Boimy się głodowych emerytur i pracy aż do śmierci. Polacy w europejskiej czołówce

Co łączy Polaków, Hiszpanów i Francuzów? Między innymi strach przed głodową emeryturą. Te nacje najbardziej obawiają się nędzy u schyłku życia.

Bank ING przeprowadził solidne badanie sondażowe w 15 krajach – 12 unijnych oraz Turcji, Australii i USA. Ankieterzy spytali łącznie prawie 15 tys. osób o ich plany i oczekiwania związane z emeryturą. Znaczna część odpowiedzi była pełna obaw – wielu boi się głodowych emerytur. Wśród największych pesymistów nie brakuje naszych rodaków.

Emerytura na liście obaw Polaków

Aż 66 proc. Polaków boi się na przykład, że w ogóle nie będzie mogło sobie pozwolić na emeryturę. Podobnie źle swoją przyszłość widzą poza nami tylko Hiszpanie i Francuzi.

Co jednak ciekawe, jednocześnie znaczna część Polaków uważa, że jeśli już będzie mogła pozwolić sobie na emeryturę, to będzie im się na niej żyło na takim samym poziomie jak obecnie lub jak w trakcie pracy zawodowej. Na to pytanie odpowiadały zarówno osoby, które już są na emeryturze, jak i te, które dopiero na nią przejdą.

Na emeryturze bez pracy się nie uda

Z badania ING można się też dowiedzieć, że dokładnie połowa Polaków spodziewa się, że będzie musiała pracować na emeryturze. Bez tego domknięcie budżetu domowego będzie niemożliwe.

Niemal tyle samo rodaków (dokładnie 49 proc.) jest przy tym przekonanych, że na emeryturze dostanie mniej pieniędzy niż wcześniej włożyło do systemu emerytalnego w postaci składek. To wynik o 10 punktów procentowych gorszy niż europejska średnia. Być może widać tutaj nasz brak zaufania do jakichkolwiek instytucji państwowych.

I może też dlatego nie najgorzej wypadliśmy na tle innych nacji w badaniu, kiedy spytano o oszczędności. Okazało się, że żadnych nie ma 27 proc. polskich gospodarstw domowych. Sporo, ale to dokładnie średnia europejska. Bardziej zaniepokojeni powinni być np. Rumuni lub Niemcy. W ich krajach odpowiednio 33 i 39 proc. gospodarstw domowych nie ma żadnych oszczędności.

Więcej o:
Komentarze (48)
Boimy się głodowych emerytur i pracy aż do śmierci. Polacy w europejskiej czołówce
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 30 razy 24

  Z jednej strony boją się głodowej emerytury - a drugiej strony głosują na PiS. Schizofrenia ...

 • zigzag26

  Oceniono 26 razy 22

  To nie jest kwestia czego się boimy tylko co nas czeka. Szczególnie kobiety. Egzystencja na skraju przeżycia. Dziękujemy obecnej władzy za rozdawnictwo, obniżenie wieku emerytalnego, emeryturki dla rozpłodowych obywatelek.

 • mcguirre

  Oceniono 24 razy 18

  Polacy się boją głodowych emerytur a jednocześnie głosują na populistę obniżającego wiek emerytalny. Proces myślowy suwerena jest jednak bardzo skomplikowany.

 • justas32

  Oceniono 20 razy 16

  W Polsce nie ważne czy polityk rozwiąże twój problem. W Polsce ważne żeby polityk obiecał że rozwiąże twój problem. Dlatego tak kochamy bezmyślnych populistów ...

 • eurotram

  Oceniono 24 razy 16

  Ja też się boję,bo z dochodów państwo zabiera mi prawie 40 procent (tak wychodzi z kwitków),a wyliczenia wyglądają słabo. I mam coraz gorszy stosunek do imigrantów zarobkowych,bo jak każdemu myślącemu człowiekowi nie uśmiecha mi się pracować więcej za mniejszą stawkę! Co gorsza nawet nie jestem beneficjentem tego cholernego 500+,bo mam jedno dziecko,a z moich podatków jest utrzymywane stado leniwych dzieciorobów!

 • krynolinka

  Oceniono 18 razy 14

  Smog nam załatwi bezstresową starość..!! Nie będziemy się niczym już martwić.
  Zapaść onkologii, też.

 • wujekdolf

  Oceniono 16 razy 12

  ale przecież wyszedł "dobry pan" kaczyński i dał nam prezent :)

 • teneas

  Oceniono 11 razy 11

  Ciekawe co zrobicie jak niepracujące dzieci niepracujących rodziców będą wyciągały ręce po kolejne socjale a pracować nie będzie komu.

 • polak66maly

  Oceniono 10 razy 8

  i slusznie ,ze sie boimy. Nawet na zasilki niedlugo nie wystarczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX