Ponad 20-letnie obiekty samowoli budowlanej zostaną zalegalizowane za darmo

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zaproponuje zmianę prawa, by samowole budowlane, od których postawienia upłynęło 20 lat, można było łatwo zalegalizować. Nowelizacja zakłada, że procedura legalizacji takich obiektów, wobec których nie toczą też się żadne postępowania w nadzorze budowlanym, będzie darmowa.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zaznacza, że proponowane przepisy dotyczą tylko budynków, które nadają się do użytkowania i są bezpieczne. Chodzi o domy, w których ktoś mieszka od ponad 20 lat i nikt nie zgłaszał do nich uwag, na przykład sąsiedzi, samorządy czy nadzór budowlany. 

- Krótko mówiąc, przyjmujemy, że taki budynek nikomu nie przeszkadzał i wystarczy, ze ktoś oświadczy, iż powstał on ponad 20 lat temu, przedstawi inwentaryzację geodezyjną oraz ekspertyzę budowlaną, że ten budynek nie zagraża bezpieczeństwu i będzie mógł zalegalizować ten budynek bez żadnych opłat, raz na zawsze - wyjaśnia Soboń. 

Wiceminister dodał, że nie jest to abolicja - taką zakwestionował Trybunał Konstytucyjny (ustawa z 2009 r.) - tylko wprowadzenie na stałe "super prostej procedury" dla najstarszych samowoli. Jest ona podobna do okresu przedawnienia w innych naruszeniach prawa. 

Czytaj więcej: Rewolucja w mieszkaniach komunalnych. Od kwietnia czynsze mogą pójść w górę

Pół miliona budynków

Wiceminister argumentuje, że obecnie legalizacja budynków jest trudna, a opłaty za procedurę są wysokie, co zniechęca wiele osób. Zaznacza, że zalegalizowanie budynku umożliwi jego remont, rozbudowę, sprzedaż czy okresowe kontrole.
Nadzór szacuje, że obiektów samowoli budowlanej, które mają ponad 20 lat, może być w Polsce nawet około pół miliona. 

Ministerstwo szacuje, że prace nad nowelizacją na etapie rządowym zakończą się jeszcze w tym lub w przyszłym miesiącu i w połowie roku propozycją będzie mógł się zająć parlament.

Więcej o:
Komentarze (63)
MIiR: Ponad 20-letnie obiekty samowoli budowlanej zostaną zalegalizowane za darmo
Zaloguj się
 • xezaq

  Oceniono 34 razy 32

  Super! Cwaniaki górą, jak zwykle. A jeśli obywatel prawy budował zgodnie z prawem, żebrząc o pozwolenie, długimi miesiącami łażąc do urzędasów i wypełniając ich kretyńskie przepisy, respektując niejednokrotnie równie mądre postanowienia, warunki i obostrzenia, zmarnował kupę czasu i pieniędzy... to jest frajerem.
  Czyli standard, uczciwość nie popłaca.

 • justas32

  Oceniono 25 razy 21

  Ja tam się nie znam ale moim zdaniem coś wybudowali na lewo i chcą zalegalizować ...

 • coelka

  Oceniono 24 razy 18

  Znowu nastepny przepis za pisu dla deweloper. widac bardzo wyrźnie ,ze te wszystkie przepisy sa łapówkarskie dla deweloperów forsowane przez polityków pisu. To juz któryś przepis z kolei wydany za pisu pewnikiem nieuczciwie na rzecz mafii deweloperskiej. PIS to państwo mafijne.

 • juma07

  Oceniono 15 razy 9

  no.... i po kiego kupowaliście działki po wysokiej cenie rynkowej, trzeba było kupić poza planem zagospodarowania, wybudować co się chce i po ptokach.... frajerzy

 • hubba-hubba

  Oceniono 15 razy 7

  To jest skandal, jawne naigrywanie się z prawa i z ludzi, którzy budowali legalnie i zgodnie z zasadami sztuki. Jeżeli dla kogoś procedura legalizacji samowoli jest za trudna, a opłaty za wysokie, to nadzór budowlany powinien natychmiast zarządzić rozbiórkę samowolki, oczywiście na koszt właściciela. A jeśli nawet nielegalne budynki mogą być (co nie znaczy, że zawsze są) bezpieczne, to co z ich szpetotą, niszczeniem ładu przestrzennego, uciążliwością dla sąsiedztwa? Czy budynki niezgodne z miejscowymi planami zagospodarowania tez będą podlegały takiej legalizacji? Jeżeli to ma być stała procedura, to oznaczać będzie w praktyce koniec prawa budowlanego, pozwoleń na budowę i powszechne "wolnoć Tomku w swoim domku" - będzie można budować co się chce, jak się chce i gdzie się chce. Potem wystarczy poczekać spokojnie 20 lat (co przy obecnej kompletnej indolencji nadzoru budowlanego nie jest żadną sztuką) i po problemie. Ci idioci chcą zamienić Polskę w jakiś cholerny Bangladesz albo Meksyk, przecież to jest jawna zachęta do powstawania slumsów. Ale ponieważ w Polsce taka filozofia, że na swojej ziemi obywatel powinien mieć prawo budować wszystko, co mu tylko przyjdzie do głowy - choćby i kosmodrom - nie oglądając się na nic i na nikogo, jest popularna, więc pewnie trochę głosów wyborczych wpadnie.

 • antoszek22

  Oceniono 10 razy 6

  Warto przypomnieć że na zamówienie Głównego Dewelopera Kraju powstała 7 sierpnia 2018 roku ustawa która umozliwia budowanie gdziekolwiek wbrew planom zagospodarowania, bez istniejacego planu zagospodarowania oraz wbrew studium o uwarunkowaniach przestrzennych gminy budynki o wysokości do 14 kondygnacji na podstawie decyzji rady gminy w dodatku z klauzula natychmiastowej wykonalnosci lub o wysokosci takiej jak budynek archidiecezji zlokalizowany w poblizu Srebrnej czyli 190 m
  W dodatku mozna sie pokusic o olanie wlasciciela dzialki placac mu ewentualne odszkodowanie za straty .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX