Emerytury i renty od dziś w górę. Do tego zwrot podatku. Wiemy, ile można zyskać

Emeryci i renciści w tym miesiącu zyskają dodatkowe pieniądze z dwóch różnych źródeł. A jeszcze w tym roku mają otrzymać dodatkowe pieniądze z "trzynastek" Kaczyńskiego.

W marcu emeryci i renciści mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z dwóch źródeł. Pierwsze to zwrot nadpłaconego podatku. W zeszłym roku podniesiono bowiem kwotę wolną od podatku. Przez kilka miesięcy wysokość potrącanego podatku się jednak nie zmieniła, dlatego władze oddają obywatelom nadpłacone pieniądze. Osoby z najniższym uposażeniem, wynoszącym ok. 1000 zł brutto, na zmianie przepisów zyskają ok. stu złotych. Ta wypłata będzie jednorazowa.

Drugie źródło pieniędzy: waloryzacja

Zwrot części podatku pokryje się w czasie z zaplanowaną na ten rok waloryzacją. W tym roku wyniesie ona nie mniej niż 70 zł brutto. Na podwyżkę może liczyć 6,27 mln osób. 

Na nowych zasadach zyskają osoby, których świadczenie nie przekracza 2 147,30 zł brutto. Osoby otrzymujące świadczenie powyżej tej kwoty zyskają 3,26 proc.

Najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione do:

- 1 100 zł brutto w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej (obecnie świadczenia te wynoszą 1 029,80 zł brutto);

- 825 zł brutto w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (obecnie wynosi ona 772,35 zł brutto).

Co istotne ZUS sam obliczy kwotę zwróconego podatku i wysokość podwyżki. Dodatkowe środki trafią do emerytów i rencistów w tym miesiącu.

"Trzynastka" dla emerytów i rencistów

Podczas konwencji programowej PiS Jarosław Kaczyński ogłosił kilka istotnych obietnic wyborczych. Oprócz zmian w programie 500 Plus, dzięki którym świadczeniem objęte mają być wszystkie dzieci, szef Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział też wypłatę "trzynastek" dla emerytów. Każdy z nich miałby zyskać co roku dodatkową wypłatę w wysokości 1100 zł. Program o nazwie Emerytura Plus ma ruszyć w maju.

Czytaj też: Komisja Jakiego przyznaje odszkodowania. Tych pieniędzy na razie nikt nie zobaczył

Początkowo z obozu władzy dochodziły sprzeczne sygnały - część polityków twierdziła, że "trzynastka" przysługuje tylko emerytom, część twierdziła, że na dodatkowe pieniądze mogą liczyć też renciści. Okazało się, że aktualna jest ta druga wersja.  Beata Szydło deklarowały objęcie programem nie tylko emerytów. Była premier potwierdziła swoje stanowisko w trakcie wywiadu udzielanego radiowej Jedynce - świadczenie otrzymają również renciści.

Więcej o:
Komentarze (68)
Emerytury i renty od dziś w górę. Do tego zwrot podatku. Wiemy, ile można zyskać
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 34 razy 32

  1100 brutto ? ja pie... to ile to jest na rękę???
  za jedna pensje blondyny z NBP taki emeryt jeden z drugim mogliby żyć 62 miesiące!

 • kataryniarski

  Oceniono 36 razy 26

  Powinni dawać jeszcze plastykowe Bozie, świecące w nocy! - byłby jeszcze lepszy efekt!

 • remo29

  Oceniono 23 razy 23

  Jak wam zabiorę stówę miesięcznie, a po roku dam 1100 zł, to i tak jestem do przodu stówę. Ale jeszcze pierydolnę sobie z tych 1100 podatek.

 • halszka67

  Oceniono 13 razy 13

  Zamiast ochłapu w postaci "13" wolałabym dostawać emeryturę bez podatku. Nie podoba mi się to rozdawnictwo bez głowy. Podatki powinny pójść na edukacje i ochronę zdrowia,przedszkola i walkę o dobre powietrze w naszych miastach.

 • arkadiusz237

  Oceniono 19 razy 13

  Taka ciekawostka. Moja żona jest nauczycielką z 25-cio letnim stażem. Pierwszy raz się zdarzyło, że nie otrzymała ( ona i wszyscy nauczyciele) w terminie wynagrodzenia za nadgodziny. zawsze były wpłacane na konto około 3 dni przed końcem miesiąca. Dziwne państwo ma tyle kasy i pozwala sobie na budowanie braku zaufania?

 • yslsl

  Oceniono 15 razy 11

  Jestem samozatrudniona. zawiesiłam od tego miesiąca działalność. Już serio nie daję rady. I cały czas czuję że mam coraz mniej kasy. Że cały czas komuś funduję. Mi jest gorzej. Nie mam renty, emerytury, dzieci. Tylko funduję i funduję wszystkim. Nikt mi nigdy nie pomógł za to, tylko płacic coraz więcej w sklepie, zusowi, wszędzie...

 • 20portal

  Oceniono 11 razy 11

  Ktos przepisał tekst publikowany w gazeta.pl przed paroma miesiącami.
  Opiszcie lepiej jak danymi koniecznymi do wyliczenia poziomu podwyżek emerytur manipuluje GUS (chodzi m.in. o wzrost wynagrodzeń w 2018 roku).

 • czemrok

  Oceniono 9 razy 9

  Wycieczka na Seszele, Balanga w domu opieki ,czy zainwestować na giełdzie. Dylemat emeryta , rencisty z dochodem 1100 zł brutto

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX