Komisja Europejska interweniuje w sprawie polskiej wołowiny. Żąda od Czech zniesienia kontroli

Komisja Europejska zwróciła się do Czech o zaprzestanie nadzwyczajnych kontroli polskiego mięsa. Stwierdziła, że działania naszych południowych sąsiadów są dyskryminujące.

Komisja Europejska zażądała od Czech zniesienia nadzwyczajnych kontroli całej wołowiny sprowadzanej z Polski. Potwierdziła to w rozmowie z Polskim Radiem rzeczniczka Komisji Anca Paduraru. Dodała, że w poniedziałek komisarz do spraw zdrowia wysłał list w tej sprawie do czeskich władz.

Chodzi o kontrole wprowadzone po wykryciu salmonelli w polskim mięsie i obowiązki nakładane na wszystkich operatorów, by przedstawiali pełną dokumentację wraz z certyfikatami. Już wcześniej rzeczniczka Komisji mówiła, że środki podejmowane przez kraje członkowskie dotyczące żywności muszą być proporcjonalne do zagrożenia. W opinii Komisji, czeskie kontrole są przesadzone.

Czytaj też: "Nielegalny magazyn prowadził Krecik" - Ardanowski mocno do czeskiego odpowiednika ws. mięsa

Co więcej, zdaniem ekspertów wpływają one negatywnie na sytuację na rynku wewnętrznym, są działaniami dyskryminującymi i powinny być zniesione. Jeśli Czechy nie zniosą kontroli, wtedy Komisja poprosi, by tą sprawą zajęły się państwa członkowskie i to one wymusiły zmianę decyzji.

Sytuacja polskich eksporterów mięsa skomplikowała się kilka tygodni temu, po emisji reportażu "Chore bydło kupię" w programie Superwizjer TVN. Czeski minister rolnictwa Miroslav Toman podchodził ze szczególnym sceptycyzmem do zapewnień polskiej strony o dobrej jakości naszego mięsa. Zapewniał, że czeskie służby nie cofną się przed niczym, nawet przed pełną blokadą importu, by chronić własnych konsumentów.

Więcej o:
Komentarze (9)
Komisja Europejska interweniuje w sprawie polskiej wołowiny. Żąda od Czech zniesienia kontroli
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 11 razy 7

  Ja tam się Czechom nie dziwię, dbają o swoich obywateli. Lata temu o tym gdzie trafiała "sól drogowa", można było przeczytać w czeskiej prasie, ale nie w polskiej.
  Zakładów przerabiających padlinę, według TVN, było w Polsce kilkadziesiąt. Potrafi ktoś wskazać choć jeden z nich, jakąś wzmiankę w mediach na ten temat?.

 • jerry.atric

  Oceniono 10 razy 4

  Czas, aby polskie krowy wstały z kolan!

 • mr.knox

  Oceniono 7 razy 1

  Pogonic z kopniakami caly brukselski rezim za Bug...

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 0

  Szykuje się zagwozdka dla pisuaruchów:
  1. Czechy wprowadzają ostrą kontrolę (co jest zrozumiałe).
  2. UE prosi Czechy, aby nie stosowały tak ostrej kontroli.
  3. Pisuar chce zrobić UE na złość. No właśnie, w jaki sposób to zrobi?

 • zdzisiopierdzisio

  Oceniono 1 raz -1

  500 + dla krów ...już teraz. I odszkodowania dla rolników, że krowy chorują, tak mo być!!!

 • radon13

  Oceniono 10 razy -2

  Przecież Czesi sprzedawlali polską wołowinę jako argentyńską ... Ciekawe jakiej jakości jest ich wołowina, tez odkryli niedwano nielegalną ubojnię ?

 • freud1

  Oceniono 7 razy -3

  To skandal!
  Eurokolchoz po raz kolejny wtraca sie w wolskie sprawy!!!

 • tilow3

  Oceniono 8 razy -4

  Cała sprawa ma 2 oblicza, oba bardzo nieładne. Jedno to chciwi rolnicy chcący zarobić na tani mięsie, a z drugiej Czesi, doskonale wiedzący skąd pochodzi mięso, a sprzedawane jako argentyński rarytas. Ten problem nie ma barw politycznych, bo czy rządziło PO to czeski minister polskie jedzenie nazywał gó++m, czy pisowski dzban, Czesi nieuczciwie bronią dostępu do swojego rynku, bo polski produkt jest tańszy i jest bardziej przystępny. Patrioci mogą się np. obrazić na czeskie piwo, albo na Skody. Zastanawia mnie, jak to jest Skoda to najlepiej sprzedawany produkt motoryzacyjny w Polsce. Podziwiam zarazem, bo od absolutnie żadnego Dzbana pisowskiego, nie usłyszy się, że to "Skoda" - to Volkswagen! powtarzają jak mantrę! My się śmiejemy z ich języka, za to Czesi mówią o naszym, że seplenimy a nie mówimy. Ja lubię Czechów, bo za co miałbym ich nie lubić, ale nie wiem do czego to wszystko doprowadzi. Oby do zgody!

 • dust-in-the-wind

  Oceniono 12 razy -4

  W CZECHACH WŁASNIE SŁUŻBY ODKRYŁY 1500 KG WOŁOWINY NIELEGALNEGO POCHODZENIA W UBOJNI! I jakoś ta kłamliwa szmata MILCZY? Krętacze i oszuści! Czemu nie wyjecie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX