Jak sfinansować "piątkę Kaczyńskiego"? Możliwy nowy podatek

Podczas wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki, wskazując na źródła finansowania tzw. "piątki Kaczyńskiego", mówił m.in. o "sprawiedliwym opodatkowaniu zysków gigantów cyfrowych".

Realizacja "piątki Kaczyńskiego", czyli serii ustaw, które mają wejść w życie jeszcze przed październikowymi wyborami parlamentarnymi, ma kosztować ok. 40 mld zł. Najwięcej w tej kwocie ma zostać przeznaczone na rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego (ok. 18,5 mld zł), ale ponad drugie tyle pochłoną wypłaty "trzynastek" dla emerytów i rencistów, obniżenie PIT do 0 proc. dla osób do 26. roku życia, obniżenie jednej ze stawki PIT z 18 do 17 proc. czy dopłaty do nierentownych kursów lokalnych przewoźników autobusowych.

Czytaj więcej: 500 plus, trzynastki, obniżka PIT. Morawiecki pokazuje "mapę drogową" dla obietnic Kaczyńskiego

Skąd wziąć pieniądze na realizację tych wszystkich planów? Podczas wtorkowej konferencji Morawiecki wskazał szereg sposobów ich zdobycia. Po 4-6 mld zł według wyliczeń Kancelarii Premiera można by uzyskać dzięki ograniczaniu luk CIT i VAT.

5-8 mld zł ma zostać zaoszczędzone m.in. dzięki zastosowaniu rozwiązań cyfrowych i rozwój e-usług. Chodzi m.in. o e-zwolnienia, e-składki, e-skierowania czy cyfryzacja w administracji publicznej.

Rząd liczy też, że kolejne 3-6 mld zł ze środków wydanych np. na rozszerzone 500 plus czy trzynastki wróci do niego w postaci podatków. 

Podatek dla cyfrowych gigantów?

Ponadto na 1 mld zł rocznie rząd szacuje efekt finansowy związany z "opodatkowaniem cyfrowych gigantów". "Zyski, jakie globalne firmy generują w Polsce oferując usługi cyfrowe takie jak reklamy online, VOD i streaming muzyki, powinny być sprawiedliwie opodatkowane" - przekonuje Kancelaria Premiera. 

Co to konkretnie oznacza? Czy np. Google, Facebook, Amazon, Netflix, Spotify czy Uber będą płacić w Polsce podatek? Jak? Kiedy? W jakiej wysokości? Tego niestety nie sprecyzowano. Morawiecki mówił tylko, że jego rząd będzie "walczył z międzynarodowymi korporacjami o ich niepłacenie podatku w Europie". Dziś cyfrowi globalni giganci faktycznie nie płacą w Polsce podatków albo płacą je w niewielkiej kwocie, bo wyłącznie od działalności swoich niewielkich oddziałów, jak np. Facebook Poland. 

W Unii trwają prace nad "podatkiem cyfrowym" ("digital tax"). Miałby on zmusić firmy do płacenia podatków tam, gdzie mają swoich użytkowników, a nie w tym kraju, którego system podatkowy oferuje mu najlepsze warunki działalności (w Europie np. Irlandia czy Luksemburg). W środę w "Rzeczpospolitej" ma ukazać się wywiad z premierem Morawieckim, w którym jednym z wątków będzie właśnie "podatek cyfrowy".

W lutym Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, poinformował w RMF FM, że Komitet Stały Rady Ministrów przyjął już rozwiązania legislacyjne, które doprowadzą m.in. do tego, że jeszcze w tym roku podatki w Polsce zacznie płacić Uber.

Więcej o:
Komentarze (255)
Jak sfinansować 'piątkę Kaczyńskiego'? Możliwy nowy podatek
Zaloguj się
 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 55 razy 51

  kiedyś wśród znajomych postawiłem bardzo odważną tezę, że politycy PISu wierzą w to co mówią

 • harry.s.totteles

  Oceniono 51 razy 49

  Dopóki UE nie wprowadzi odpowiednich zasad, to Google i spółka zabiją pinokia śmiechem.

 • junk92508

  Oceniono 47 razy 43

  Ja bym powiedział że z pięciu palców Kaczyńskiego pokażą nam tylko środkowy...

 • jqu

  Oceniono 41 razy 37

  A czy Pan Premier Tysiąclecia policzył już
  1) samochody elektryczne
  2) tanie mieszkania
  3) kredyty walutowe, jakich NIE UDZIELIŁ będąc szefem WBK
  4) faktury Birkfellnera ("pokaż faktury, człowieku!"
  i inne takie rzeczy, niby śmieszne, a w rzeczywistości przeraźliwie smutne?

 • dank-a11

  Oceniono 38 razy 34

  Kiedy Wy wreszcie zrozumiecie ze Rzad wlasnych pieniedzy nie ma.To co teraz chce Wam dac to sa Wasze pieniadze. Polacy, obudzcie sie.

 • pedro.666

  Oceniono 34 razy 32

  Niech się nie wygłupiają. Niech 500+ od razu sfinansują rodzice dzieci, którzy dostaną 500+. Po cholerę jacyś pośrednicy, skoro i tak do tego wszystko zmierza?

 • n29a

  Oceniono 29 razy 25

  Piątka Kaczyńskiego to coś jak trójki murarskie? Jeden bezpieczniak do organizowania materiałów, jeden bezpartyjny od myślenia i roboty, jeden - już nie pamiętam kto..

 • damtek

  Oceniono 25 razy 23

  Panie Premierze @MorawieckiM , zasobność buduje się nauką i pracą, nie przedwczesnymi emeryturami czy zasiłkami. Przykro mi, ale pod rządami PiS możemy zapomnieć o dogonieniu zachodniej Europy.
  Dariusz Rosati/twitter

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX