CBA rozbiła grupę przestępczą. W tle podejrzenie piramidy finansowej i fundusz z oferty znanego banku

CBA informowało dziś, że zatrzymało 11 osób w związku z podejrzeniem piramidy finansowej. Wśród ujętych jest twórca funduszu W Investments, którego jednostki oferował m.in. Alior. Bank zapewnił nas, że w całej sprawie występuje jako pokrzywdzony.

CBA poinformowała dziś o zatrzymaniu 11 osób z grupy przestępczej, podejrzanych o tworzenie piramidy finansowej. Zdaniem śledczych inwestorzy byli zachęcani do inwestowania sporych kwot - nie mniejszych niż 40 tys. euro - w zamian za obietnicę sporych zysków. Te jednak nigdy się nie pojawiły, a w 2016 roku doszło do masowej wyprzedaży jednostek funduszy, które tworzyli zatrzymani - podał portal tvn24.pl.

Jak informuje TVN24 wśród zatrzymanych znajduje się Piotr W. To twórca funduszu W Investments. Znajdował się on w ofercie m.in. Aliora. Bank w przesłanym nam oświadczeniu zapewnił, że w całej sprawie jest ofiarą.

W sprawie certyfikatów oferowanych przez W Investments Alior Bank występuje jako strona pokrzywdzona. W procesie oferowania certyfikatów inwestycyjnych brały udział trzy rodzaje podmiotów: TFI, czyli W Investments – emitujący certyfikaty inwestycyjne; depozytariusz, którego rolą jest nadzór nad prawidłowym zarządzaniem aktywami funduszu oraz dystrybutorzy. Alior Bank był jednym z wielu dystrybutorów tych produktów inwestycyjnych. Warto podkreślić, że wszystkie trzy rodzaje podmiotów działały na rynku regulowanym.

- przekazali nam przedstawiciele banku. 

Alior Bank jako jedyny aktywnie wspiera swoich klientów. W pełni współpracujemy z prokuraturą i Komisją Nadzoru Finansowego w celu wyjaśnienia okoliczności związanych z sytuacją funduszy W Investments. Alior Bankowi zależy na pełnym i szybkim wyjaśnieniu tej sprawy.

- czytamy w komunikacie. 

Czytaj też: 500 plus na pierwsze dziecko ma być nieco później. Za to tuż przed wyborami i z wyrównaniem

Wcześniej "Puls Biznesu" informował, że część pokrzywdzonych złożyła przeciwko Aliorowi pozew. Bank z kolei złożył własne zawiadomienie do prokuratury. 

Więcej o:
Komentarze (17)
CBA rozbiła piramidę finansową. W tle fundusz z oferty znanego banku
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 5 razy 5

  Alior Bank to pisowska pralnia :-)
  Nic dziwnego :-)

 • justas32

  Oceniono 11 razy 5

  Panowie oficerowie z CBA - wy znacie skalę przekrętów ludzi z PiS. Rozumiemy że teraz nie możecie z tym nic zrobić. Ale przygotujcie dokumentację - tak, żeby po wyborach można ich łatwo skazać i uwięzić ...

 • fagusp

  Oceniono 3 razy 3

  Afera goni aferę. Ludzie, również (a przede wszystkim) ci kierujący bankami zawsze sięgną po śmierdzące pieniądze żeby wyrobić roczną premię - a po wypłacie chociażby potop. Polisolokaty, ubezpieczenia, obligacje, struktury - cały ten finansowy śmieć wciskany jest klientom, o których z definicji dla wszystkich jest wiadome, że nie są w stanie ocenić toksyczności takiej oferty. I jak widać żaden MIFID tej patologii nie tylko nie wykorzeni, ale nawet nie ograniczy.
  A rozwiązanie jest proste. Ustawowe. I albo prowadzisz bank (ograniczając jego działalność wyłącznie do przyjmowania depozytów, obciążania ich ryzykiem NA WŁASNY rachunek oraz wykonywania typowych czynności bankowych np. obsługa przelewów czy wymiana walut) albo załóż sobie (jako osobną działalność) biuro maklerskie lub firmę pośrednictwa finansowego. A że tak okrojony bank nie zarobi aż tyle kasy - cóż, nikt nikomu nie każe prowadzić banku. I dopóki nie wejdą takie rozwiązania ustawowe, dopóty nic się nie zmieni - afery będą wybuchały regularnie.

 • remo29

  Oceniono 3 razy 3

  Za złotówkę kiedy będzie można kupić?

 • leonleonidas

  Oceniono 2 razy 2

  Takie czasy ze najbardziej pokrzywdzony to jest bandzior.

  Taka nowa poprawna anglosaska ekonommia.

 • selektywne1

  Oceniono 2 razy 2

  1. do czego to doszło, że PASER który uzyskał korzyść majątkową w postaci PROWIZJI (patrz raporty) I NIE ZWRÓCIŁ JEJ !! udaje poszkodowanego !!! nie rozliczając się z 40mln

 • selektywne1

  Oceniono 1 raz 1

  Paser sprzedawał tworząc iluzję !! produkt najpierw dostępny w Private bankingu po roku wykup przez innych klientów tego samego banku ale już w oddziałach !! depozytariusz tez likwiduje coś czego już nie ma !!! nie ujawniając raportów .... KPINA i bezczelnie mówi rzecznik, ze zalezy im na czasie !!!

 • selektywne1

  Oceniono 1 raz 1

  2. a wręcz uspokajał swoich klientów !!! i zarabiał na prowizji !!!! ....."Jednocześnie informuję, że Biuro Maklerskie w ramach oferty funduszy inwestycyjnych współpracuje z licencjonowanymi przez KNF dostawcami produktów inwestycyjnych. To również dotyczy funduszy inwestycyjnych powołanych do funkcjonowania z inicjatywy DM W Investments S.A. Pragnę zwrócić Panu uwagę, że Biuro Maklerskie Alior Banku jest dystrybutorem produktów inwestycyjnych Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, które tworzą i zarządzają funduszami inwestycyjnymi. ..." ...Naszym celem przy wskazywaniu w rozmowie na Raiffeisen Bank Polska S.A jako Depozytariusza było wskazanie, że w świetle przepisów prawa jest podmiot, który „na tzw drugą rękę” ma kontrolować działalność funduszy w celu dodatkowej ochrony aktywów inwestorów..."
  Dodatkowo pragnę Pana poinformować, że opublikowane sprawozdania funduszu za rok obrotowy 2016 zostało zaakceptowane bez zastrzeżeń zarówno przez Audytora (Ernst&Young Audyt Polska sp. z o.o. sp.k.) jak i Depozytariusza (Raiffeisen Bank Polska S.A.)"....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX