PGZ przejmie od Amerykanów zakłady lotnicze w Rzeszowie. Jest porozumienie

27 lutego przedstawiciele wchodzącej w skład PGZ firmy WSK PZL-Kalisz S.A. oraz Pratt & Whitney Rzeszów S.A. osiągnęli porozumienie, które ma doprowadzić do podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży Zakładów Napędów Lotniczych w Rzeszowie.

W kwestii porozumienia dot. rzeszowskich zakładów od miesięcy były prowadzone rozmowy. Zakłady Napędów Lotniczych (dawniej WSK Rzeszów), które zdecydowała się przejąć Polska Grupa Zbrojeniowa zajmują się m.in. produkcją silników i przekładni do używanych przez polską armię śmigłowców Mi-2 i W-3 Sokół oraz samolotów M28 Bryza.

WSK Rzeszów „wraca” do Polski

Jak podkreśla PGZ, „sfinalizowanie transakcji oznaczać będzie odzyskanie przez Skarb Państwa kontroli nad częścią majątku sprywatyzowanych w 2002 r. polskich zakładów lotniczych”.

Nabycie rzeszowskich Zakładów Napędów Lotniczych jest dla nas bardzo istotne ze względów strategicznych i biznesowych. Utrzymujemy zdolności do modernizacji i serwisowania w Polsce statków powietrznych wykorzystywanych przez nasze Siły Zbrojne. Zarazem wzmacniamy potencjał domeny lotniczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej i tworzymy źródło stałych przychodów w perspektywie nawet 20 lat

powiedział Michał Kuczmierowski, członek zarządu PGZ S.A.

Przedstawiciele zakładów WSK PZL-Kalisz S.A., będących bezpośrednim nabywcą rzeszowskiej firmy, liczą, że transakcja z Pratt & Whitney Rzeszów S.A. pozwoli spółce rozwijać biznes usług serwisowych na rynki zagraniczne.

Poligon doświadczalny PGZ

Porozumienie w sprawie rzeszowskich zakładów lotniczych to kolejny ruch taktyczny wykonany przez PGZ w ostatnim czasie. Przypomnijmy, że 1 marca zostały połączone dwie spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Mowa o fuzji firm CENZIN i CENREX, które funkcjonują teraz jako jeden zintegrowany podmiot.

Konsolidujemy dwie spółki prowadzące do tej pory działalność w tym samym segmencie rynku. Fuzja ma służyć lepszemu skoordynowaniu aktywności eksportowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej i poprawieniu jej efektywności. (...) Jedna spółka zamiast dwóch to dla PGZ realne obniżenie kosztów ich funkcjonowania

– powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki, członek zarządu PGZ S.A.

Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia 63 spółki oraz posiada udziały w 40 innych. Działa w branżach: obronnej, stoczniowej czy nowych technologii, osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

Amerykańska firma Pratt & Whitney to jeden z największych producentów silników lotniczych na świecie, obok General Electric i Rolls-Royce. W Polsce poza dwoma oddziałami w Rzeszowie ma też zakłady w Kaliszu i Niepołomicach.

Więcej o:
Komentarze (127)
PGZ przejmie od Amerykanów zakłady lotnicze w Rzeszowie. Jest porozumienie
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 53 razy 47

  Polaczy sie z Autosanem i beda produkowac latajace autobusy... Airbusy :)))

 • kapitan-rzbik

  Oceniono 42 razy 32

  pracownicy wsk rzeszów szukajcie nowej pacy, pis wszystk rozpieprzy, tylko pociotki siwe nachapią

 • kaczepieczone

  Oceniono 27 razy 25

  W praktyce oznacza to nadchodzące problemy finansowe dla zrepolonizowanej spółki. Firmy zbrojeniowe by utrzymać kontakt ze światową czołówką muszą inwestować lub chociaż posiadać nowoczesne technologie. W Polsce więcej inwestuje się w kościół i kler niż w rozwój naukowo-technologiczny, gdyby wojny przeprowadzało się armią kleryków to byśmy byli światową potęgą.

 • daretz

  Oceniono 37 razy 25

  Ciekawe jest to że ten rząd nauczył mnie jednego jak tylko piszą że coś kupują od razu śmierdzi szwindlem i kolejną rozwałką czegoś co dobrze działało.
  Oby PGZ w swej zachłanności nie rozwaliła samej siebie.

 • bingola

  Oceniono 27 razy 21

  Będą etaty dla potrzebujących! Stawiam na Kuchcińskiego i rodzinę

 • domin38

  Oceniono 30 razy 20

  Rozwalą zakład dzięki któremu w Rzeszowie bezrobocie nawet w najgorszych czasach nie przebiło 10%. Brawo...

 • rmarcin555

  Oceniono 30 razy 20

  To jakieś nieporozumienie. Przecież bez zaplecza P&W ta firma nie ma żadnego sensu.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 25 razy 15

  będą produkować balony zaporowe aby ruskie lotnictwo zaplątywało się w liny trzymające balony na uwięzi? Czy latawce bojowe z obrazami świętych chroniących swym prestiżem u Pambuka Polskę Niepodległą?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX