Polka nową główną ekonomistką w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju

Polka Beata Javorcik będzie nową główną ekonomistką Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Profesor ekonomii 1 września zastąpi na tym stanowisku Siergieja Guriewa.

"Pierwsza kobieta na tym stanowisku"

Beata Javorcik jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Oxfordzkim. Agencja Bloomberga zauważyła, że Polka będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.

- Wiem, że Beata Javorcik wniesie ogromny wkład w prace banku. Jako główna ekonomistka przyczyni się do zwiększenia pozytywnego wpływu EBOR w krajach, w których bank inwestuje w poprawę jakości życia - skomentował tę decyzję Suma Chakrabarti, prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Dotychczasowy główny ekonomista Siergiej Guriew powróci we wrześniu do pracy naukowej na jednej z paryskich uczelni.

Bogate doświadczenie

Beata Javorcik jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie Oksfordzkim od 2014 roku, tytuł doktora zdobyła w 1999 roku na Uniwesytecie Yale. Polka jest także dyrektorem programowym Centrum Badań Polityki Gospodarczej w Londynie oraz członkiem prestiżowego Komitetu Wykonawczego Królewskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

- Jestem bardzo podekscytowana, mogąc objąć to wyjątkowe stanowisko w EBOR. To zapewni mi wyjątkową możliwość uczestniczenia w pracach tej ważnej instytucji. Moje badania skupiają się na tym, w jaki sposób kraje przechodzące transformację i te rozwijające się mogą wykorzystać globalizację, aby pobudzić wzrost gospodarczy - skomentowała Polka.

Przed rozpoczęciem kariery na Uniwersytecie Oksfordzkim pracowała w Banku Światowym w Waszyngtonie, gdzie skupiała się na badaniach, operacjach kredytowych i doradztwie politycznym

 

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju to międzynarodowa instytucja finansowa powołana podczas obrad Rady Europejskiej w Strasburgu w 1989 roku. Instytucja z siedzibą w Londynie promuje rozwój sektora prywatnego w państwach demokratycznych. EBOR jest także zaangażowany w ochronę środowiska. Bank zajmuje się wspieraniem rozwoju gospodarki rynkowej w 34 krajach na całym świecie w tym w Europie Środkowo-Wschodniej

Więcej o:
Komentarze (23)
Polka nową główną ekonomistką w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju
Zaloguj się
 • arthaus

  Oceniono 21 razy 21

  Kobieta zrobiła karierę za granicą, wychowała się tam i wyedukowała - jest świetna i oby tak dalej. Ciekawi mnie natomiast, na jakiej podstawie autor artykułu pisze o niej "nasza profesor ekonomii"? W swoim CV prof. Javorcik nie podaje żadnych związków z Polską poza miejscem urodzenia (Kraków, potem studia w Rochester i Yale), a tu się sugeruje, jakby jakieś stopnie naukowe uzyskała w kraju. Nie ma co przypisywać Polsce na patriotyczną modłę jej sukcesów. To są jej własne osiągnięcia!

 • ar.co

  Oceniono 16 razy 14

  Dziwne... Żadne genialne dziecko dojnej zmiany, młode, zdolne, z językami się nie załapało? Cóż za szkoda, że nie jest to stanowisko obsadzane przez PiS! Na pewno jakiś Kamiński czy inny Szyszka by się nadał!

 • baska_w5

  Oceniono 9 razy 7

  Polak Beata ? Rozumiem gender, ale Pani profesor wygląda mi na 100% kobietę.

 • elenem

  Oceniono 10 razy 6

  Ho ho zdolna Polka.
  Szkoda że tak mało mówi się o sukcesach Polaków w świecie, a tak wiele jest osób naprawdę mądrych i cenionych.
  Gratulacje. Duma. :)

 • justas32

  Oceniono 7 razy 5

  Przynajmniej nie musi dzielić się pensją ze swoim szefem ...

 • wigorek42

  Oceniono 8 razy 4

  Panowie z PiS gdzie jest wasz futurolog ekonomii Morawiecki, on powinien być szefem tego banku , jak się staraliście, że nie objął takiej fuchy. Wstyd. A gdzie był Jarek Naczelnik? Budował wieże.

 • darcys44

  Oceniono 2 razy 2

  Jak niewinnie spytała kiedyś królowa angielska ekonomistów z London School of Economics - "Dlaczego nie przewidzieliście kryzysu ?"

 • kozieradka2012

  Oceniono 1 raz 1

  W przededniu Brexitu wybierają brytyjską ekonomistkę na szefową ważnej europejskiej instytucji? Tak, tak, wiem, że formalnie nie jest to organ unijny i sama Unia ma w nim tylko 3% udziałów, ale doliczając udziały Europejskiego banku Inwestycyjnego i państw członkowskich UE robi się z tego ponad 60%. Dziwne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX