Rekordowa liczba Polaków wśród największych bogaczy świata. Jest na niej aż sześć nazwisk

Polacy jeszcze nigdy tak silnie nie byli reprezentowani wśród najbogatszych ludzi świata. Na liście miliarderów "Forbesa" znalazło się aż sześć nazwisk z naszego kraju.

"Forbes" odnotował rekordową liczbę Polaków plasujących się na liście światowych miliarderów. Do tej pory w tym gronie znajdowały się góra trzy nazwiska. W tym roku jest ich aż sześć.

Rodzeństwo Kulczyków z 3,8 mld dol. na koncie zajmuje 588 miejsce na liście. Michał Sowołow jest 729. (3,2 mld dol. majątku), a właściciel Polsatu 859. (2,8 mld dol.). Na miejscu 1650. znaleźli się Dariusz Miłek i Jerzy Starak (właściciel Polpharmy), z majątkiem 1,4 mld dol. 1,2 mld i 1867. miejsce zajął Tomasz Biernacki, właściciel sieci Dino. 

W rankingu światowych miliarderów niegdyś znajdowali się m.in.  Leszek Czarnecki, który w 2015 roku miał majątek wart 1,3 mld dol. i zajmował miejsce nr 1500, Ryszard Krazue (897. miejsce, 1,3 mld dol. majątku), Jan Wejchert (z identycznym majątkiem i miejscem w rankingu), Bogusław Ciupał (1 mld dol. miejsce 1062). 

Jak zmieniał się polski ranking bogaczy? Kulczykowie nie są już "jedynką"

Na pierwszym miejscu zestawienia najbogatszych Polaków znalazł się Michał Sołowow. Właściciel Barlinka ma na koncie majątek wart 13,3 mld zł. To o 1,92 mld zł więcej niż rok temu. I niemal dwa razy więcej, niż w roku 2016.

Na pierwszym miejscu listy "Forbesa" mogłoby też znaleźć się rodzeństwo Kulczyków, ale tylko, jeśli ich majątek traktować łącznie. Brat i siostra, w ubiegłym roku zdecydowali się na podział fortuny odziedziczonej po zmarłym w 2015 roku ojcu. Razem mają 13,64 mld zł, ale osobno - po 6,82 mld zł, zajmując 3 miejsce w zestawieniu (ex aequo, przez co pozycja nr 4 jest pusta). I właśnie w ten sposób ujęto ich w zestawieniu. Warto dodać, że Sebastian i Dominika Kulczykowie przez rok stracili 262 ml zł. 

Czytaj też: 100 najbogatszych Polaków stulecia według 'Wprost'. Nie tylko Kulczyk i Solorz

Solorz trzyma się mocno 

Podobną kwotę, 200 mln zł, stracił "numer dwa" w rankingu. Zygmunt Solorz ma majątek wyceniany na 10,01 mld zł. Składa się głównie z akcji Cyfrowego Polsatu (57,3 proc. akcji) i Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (51,5 proc. akcji). 

Na pozycji 5. uplasował się Jerzy Starak, właściciel m.in. Polpharmy. Jego majątek to 6 mld zł. Tomasz Biernacki, główny akcjonariusz sieci Dino znalazł się na pozycji nr 6. Jego majątek wyceniono na 5,09 mld zł. To znacznie więcej niż przed rokiem, kiedy wartość wynosiła 4,17 mld.  Na siódmym miejscu zestawienia widnieje współwłaściciel sieci CCC Dariusz Miłek. Jego majątek wyraźnie się skurczył - z 5,03 mld do 3,88 mld zł.

CD Projekt daje fortunę

W zestawieniu "Forbesa" wyróżnia się też trójka akcjonariuszy CD Projekt. Studia, które stoi m.in. za "Wiedźminem", jedną  z najbardziej dochodowych polskich gier w historii. Marcin Iwiński ma akcje spółki warte 2,31 mld zł, Michał Kiciński 1,99 mld zł, Piotr Nielubowicz 1,16 mld, Adam Kiciński 631 ml zł. Każdy z nich w ciągu ostatniego roku zyskał po kilkaset milionów. Kurs spółki poszybował bowiem w górę - z ok. 50 zł w roku 2016 do 180 dziś.  

Więcej o:
Komentarze (37)
Rekordowa liczba Polaków wśród największych bogaczy świata. Jest na niej aż sześć nazwisk
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 9 razy 7

  A Rydzyk ?

  Spółki Kaczyńskiego też mogą być powyżej 600mln

 • zwierz-jerzy

  Oceniono 5 razy 5

  no nie Ciupał (choć fajnie brzmi) tylko Cupiał

 • smurfmadrala

  Oceniono 6 razy 4

  Kulczykowie WSZYSTKIE pieniądze lokują zagranicą.
  Kiedyś komornik sądowy próbował pobrać grzywnę sądową, ani złotówki w Polsce.

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 3 razy 3

  To akurat dobrze swiadczy o Polsce i Polakach .
  Szwajcaria tak odrazu to nie bedziemy , w koncu tamci sa jakies 50 lat do przodu kiedy my bylismy w "objeciach SSojuza " i ponoc " 10ta potega gospodarcza swiata" , ( tak mowili SSocjalisci )
  A przez caly Perel , walczylismy z problemami NIEistniejacymi w normalnych cywilizowanych krajach : jak ciagle braki sznurka do snopowiazalek , braki papieru toaletowego i kartki na buty...
  Nawet tutaj gdzie mieszkam w Panamie ,ksiazke telefoniczna dostaje za darmo , a Perelu musualem najpierw zebrac przez 3 miesiace 20 kg makulatury i oddac do skupu ,i z takim zaswiadczeniem zapier....c na poczte zeby za ksiazke oczywiscie zaplacic bo nawet to bylo nie osiagalne w 10 tej gospodarce swiata ...ROTFL

 • lud.czerski.wyklety

  Oceniono 11 razy 3

  A wszystko to talentemi i własnymi rencymi.

 • c.t.k

  Oceniono 5 razy 3

  Chłopaki z CBA już się z listą zapoznali?

 • koenzymq10

  Oceniono 8 razy 2

  nie widzę na liście kościoła jkat. najwiekszego obszarnika ziemi

 • punter

  Oceniono 2 razy 2

  Jak już gazety podliczają ich z pieniędzy to może uczciwie wypada powiedzieć, że żaden z nich nie jest polskim rezydentem i nie płaci tu podatków.
  Tacy "techniczni" Polacy :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX