ZPP: Coraz więcej osób przeciwko zakazowi handlu w niedzielę. "Dzieje się to, co przewidywaliśmy"

Coraz więcej osób negatywnie odcenia ograniczenie handlu w niedziele - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Maleje też odsetek osób, które są zwolennikami regulacji.

Grupa osób negatywnie oceniających rozwiązania ograniczające handel w niedziele sukcesywnie rośnie, za to maleje odsetek respondentów będących zupełnymi zwolennikami regulacji. W tej chwili regulacje obowiązujące od 2019 r. negatywnie ocenia 51 proc., w listopadzie było to 46 proc. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP).

Nowe przepisy zniechęcają Polaków?

Od początku roku obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące handlu - sklepy mogą być otwarte tylko w jedną niedzielę w miesiącu, a nie - tak jak w 2018 r. - dwie. - Zwiększenie poziomu ograniczeń powoduje wzrost grupy Polaków negatywnie oceniających rozwiązania ograniczające handel w niedziele - wynika z raportu.

Wyraźnie widać, że zgodnie z naszymi przewidywaniami i wynikami poprzednich edycji badania, przepisy dotyczące ograniczenia handlu, wraz z ich stopniowym zaostrzaniem, stają się dla ludzi coraz bardziej dokuczliwe

- powiedziała prezes Maison&Partners, Dominika Maison.

Mniej zwolenników zakazu handlu

Jednocześnie maleje również grupa całkowitych zwolenników zmian ukierunkowanych na ograniczanie handlu w niedziele - o ile w listopadzie 2018 r. było ich 31 proc., tak w tej chwili zdecydowane poparcie dla regulacji deklaruje 24 proc. Polaków.

Tradycyjnie już, większość przeciwników ograniczeń to mieszkańcy miast małych, zamieszkałych przez mniej niż 20 tysięcy mieszkańców, którym restrykcje ograniczyły możliwości spędzania wolnego czasu w weekend, oraz dużych, zamieszkałych przez ponad 100 tysięcy osób. Jednocześnie, o ile wśród zwolenników ograniczeń jest dokładnie taki sam odsetek osób pracujących w handlu, jak pozostałych, o tyle wśród przeciwników grupa osób obecnie pracujących w handlu ewidentnie wyróżnia się liczebnością

- czytamy w raporcie przygotowanym na zlecenie ZPP.

Tak jak w poprzednich pomiarach, ok. 60 proc. respondentów deklaruje, że robi zakupy w niedziele objęte zakazem handlu. 76 proc. z nich odwiedza w tym celu małe sklepy spożywcze, zaś ok. 40 proc. decyduje się na zakupy na stacjach benzynowych.

Kaźmierczak: Dzieje się to, co przewidywaliśmy

Dla prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezarego Kaźmierczaka wyniki badań nie są zaskoczeniem. - Dzieje się zatem dokładnie to, co przewidywaliśmy. Im mniej niedziel handlowych, tym regulacje bardziej dokuczają Polakom - podkreśla.

Rozwiązania mające wejść w życie od 2020 r. negatywnie ocenia już 58 proc. ankietowanych, a jeszcze kilka miesięcy temu było to 53 proc. To chyba dosyć silny sygnał dla partii rządzącej, by jak najszybciej zmienić te przepisy, których Polacy po prostu nie chcą

- dodaje prezes ZPP.

Rafalska: Czas na przegląd ustawy o zakazie handlu

W ubiegłym tygodniu minister pracy Elżbieta Rafalska zapowiedziała przegląd ustawy o handlu w niedzielę. Rafalska mówiła w Polskim Radiu 24, że przegląd obowiązujących przepisów był zapowiadany przez premiera Morawieckiego. "Właściwie powinniśmy każdą ustawę, którą wprowadzamy, oceniać po roku jej funkcjonowania" - zaznaczyła.

Elżbieta Rafalska odniosła się też do zastrzeżeń handlowców. Część z nich twierdzi, że skutkiem ograniczeń handlu w niedzielę jest upadek mniejszych sklepów. Zdaniem minister to raczej skutek długofalowych tendencji, takich jak konsolidacja branży.

Zakaz handlu w ostatnią niedzielę miesiąca

W tym roku ograniczenia w handlu nie obowiązują w ostatnią niedzielę miesiąca. Poza tym, handlować można też w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc i w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Zgodnie z obowiązującą ustawą, od przyszłego roku ograniczenia w handlu nie będą obowiązywały w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia i czerwca, oraz w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc i dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Więcej o:
Komentarze (218)
ZPP: Coraz więcej osób przeciwko zakazowi handlu w niedzielę
Zaloguj się
 • jozef_zmudzin

  Oceniono 102 razy 76

  Zakaz handlu w niedziele to poroniony pomysł tego jełopa DUDY "S" i mafii pisowskiej Kaczyńskiego.

 • justas32

  Oceniono 80 razy 68

  Liczyli że jak zabronią ludziom jeździć do supermarketów to ludzie będą częściej jeździć do Kościoła i napędzą księżom datki. A tu nici - datki w niehandlowe niedziele spadły ...

 • semigetuza

  Oceniono 80 razy 60

  jednak debilnym narodem jesteśmy. Na nic rzeczowe wyjaśnienia, doświadczenia innych narodów /Węgrzy/. MY wiemy lepiej. Dopiero jak zaryjemy twarzą w piach, to cos zaczyna switac.
  Tak jak z obecnym rządem, dopóki przeciętny Polak-Szarak nie dostanie solidnego inflacyjnego kopa w zad, nic nie dotrze do pustego lba.
  Dzis Polacy radosnie jadą po poręczy z nabitymi żyletkami nie wiedząc, że na dole czeka na nich miednica ze spirytusem.

 • magbyt1

  Oceniono 59 razy 45

  A ile jedzenia się przez to marnuje bo ludzie kupują na zapas. A później do śmietnika

 • justas32

  Oceniono 50 razy 40

  Te barany z PiS chyba nie są w stanie zrozumieć że w niehandlową niedzielę nie można nic kupić ...

 • zigzaur

  Oceniono 41 razy 31

  W poniedziałek byłem w 4 dużych galeriach w dużym mieście. Masowe zamykanie małych sklepów przy supermarketach. Słyszałem, jakoby dwie duże sieci: Deichmann i Rossmann rozważały wyjście z Polski.

 • pix_d

  Oceniono 30 razy 28

  Wg mnie to miała być chytra zagrywka żoliborskiej mafii. Doskonale wiedzieli, że ograniczanie handlu w niedziele będzie coraz bardziej wquu...ać wszystkich. Poczekali aż temat nabrzmieje i teraz przed wyborami będą nowelizować ustawę wracając do dwóch niedziel handlowych, że niby to oni tacy w lud się wsłuchujący są. Te ćwoki to dobrze zorganizowana grupa przestępcza robiąca wszystkich w bambuko i żrąca ze żłoba aż się z ryjów ulewa.

 • kiesier

  Oceniono 35 razy 27

  jesteście do du..dy z tym zakazem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX