CBA rozbiło kolejną piramidę. W pięć lat przestępcy wyłudzili 600 mln zł

CBA rozbiło szajkę, która przez pięć lat od 2000 osób wyłudziła 600 mln zł. Przestępcy zarządzali czterema funduszami inwestycyjnymi. Jednostki jednego z nich mogły być sprzedawane do 2016 r.

CBA zatrzymało 10 osób, które w latach 2012-2017 stworzyły zorganizowaną grupę przestępczą działającą na terenie całego kraju. W toku śledztwa ustalono, że zatrzymani zarządzali czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych. W wyniku działania grupy ponad 2000 osób straciło 600 milionów złotych. Szkody w mieniu funduszy oszacowano na co najmniej 90 milionów złotych.

Jednostki jednego z funduszy miały być sprzedawane do 2016 r. 

Mieli wyjątkowy sposób

Agenci prowadzący śledztwo ustalili, że zatrzymani wyłudzali od kolejnych osób pieniądze pod pozorem dalszego, wysokooprocentowanego inwestowania z gwarancją zwrotu środków.

Jak się okazało ewentualne wypłaty dla osób rezygnujących z inwestycji nie pochodziły z  wypracowanego zysku, lecz z wpłat kolejnych naciągniętych osób. Podkreślić należy, że minimalna kwota inwestycji wynosiła 40 tys. euro.

Czytaj też: Były prezes Lotosu dla "DGP" o swoim zatrzymaniu: Potraktowano mnie jak szmatę

W toku postępowania ujawniono, że celem grupy było wyłudzenie od inwestorów znacznych środków pieniężnych, a następnie wycofanie działalności z ryku finansowego, ogłaszając upadłość. Działania takie noszą znamiona klasycznej piramidy finansowej.

Więcej o:
Komentarze (82)
CBA rozbiło kolejną piramidę. W pięć lat przestępcy wyłudzili 600 mln zł
Zaloguj się
 • partia

  Oceniono 19 razy 11

  Zamiast o Wandzie co nie chciała za Niemca, zamiast o tym jak pan Wołodyjowski dzielnie hajdamaków szabelką ciachał, zamiast o żółnierzach wyklętych, o czterech pancernych, Sztyrlicu i Klossie polska szkoła powinna uczyć co to jest trójpodział władzy, wolny handel i jak banki działają. Tymczasem my pod pewnymi względami trwamy w Epoce Saskiej. Większość społeczeństwa to pańszczyźniani wiedzący o świecie tyle co im powie x. pleban w niedzielnym kazaniu. Ich świat pełen jest strzyg, utopców i złych czarowników, pieniądze zasię im się kojarzą tylko z Żydem faktorem co gorzałki w karczmie nie chce darmo dawać. Kto im obieca, że "da", że pańszczyznę zniesie, to już oni zaraz za niego gotowi umierać i to ich cała filozofija. Niewielka reszta Polaków to lekkomyślna szlachta uważająca, że jej się wszystko należy ale też tyle wie o pieniądzu i funkcjonowaniu państwa, że wystarczy wynająć Żyda, żeby grosz z pańszczyźnianych wyduszał i już można hulać jakby nie było jutra. Obie te kategorie (czyli prawie 100% nasilienija) uwielbiają słuchać o interesie narodowym, o strategicznych dziedzinach gospodarki, o repolonizacji i geopolityce (międzymorze i CPK oraz przekop), i polskich produktach i patriotyzmie gospodarczym, o wunglu skarbie naszym (nawet, jeżeli to wungiel z Raszki), o złym lyberalizmie i ojczyźnie kapitału ( co ona chyba jest, ale w rajach podatkowych). Ta narodowo socjalistyczna katolicka nisza w samym środku Europy jest domem, dzięki opisanemu powyżej narodowemu charakterowi, wszelkiej maści oszustów obiecujących cuda na kiju, dlatego tak się skoki i ambergoldy mnożą tu jak króliki. Bez żadnej dla kmieci i szlachty nauki, bo zawsze jest jedno wyjaśnienie klęski : to Żyd, drań, nas okradł. I to ma wielką moc samopowielania, z pokolenia na pokolenie ani odrobinę bardziej poinformowani nie jesteśmy. Za to coraz bardziej pogrążamy sie w samouwielbieniu. Nie dziw, ze piramid zamiast ubywać przybywa a polityka, ja jest, każdy widzi.

 • sta_pl

  Oceniono 18 razy 10

  I to DM ALIOR, "zrepolonizowany" przez PZU, oj "dobra" zmiana..

 • antoszek22

  Oceniono 22 razy 10

  Najlepszą piramidę stworzył Ali Balbina.
  Pożycza na prawo i lewo a oddaje stanowiskami w spółkach skarbu państwa .
  Biedny ten kto zostanie z niespłacona pożyczką po przegranych wyborach.

 • matadeusz

  Oceniono 8 razy 6

  A kiedy odkryją piramidę Tadeusza z Torunia i Jarosława z Warszawy?

 • kataryniarski

  Oceniono 5 razy 5

  CBA, byle tylko nie zająć się SKOKami, KNFem i NBPem, zaczęła naprawd zwalczać korupcję! :D

 • kemor234

  Oceniono 15 razy 5

  600 milionów złotych. Do tego w pięć lat !!!
  To nawet na cząstkę fundamentu nie starczy. Pod wieże rzecz jasna.
  Tak przy okazji, Rydzyka ktoś podliczył ???

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 4 razy 4

  Piramida działała do 2017? Pewnie tak jak Art-B i BKO Grobelnego nie chcieli się podzielić szmalem z PiS, i dlatego ubecja ich zwinęła.

 • justas32

  Oceniono 10 razy 4

  To afera finansowo prawie taka sama jak Amber Gold. Czekam na pisowskich szczekaczy którzy wyli że Amber Gold to wina PO - niech teraz wyją że PiS okrada ludzi ...

 • remo29

  Oceniono 8 razy 4

  600 baniek to nawet nie połowa 1,3 mld, na które chciał nas wydymać Człowiek Kryształ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX