"Nielegalny magazyn prowadził Krecik" - Ardanowski mocno do czeskiego odpowiednika ws. mięsa

Czeskie służby weterynaryjne odkryły w Pradze partię polskiego mięsa skażonego salmonellą. Znalazły też nielegalną ubojnię działającą w Pradze. Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, postanowił na Twitterze zareagować na te doniesienia.

Czeskie służby weterynaryjne odkryły partię polskiego mięsa drobiowego zawierającego pałeczki salmonelli. Informację potwierdził rzecznik Państwowej Administracji Weterynaryjnej (SVS) Petr Vorliczek. Partię kurzych udek okryto w miejscowości Louny podaje serwis idnes.cz. Prawie pięć ton polskiego mięsa zostało w trybie natychmiastowym wycofane z handlu.

Jednocześnie media naszych południowych sąsiadów donoszą o odkryciu w centrum Pragi nielegalnej ubojni. Lekarze weterynarii wraz z policją i celnikami wykryli "tajną rzeźnię" w pobliżu Pragi. Znaleziono w niej 1200 kg wołowiny bez wymaganych prawem stempli i certyfikatów - czytamy w serwisie extra.cz.

Polski minister reaguje

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, skomentował oba incydenty i mocno skrytykował działania swojego czeskiego odpowiednika - Miroslava Tomana. 

Drogi Panie Ministrze Rolnictwa Czech. Z zadowoleniem przyjmuję informację o tym, jak dobrze działają służby weterynaryjne w Czechach. To, że co chwilę znajdują mięso nieznanego pochodzenia, jak w 2018 roku, to że znajdują firmy transportowe przewożące nielegalne mięso, to że znajdują nigdzie nie zgłoszone, nielegalne magazyny z mięsem, które nie wiadomo skąd pochodzi, niewątpliwe dobrze świadczy o ich skuteczności. Serdecznie Ci gratuluję.

- napisał na Twitterze polski minister. W kolejnych wiadomościach jego wypowiedzi przybrały inny ton.

Zapewne, jak się domyślam, mięso od nieznanych krów, których nie ma w żadnym systemie rejestracji i ewidencji, zostało pozyskane z rozbójniczej działalności niejakiego Rumcajsa, który czynił to dla Hanki i Cypiska.

- stwierdził.

Nielegalny magazyn w centrum Pragi prowadził znany konspirator Krecik, a transportem nieznanego mięsa zajmowali się Żwirek i Muchomorek. Proszę Cię drogi Miroslavie Toman nie brnij w dotychczasową retorykę.

- napisał na Twitterze. 

Odniósł się też do wcześniejszego działania czeskich służb związanego z wykryciem nielegalnej ubojni krów w Polsce.

Ja nie robię grubych zarzutów, że system obrotu mięsem w Czechach, jego pozyskiwania, przechowywania i przetwarzania , jak sami zresztą informujecie, jest niedoskonały, a niektórzy twierdzą, że jest dziurawy jak ser szwajcarski.

- dodał 

Twoje uszczypliwości, które może są potrzebne do jakiejś wewnętrznej rozgrywki, nie powinny mieć miejsca i nie przystoją człowiekowi inteligentnemu, a za takiego, Drogi Kolego, zdecydowanie Cię uważam. Nie brnij dalej tą drogą.

- napisał zwracając się do czeskiego ministra rolnictwa. 

Czytaj też: Mięso z nielegalnego uboju krów z Polski w Europie. Trafiło m.in. do szkół i restauracji

Ardanowski dodał też, że dobre stosunki Polski i Czech, krajów silnie związanych przez wieki, "są ważniejsze,niż chwilowy zysk polityczny". 

Polskie mięso na cenzurowanym 

Sytuacja polskich eksporterów mięsa skomplikowała się kilka tygodni temu, po emisji reportażu "Chore bydło kupię" w programie Superwizjer TVN. Czeski minister rolnictwa Miroslav Toman podchodził ze szczególnym sceptycyzmem do zapewnień polskiej strony o dobrej jakości naszego mięsa. Zapewniał, że czeskie służby nie cofną się przed niczym, nawet przed pełną blokadą importu, by chronić własnych konsumentów.

Więcej o:
Komentarze (72)
"Nielegalny magazyn prowadził Krecik" - Ardanowski odpowiada Czechom ws. mięsa
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 36

  Brawo panie ministrze, retoryka bajkowa powinna się sprawdzić w relacjach z sąsiadami, jeszcze zagroź, że w razie czego Reksiem poszczujesz i masz przyjaciół jak w banku.

 • pan.szklanka

  Oceniono 29 razy 23

  W Czechach Krecik prowadzi nielegalne ubojnie, ale to nam kraj urządzają Sąsiedzi.

 • bombadilwlocie

  Oceniono 26 razy 20

  Zanosi się na koniec Grupy Wyszehradzkiej. Zostanie nam jeszcze przyjaciel Putlera Orban i ciepły człowiek Łukaszenko.

 • stemp10

  Oceniono 25 razy 17

  Ty się głąbie Czechami nie zajmuj. Zajmij się tym aby Polacy nie musieli jeść padłych krów

 • evergreen111

  Oceniono 17 razy 15

  Kiedy dobiorą się Ardanowskiemu do tyłka za machlojki z kupowaniem jabłek przez firmę Eskimos?

 • ndof

  Oceniono 20 razy 14

  Gamoniu z ministerstwa, różnica jest taka, że w Czechach to ichnie służby wyłapują szwindle, czy to miejscowe czy z importu. Tymczasem u nas tożsame służby nic nie robią, w ich buty muszą wchodzić dziennikarze, a i tak potem słyszą od strony rządowej, że psują wizerunek i narażają na straty. To jest właśnie ta różnica głąbie, ale ty tego nie zrozumiesz.

 • window_licker

  Oceniono 14 razy 14

  "Może my przerabiamy padlinę ale wy też przerabiacie padlinę więc bilans jest na zero"

 • tilow3

  Oceniono 14 razy 12

  W takich sytuacjach żeby sobie uzmysłowić skalę problemu, wystarczy pomyśleć, co by bylo, gdyby to minister rządu PO i PSL podobnie sobie pozwalał. Przecież Dzbany pisowskie wyprowadziliby rolników na ulice! Opony płonęłyby w całym kraju, a politycy PiS w państwowej telewizji zarządzanej przez PO bili w politykę rządzących! Każda podwyżka w sklepach byłaby skarżona i obwoływana winą Tuska. I co chyba oczywiste, każdy pisowski przekaz dnia zawierałby informację o złodziejach z PO okradających Polaków. Mamy PiS u władzy i winnym okazuje się Rumcajs i Krecik- za co?

 • yureck

  Oceniono 18 razy 12

  sztukę obrażania wszystkich ( z wyłączenie USA) nasza władza kochana opanowała doskonale. Panie Profesorze pańskie "dyplomatołki" to nazwanie wielkiego szamba, mały nieładnie pachnącym dołkiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX