 2 minuty dnie upływają przepełnione troską o jego różę ukochaną i niemym zachwytem niekończącym się zachodem słońca, bo wtenczas jak amen w pacierzu powodowani umiłowaniem bliźniego misjonarze z syndykatu pedofilów wyruszą natychmiast nawracać tego zagubionego chłopca na jedynie słuszną wiarę, czyli zrobią mu z dudy jesień średniowiecza.
  Dla jego dobra, rzecz jasna.

 • kocurxtr

  Oceniono 10 razy 8

  Szacunek Japonia

  My. Pod dyktatura Kaczyńskiego i PiS mozemy pochwalic sie osiagnieciami w dziedzinie ogłupiania ludzi
  PiS =PZPR

 • kka69

  Oceniono 14 razy 8

  A jeżeli taka planetoida jest czyjąś własnością?
  I nie życzy sobie właściciel aby bombardowano jego własność?
  Przecież z tego może być wojna międzyplanetarna.

 • nurzwidelec

  Oceniono 5 razy 5

  Nie zbombardowała, tylko wystrzeliła pocisk o masie 5 gramów. Zaiste armagedon.

 • remislanc

  Oceniono 7 razy 3

  "Akcja rodem z filmu „Armageddon”
  W Armagedonie zupełnie inaczej rozprawili się z planetoidą. Ech debilki, debilki.....

 • rabieg

  Oceniono 3 razy -1

  "Naukowcy" naruszają ład, nie jest to nikomu potrzebne. Niech lepiej przywrócą na ziemi to co zniszczyli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX