Fitch o "piątce Kaczyńskiego": grozi wzrostem deficytu sektora rządowego i samorządowego

Według agencji ratingowej Fitch, pakiet nowych obietnic rządu PiS może spowodować spory wzrost deficytu tzw, general government.

Nowy pakiet fiskalny, ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przesuwa nastawienie w polityce fiskalnej na bardziej ekspansywne i grozi wzrostem deficytu sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) do ok. 3 proc. PKB w 2020 r. z szacowanych na 2018 r. 0,5 proc. PKB, uważa Fitch Fitch Ratings. Według agencji, wpływ zaproponowanych rozwiązań na tempo wzrostu PKB będzie umiarkowany.

Czytaj też: Rząd precyzuje "piątkę Kaczyńskiego". Jej koszt to nawet ponad 40 mld zł

Fitch podkreśla, że nowy pakiet stymulujący gospodarkę w 2019 r. będzie miał jeszcze niewielki wpływ na deficyt, przypomina jednak o znaczeniu trajektorii średniookresowej, w szczególności ze względu na to, że kończą się pozytywne efekty silnego wzrostu gospodarczego.

Fitch: umiarkowane korzyści z "piątki Kaczyńskiego"

"Fitch zwraca uwagę na stosunkowo szybkie spowolnienie wzrostu gospodarczego, z najwyższego poziomu w cyklu w wysokości 5,1 proc. w 2018 r. do 3,8 proc. w 2019 r. (zgodnie z rządowymi założeniami do budżetu 2019) oraz 3 proc. w 2020 r. […] Uważamy, że korzyści z zaproponowanych rozwiązań fiskalnych dla wzrostu gospodarczego będą umiarkowane, a najbardziej bezpośrednio skorzysta na nich konsumpcja gospodarstw domowych" - czytamy w komunikacie.

Inne potencjalne źródła finansowania w 2019 r. obejmują wpłatę z zysku Narodowego Banku Polskiego (choć nie została ona zaplanowana w budżecie państwa) oraz z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który odnotował nadwyżkę w 2018 r., wskazała agencja.

Zobacz także: Obietnice PiS kosztują tyle, co roczny budżet wojska. Ekonomiści podliczają "Piątkę Kaczyńskiego"

"W przypadku braku rozwiązań kompensujących i przy prawdopodobnym spowolnieniu wzrostu dochodów, istnieje ryzyko, że deficyt w 2020 r. będzie zbliżał się do progu 3 proc. PKB dotyczącego procedury nadmiernego deficytu" - ostrzega Fitch.

Agencja zwraca przy tym uwagę, że w ostatnich latach wyniki w zakresie deficytu okazywały się lepsze niż rządowe plany - w 2018 r. wyniósł on 0,5 proc. PKB wobec pierwotnego planu wynoszącego 2 proc. PKB.

Więcej o:
Komentarze (19)
Fitch o "piątce Kaczyńskiego": grozi wzrostem deficytu sektora rządowego i samorządowego
Zaloguj się
 • kms2x

  Oceniono 11 razy 9

  Jaki deficyt? Co znowu? Przecież przez trzy lata co miesiąc była nadwyżka! Przecież wszyscy pamietamy? Jaki znów deficyt? Skąd się wziął? ... Kradli???

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 7 razy 3

  PIS wie, że przegra wybory i chce zostawić po sobie "spaloną ziemię". Taktyka bolszewika.
  Gdy nowy rząd będzie musiał naprawiać zdewastowaną gospodarkę i finanse, odczują to wszyscy obywatele (poza kasta pisowska, która się nachapała będąc u władzy). W rezultacie, judzenie tych, których ciężar rujnujących kraj "piątek" i "plusów" przygniecie, będzie skuteczniejsze, gdyż będzie się wspominało, że "ostatnie 4 lata, gdy myśmy rządzili...", a teraz macie "zdrajców i targowiczan".
  Plugawa, neonazibolszewia.

 • wat73

  Oceniono 6 razy 2

  a dług publiczny to już 1bilion 200mld zł pis dokłada co roku ok.100mld

 • kotmiki

  Oceniono 5 razy 1

  Kaczyński jak wskazują taśmy jest oszustem na gigantyczna nie spotykaną po 1989 roku skale ;Kaczyński jest też mataczem bo pobiegł do MS a Ziobro pokazał mu treść zeznań .Kaczyński 3 tygodnie czekał aby zabrać głos ;czy tak postępuje ktoś kto ma czyste sumienie ;ktoś kto jest niewinny;nie muszę odpowiadać bo wszyscy wiemy ,że Kaczyński jest specjalnie traktowany przez Prokurature, która zamiast go ścigać chroni go w sposób jak to robili prokuratorzy w czasach PRL Najbliższe dni pokażą czy prokuratura realizuje swoją konstytucyjną rolę ;czy tez chroni przestępcę .Żadne piątki nie zakłamią prawdy ;prawda jest a aktach sprawy jest ślad widać też co robi Prokuratura nowa władza ma wszystko jak na dłoni więzienia zapełnią się kolaborantami władzy obecnej o tym powinni pamiętać dzisiejsi aroganccy prokuratorzy i inni krzykacze ,żadna władza nie jest wieczna a Polska jak nigdy potrzebuje rozliczenia bez żadnych kresek.

 • downconversion

  Oceniono 3 razy 1

  czy nie umiecie wyrazić "general government" to polsku????
  musi być po angielsku? Podpowiem: sektor publiczny (czyli nie tylko rząd ale tez samorządy,ZUS, etc.)

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 6 razy 0

  To zrozumiałe,iż rozdawnictwo pisowskie zakończy się deficytem państwa polskiego - to wyjdzie po upadku Kaczyńskiego i S-ki.A spłacać będą następne pokolenia - podobnie było po upadku PRL

 • cleon

  Oceniono 4 razy 0

  jaki deficyt, nie będzie żadnego deficytu...… Jak patrzę dookoła to czuję drugą młodość - jest późny Gierek, tak ok. 1979 roku.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX