Miasto Świętochłowice może zniknąć z mapy Polski przez długi. Ministerstwo Finansów może pomóc

Czy miasto może zniknąć z mapy Polski? Jeśli nie spłaca swoich długów, to jest to całkiem prawdopodobne. Świętochłowice obawiają się, że podzielą los gminy Ostrowice, której od stycznia na mapach już nie ma.

Świętochłowice, miasto w województwie śląskim, może zniknąć z mapy Polski. Wszystko przez olbrzymie długi, które przekroczyły już 100 mln zł - informuje "Dziennik Zachodni". W tym 20 mln zł to niezapłacone faktury. 

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Daniel Beger, pełniący obowiązki od trzech miesięcy, przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową.  

Wykazano wiele przykładów niegospodarności poprzedniej władzy Świętochłowic. Dotyczy to m.in. kwestii znikających dokumentów z informacjami o wypłatach dla urzędników czy nagrodach, a także braku inwentaryzacji sprzętu elektronicznego urzędu. Obecnie nie wiemy nawet, jakiego dokładnie sprzętu brakuje. Wykryto np., że zakupiono dron za 16 tys. zł, ale dziś nigdzie go nie ma na stanie Urzędu Miasta

- stwierdził włodarz miasta cytowany przez "Dziennik". 

Prezydent przestrzegał, że jeżeli sytuacja się nie poprawi to Świętochłowice skończą, jak gmina Ostrowice, która z powodu dużego zadłużenia 1 stycznia 2019 roku została zniesiona i włączona do gmin Drawsko Pomorskie i Złocieniec. Powodem były długi.

Zadłużenie ŚwiętochłowicZadłużenie Świętochłowic Źródło: Urząd Miejski Świętochłowice

Świętochłowice rozpoczynają plan naprawczy

Miasto nie zamierza bezczynnie czekać na rozwój wypadków. W ramach przyjętego programu naprawczego władze Świętochłowic będą redukować wydatki, zmniejszać ilość etatów, restrukturyzować zobowiązania. Mieszkańcy i przedsiębiorcy muszą liczyć się z wyższą ściągalnością podatków i opłat lokalnych. Miasto chce też pozyskać środki ze sprzedaży swego mienia - 5 mln zł - oraz z pożyczki od Ministerstwa Finansów. 

Więcej o:
Komentarze (55)
Miasto Świętochłowice może zniknąć z mapy Polski przez długi. Ministerstwo Finansów może pomóc
Zaloguj się
 • gol-ik

  Oceniono 21 razy 21

  Codziennie do pracy przejeżdżam przez Świętochłowice,masakra,dziura na dziurze. Jeszcze do tego na Lipinach ponoć są 2 rodzaje psów,szybkie i smaczne

 • agak23

  Oceniono 12 razy 12

  A czy poprzedniego prezydenta Dawida K. i Radę Miasta ktoś zamierza oskarżyć o niegospodarność?

 • komercyjny02

  Oceniono 10 razy 10

  Ciekawe, na czym by miało polegać owo "zniknięcie miasta"? Na przyłączeniu go do sąsiedniego miasta? Czy jednak finanse Chorzowa i/lub Rudy Śląskiej są w stanie radykalnie lepszym oraz zawierają rezerwę na spłatę choć części zadłużenia miasta przejmowanego?

  Taka konsolidacja niektórych miast górnośląskich ze sobą nawzajem (i zagłębiowskich - w ich własnym gronie) być może miałaby sens. Lecz nie łudźmy się: nie jest to żaden prosty ani łatwy w podaniu lek na wszelkie górnośląskie przypadłości.

 • vitmik

  Oceniono 15 razy 9

  konsolidacja miast na Śląsku i Zagłębiu ma sens, tak naprawdę starczą 3 centra metropolii:
  Katowice, Gliwice i Sosnowiec.
  1. Katowice/Chorzów/Siemianowice Śląskie/Świętochłowice/Mysłowice/Piekary Śląskie - 680 000
  2. Gliwice/Knurów/Zabrze/Bytom/Tarnowskie Góry - 630 000
  3. Sosnowiec/Będzin/Czeladź/Wojkowice/Dąbrowa Górnicza - 420 000
  sporną Rudę Śląską można podzielić wg przebiegu sympatii klubowych ;)

  tylko 3 urzędy miejskie, mniejsza biurokracja, łatwiejsze podejmowanie decyzji

 • freud1

  Oceniono 12 razy 8

  Troche czasu to zajelo, ale Lloyd George mial jednak racje.
  Malpa (z brzytwa) popsula zegarek...

 • eclipse23

  Oceniono 12 razy 6

  Czy na Śląsku kopalnianym nie wygrała czasem dojna zmiana na postronku chytrusowego pedofilstwa? No to dalej.. ojcze nasz i zdrowaśki

 • stefan99999

  Oceniono 6 razy 6

  No dobrze. Miasto zniknie. Ale co się stanie w jego miejsce? Będzie nowe inne miasto? Czy przyłączą administracyjnie do któregoś sąsiedniego miasta? Czy podzielą pomiędzy sąsiednie miasta? Przecież jakaś administracja lokalna musi być.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX