Nowe obietnice PiS. Tylko dwie z pięciu mogą kosztować blisko 30 miliardów złotych rocznie

Łukasz Kijek
1100 złotych "trzynastki" dla każdego emeryta zapowiedział Jarosław Kaczyński podczas konwencji programowej PiS. Koszt tej obietnicy liczony jest w miliardach złotych.

Potrzeba miliardów

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce jest dziś 7,9 miliona emerytów i rencistów. Gdyby miesięczny zastrzyk wynosił 1100 złotych dla każdego, wówczas kosztowałoby to rocznie budżet państwa 8,69 miliarda złotych. 

A co z emerytami rolniczymi? W sumie z emerytami i rencistami z KRUS uprawnionymi do świadczenia byłoby 9,1 miliona osób. Przy takim założeniu cały program kosztowałby aż 10 miliardów złotych.

Według danych GUS przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w I kwartale 2018 r. wyniosła 2183,64 zł i była o 3,5 proc. wyższa niż w 2017 roku.

Worek obietnic

Prezes PiS rozpoczął sobotnią konwencję wyborczą od serii obietnic. 1,1 tys. dla każdego emeryta,czyli 13-ka emerytura, 500 plus na pierwsze dziecko, zlikwidowanie 18-proc. podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia oraz przywrócenie lokalnych połączeń

- Szanowni państwo, my zawsze byliśmy wiarygodni, potwierdziliśmy to i tym razem to potwierdzimy - mówi Kaczyński. Prezes zapewnia, że program dla emerytów oraz przywracanie połączeń autobusów rozpoczną się jeszcze w tym roku. Od lipca z kolei ma wystartować "500 plus" na pierwsze dziecko.

Tylko 500 plus na pierwsze dziecko może kosztować dodatkowo nawet około 19 miliardów złotych rocznie, koszty całego programu wzrósłby do ponad 40 miliardów złotych. 

Jeżeli dodamy do tego obietnicę emerytalną, to już mamy prawie 30 miliardów złotych. A to jest koszt tylko dwóch z pięciu obietnic PiS.

Więcej o:
Komentarze (101)
Nowe obietnice PiS. Tylko dwie z pięciu mogą kosztować blisko 30 miliardów złotych rocznie
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 34 razy 32

  To histeryczny festyn dla ciemnego ludu, wewnętrzne sondaże muszą być druzgocące, skoro umoczonego po uszy w wałach dziada wyciągnęli na scenę, żeby poopowiadał ile komu da za darmo. Nic nikomu nie da, nawet zwykłej faktury oszust nie zapłacił.

 • and_raman

  Oceniono 16 razy 14

  Powiem wprost: jako obywatel, przedsiębiorca i podatnik uważam PiS za partię zbrodniczą dla ekonomii i dobrobytu materialnego społeczeńśtwa, wolności i własności indywidualnej, państwa prawa i bezpieczeństwa narodowego. Manipulacyjne i prymitywne przekupywanie części społeczeństwa obietnicami pieniędzy i zapomóg, które zabierać, czy wprost kraść w majestacie prawa będzie się od innej części społeczeństwa jest haniebne i demoralizujące. Doprowadzi kraj do ruiny gospodarczej, utraty motywacji do zarabiania i pracy, uczynienia z milionów obywateli roszczeniowych klientów partii władzy. Dlaczego jedni ludzi, ci najbardziej produktywni, pracowici, oszczędni, twórczy, ryzykujący zdrowiem i majątkiem mają coraz większą częśc swoich pieniędzy, a w efekcie swego życia, czasu, uwagi poświęcać na utrzymanie skorumpowanej władzy i socjalnego elektoratu, który z lenistwa i braku zaradności głosuje na zdeprawowanych i deprawująych polityków? Nie ma mojego przyzwolenia na taki rodzaj populizmu, który odbywa się kosztem moim, mojej rodziny i milionów obywateli ciężko i efektywnie pracujących na życie i dobrobyt. Mogę się dzielić, i dzielę się z innymi, ale to co proponuje PiS to zbrodnia wobec milionów Polek i Polaków, którzy mają swoim życiem i pieniędzmi sfinansować utrzymanie się przy władzy najgorszego rządu po 1989 roku. PiS w swej żądzy władzy i koryta chce wyssać z polskiej klasy średniej wszystkie nadwyżki. To my mamy stać się zakładnikami i sponsorami PiSowskiej korupcji politycznej. Mamy finansować tych nieudaczników, którzy na wolnym rynku nie potrafiliby zarobić ułamka tego, co dostają na państwowych posadach z politycznego nadania. Nie dajmy się skorumpowanym złodziejom z PiSu. A prawie każdy kto głosuje na PiS to finansowy nieudacznik i żebrak socjalny. I wy chcecie nami rządzić? Jak sami kasy nie potraficie przyzwoitej zrobić. Tylko patrzycie komu tu ukraść w majestacie prawa. Dość tego złodziejstwa i PiSowskiego chamstwa! Musimy przegonić ich od władzy i naszych kieszeni.

 • sector23

  Oceniono 14 razy 14

  Są dwie możliwości:
  - szerokie otwarcie granic i serdeczne zaproszenie wszystkich chętnych imigrantów, bo ktoś musi wypracować to PKB,
  - uruchomienie drukarek i "rzucenie" pieniądza szerokim gestem suwerenowi, tyle tylko, ze uruchomi to lawinowa dewaluację i z 500+ zrobi się 50,-, potem 5,- PLN, by w krótkim czasie osiągnąć zawrotną wartość 0,50 a następnie 5,- groszy.

  Jest oczywiście jeszcze trzecia możliwość, czyli: kredyty, kredyty..... kredyty w zachodnich bankach komercyjnych. No ale wiadomo jaki jest finał takich zabaw. Przećwiczyliśmy to już za Gierka.

 • tw0sw0rds

  Oceniono 18 razy 14

  Nie powiedzieli, że będzie 500 na każde dziecko, tylko na pierwsze :)

 • inz.morszczuk

  Oceniono 15 razy 13

  Kaczyński "funduje" Polakom drogie prezenty za ich własne pieniądze. Zapłacą za to nasze dzieci i my - obniżonymi emeryturami.

 • tzetze1

  Oceniono 9 razy 9

  Wenezuela 2.0. Jak tam służba zdrowia? Jak tam system edukacji? Jak tam armia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX