Renciści socjalni otrzymaj wyższe świadczenie i "trzynastkę". 360 zł więcej co miesiąc, 1100 w maju

Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że osoby pobierające rentę socjalną również otrzymają "trzynastki". Dobrych wiadomości jest więcej.

Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, podczas konferencji odbywającej się w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zapowiedziała spore zmiany dotyczące osób pobierających renty socjalne.

Po pierwsze, również one zostaną objęte programem "trzynastek", czyli dodatkowego świadczenia w wysokości 1100 zł brutto. Jest to o tyle istotne, że przez kilka ostatnich dni mieliśmy do czynienia z dwugłosem w tej sprawie. Elżbieta Rafalska i Beata Szydło deklarowały objęcie programem nie tylko emerytów. Była premier potwierdziła swoje stanowisko w trakcie wywiadu udzielanego radiowej Jedynce - świadczenie otrzymają również renciści. Stanisław Karczewski, marszałek senatu, mówił zaś, że z to co rozumie, sprawa dotyczy tylko emerytów.  

Do takiej samej kwoty (1100 zł) wzrośnie też wysokość minimalnej renty socjalnej. Oznacza to, licząc od roku 2015, wzrost świadczenia o 360 zł brutto. Nowa kwota zacznie obowiązywać od marca

W górę, do 215,84 zł, pójdzie też wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. Tu różnica wynosi ok. 30 zł miesięcznie. 

Specjalny zasiłek opiekuńczy został podniesiony do 620 zł, w zeszłym roku wynosił o sto złotych mniej. 

Podczas konferencji minister Rafalska zapewniła też, że resort przygotowuje kilka zmian, które pomogą pracodawcom zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami. W samym resorcie 6 proc. zatrudnionych to osoby z niepełnosprawnościami.

Koszty liczone w miliardach

"Trzynastka" dla emerytów i rencistów to jedna z pięciu propozycji programowych PiS ogłoszona na sobotniej konwencji przez Jarosława Kaczyńskiego. Dodatkowe świadczenie, które może być wypłacane w tym roku, będzie kosztować w tym roku 8-9 mld zł. Oprócz tego rząd zdecydował wypłacać środki z "500 plus" również na pierwsze dziecko. W przyszłym roku koszt programu wyniesie ok. 50 mld zł. 

Więcej o:
Komentarze (24)
Elżbieta Rafalska obiecuje rencistom socjalnym "trzynastki" i podniesienie comiesięcznych świadczeń
Zaloguj się
 • marek.usc

  Oceniono 14 razy 10

  A kiedy ja coś dostanę? Dzieci nie mam bo na razie z żoną się leczymy za swoje pieniądze, dom postawiłem swoją i mojej żony ciężką pracą, jestem za młody na emeryturę za zdrowy na rentę, zwrotu podatku nie dostałem za materiały budowlane bo coś tam przekroczyłem, z programu czyste powietrze mi się nie należy bo j.w, za śmieci płacę więcej za prąd płacę więcej za gaz też zacząłęm płacić więcej. In vitro tylko dla mieszkańców Częstochowy, moja gmina nie wspiera tego programu. Nie mam żadnej karty dużej pie...nej rodziny... jestem tylko od tego aby płacić na tych wszystkich nieudaczników ... tak dobrze zrozumieliście nieudaczników którzy żerują na takich jak ja. A spie...ć od moich pieniędzy!!!!

 • galaktyczne_jajco

  Oceniono 11 razy 9

  W zeszłym roku umarło w Polsce najwięcej ludzi od czasu II wojny światowej - m.in. przez słabą jakość świadczeń w służbie zdrowia.

  w tym roku rząd idzie na rekord!

 • 174pit

  Oceniono 13 razy 7

  A pacjenci szpitali psychiatrycznych dodatkowo paczkę baloników, pudełko czekoladek i gwizdek.

 • tumaxer

  Oceniono 8 razy 6

  A na wszystko będą pieniądze z uszczelniania VAT... bo uszczelniać można w nieskończoność i mieć z tego coraz wyższe przychody...
  Czyli jak lepiej uszczelnisz szczelne wiadro to woda sama ci się w nim pojawi.

 • muflonex

  Oceniono 4 razy 2

  Możecie rozdawać do woli, ale koniec końców, jak wam się wku... lekarze i nauczyciele, to się będzie suweren u prywaciarza uczył i leczył w zastaw za złoty ząbek.

 • 1-wolne

  Oceniono 6 razy 2

  Rząd kupuje głosy wyborców i rozdaje pieniądze aby utrzymać się u władzy. Pieniądze które potrzebne są w służbie zdrowia (kolejki do specjalistów lekarzy wydłużają się), potrzebne do dopłat do autostrad ( prace wstrzymane na budowie autostrad bo ceny materiałów i robocizny wzrosły 25%) EMERYCI PIENIĄDZE WEZMĄ ALE OSZUKAĆ SIĘ NIE DADZĄ.

 • kiks11

  Oceniono 6 razy 2

  Oni nas zajeżdżą, a wszystko z powodu jednego głupiego tekstu o programie specjalnym cela+ po wygranych wyborach przez opozycję.

 • sselrats

  Oceniono 5 razy 1

  Mozna wybrzydzac ale PiS przekupil spzedajne spoleczenstwo polskie za 500+ i porzadzi pare dekad.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX