PiS podbija stawkę, 500 plus na pierwsze dziecko. Tylko ta jedna obietnica, to grube miliardy złotych

Łukasz Kijek
500 plus na pierwsze dziecko to jedna z najważniejszych obietnic wyborczych złożona przez PiS podczas sobotniej konwencji. Prezes Jarosław Kaczyński obiecał wprowadzenie tego rozwiązania już od lipca, czyli jeszcze przed jesiennymi wyborami. Policzyliśmy, ile to może kosztować.

500 plus na pierwsze dziecko

PiS już podczas kampanii w 2015 roku obiecywało 500 plus na każde dziecko. Później jednak okazało się, że elementem tej obietnicy było także kryterium dochodowe, które uprawnia do skorzystania z programu. Teraz ma to się zmienić, a to oznacza potrzebę znalezienia w budżecie miliardów złotych. 

Wielomiliardowe koszty

Program 500 plus w dzisiejszej wersji kosztuje rocznie budżet państwa około 22,5 miliarda złotych rocznie. Świadczeniem objętych jest 3,69 mln dzieci, czyli około 54,1 proc. wszystkich dzieci do 18 lat. Nie korzystają z niego na przykład głównie rodzice, którym urodziło się pierwsze dziecko a ich dochody przekraczają ustawowy próg. Można zatem przyjąć założenie, że PiS obiecuje, że programem zostaną objęte wszystkie dzieci. To oznacza, że rząd będzie musiał znaleźć rocznie dodatkowo około 19 miliardów złotych. Tym samym roczny koszt programu wzrośnie do 41,5 miliardów złotych. Wprowadzenie tego rozwiązania od lipca oznacza, że tylko w tym roku rząd musiałby znaleźć dodatkowych około 10 miliardów złotych. 

Skąd pieniądze?

Premier Mateusz Morawiecki obiecał, że pieniądze na tę obietnicę się znajdą. -Jak to sfinansujemy ten 30-40 miliardowy program? - pytał sam siebie premier Mateusz Morawiecki. Według niego wystarczy szczelny system podatkowy, wzrost gospodarczy i zmniejszenie biurokracji. Jedno jest pewne, rząd będzie musiał zmienić założenia budżetowe i dokonać nowelizacji ustawy, bo w obecnym dokumencie tej kosztowanej obietnicy nie zapisano.

500 plus hitem kampanii

Pamiętajmy też, że to dopiero hasło wypowiedziane podczas konwencji. Taką samą obietnicę złożył niedawno Robert Biedroń. Później okazało się, że chodziło o rozszerzenie programu o zasadę "złotówka za złotówkę". To zresztą pomysł zaczerpnięty od PSL. 500 plus na każde dziecko obiecał też kilka tygodni temu lider PO Grzegorz Schetyna.

Więcej o:
Komentarze (223)
PiS podbija stawkę, 500 plus na pierwsze dziecko. Tylko ta jedna obietnica, to grube miliardy złotych
Zaloguj się
 • caraway

  Oceniono 33 razy 29

  Z socjalistami jest ten kłopot, że kiedyś kończą się im cudze pieniądze.

 • tom-pek

  Oceniono 24 razy 24

  kto będzie na to zapi....erdalał?pieniądze są rozdawane na lewo i prawo dla nierobów ,całe rodziny siedzą na socjalach kartki na jedzenie, dopłaty do mieszkań,500 plus ,zasiłki z MOPSu dla alkoholików ...a pracujących się doi jak mleczną krowę ZUS z kosmosu ,podatki ,akcyzy

 • krwawy_marry

  Oceniono 28 razy 22

  Pytanie od małżeństwa z 15 letnim stażem, Pracującego i z nie własnego wyboru bezdzietnego - A co ku... dla nas?

 • c.t.k

  Oceniono 16 razy 16

  Kochane Ludzie Opozycyjne,jeżeli nie pójdziecie wspólnie do wyborów, nie macie szans
  Jeżeli nie wymyślicie jakiegoś atrakcyjnego programu, nie macie szans.
  Dajcie 500+ na dziecko już od momentu poczęcia
  Dla meneli 10+ flaszki na miesiąc

 • patmat02

  Oceniono 17 razy 13

  Prosta droga do tego co kilka lat temu przeżywały kraje południa Europy. Grecja do tej pory nie może się pozbierać.

 • marek.krajewski63

  Oceniono 12 razy 12

  W rozsadnych spoleczenstwach sa wszedzie duze pieniadze na wspomaganie w wychowaniu dzieci, ale takie daje sie w formie ulg podatkowych dla osob pracujacych. Ci na socjalu maja socjal i takim poziom ich zasilkow rodzinnych ustala pracownik socjalny na podstawie wywiadu srodowiskowego i realnej oceny sytuacji rodziny. Wiece nie dostaja. Chca zyc na krzywy ryj, to daja tyle, by starczylo na przezycie, a nie na luksusy. W Polsce rozdaja zywa gotowke kazdemu i tu panstwo wychodzi na zlodzieja. Pracujesz, dokladasz sie w formie podatkow do wspolnej kasy na wspolny dom, to i masz odpisy na dziecko, czy dzieci i tak jest w calym zachodnim swiecie, ale nierobom nikt nie daje - najdalej tyle, by przezyli biologicznie.

 • vontomke

  Oceniono 16 razy 12

  Opozycja powinna obiecać 1000+, budżet i to zniesie, tylko że będziemy mieli większy deficyt, ale Polacy to mają w dupie - liczy się kasa do łapki. Srebrna, SKOKi, KNF, PCK? Masz tu 500 zł i morda w kubeł!

 • baby1

  Oceniono 15 razy 11

  Niestety trzeba przyznać niektórym rację, że w demokracja w pewnych krajach nie sprawdza się i my do nich należymy. Powinni głosować tylko ci co płacą podatki i siła głosu powinna być uzależniona od kwoty płaconych podatków (nie musi to być zależność liniowa, ale jest różnica między tym co płaci podatek 2 tys rocznie, a tym co płaci 2 tys. miesięcznie).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX