Huawei może zostać wykluczone z przetargu na 5G w Polsce. "Nie wchodzimy na ścieżkę wojny"

Możliwe, że koncern Huawei, oraz inne chińskie firmy, nie będą mogły brać udziału w przetargu na technologię 5G. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że chodzi jedynie o podniesienie standardu bezpieczeństwa, nie o "wchodzenie na ścieżkę wojny handlowej z Chinami".

Ministerstwo Cyfryzacji chce, by przetarg na wdrożenie w Polsce technologii 5G miał podwyższony standard bezpieczeństwa. I chociaż nie mówi tego wprost, może oznaczać to wykluczenie z gry o polski rynek firmy Huawei i innych producentów z Chin - donosi RMF FM

Standard, który będzie badał wszystkie aspekty - zarówno technologiczne, jak i szerzej bezpieczeństwo, o którym się w tej chwili mówi np. w odniesieniu do firm chińskich, czyli ta deklaracja, zobowiązania do współpracy z chińskimi służbami też musi być brane pod uwagę 

- stwierdził minister Marek Zagórski w rozmowie z RMF FM. 

To nie wejście na amerykańską ścieżkę wojny handlowej z Chinami, tylko dbanie o bezpieczeństwo, o którym mówią także nasi sojusznicy.

- dodał. 

Wyjaśnił też, że podwyższenie bezpieczeństwa nie jest adresowane bezpośrednio do firm chińskich. Budowa sieci 5G jest bowiem kluczowa dla funkcjonowania najważniejszych systemów państwa - dodał szef resortu. 

Analizujemy wszystkie możliwe kwestie z tym związane. Chińskie firmy nie są niezastąpione, takie rozwiązania oferuje cały szereg podmiotów - dodał minister.

- stwierdził w rozmowie z Business Insiderem pod koniec lutego

Prezes Play ostrzega

Możliwość wykluczenia z przetargów związanych z technologią 5G skrytykował Jean-Marc Harion, szef Play Communications.

Jeśli polskie władze zadecydują o wykluczeniu chińskiego koncernu Huawei z prac nad krajową siecią 5G, spowoduje to opóźnienia i wzrost cen dla klientów

- stwierdził w rozmowie z agencją Reutera. 

Nie przedstawiono nam dotychczas jakichkolwiek dowodów na występowanie problemów bezpieczeństwa w sprzęcie Huaweia.

- dodał cytowany przez WNP

Brytyjczycy i Niemcy mniej restrykcyjni

Wykluczenie Huawei z dostaw urządzeń telekomunikacyjnych rozważały też inne rządy. Jak wyjaśnia "Do Rzeczy" brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa rozważało wykluczenie chińskiego giganta z technologii 5G, ostatecznie uznało jednak, że to posunięcie byłoby zbyt drastyczne. Decyzja zapadała pomimo sporych nacisków ze strony USA. 

Do porozumienia z Chinami dążą też Niemcy. Jak donosi magazyn "WirtschaftsWoche" rząd Angeli Merkel chce zawrzeć z Państwem Środka pakt antyszpiegowski. To pozwoliłoby dopuścić firmy takie jak Hauwei do niemieckiego rynku. 

Huawei chce pozwać USA

Przeżywający kryzys wizerunkowy chiński gigant telekomunikacyjny zamierza pozwać rząd Stanów Zjednoczonych za wydanie zakazu używania sprzętu tej firmy przez amerykańskie urzędy centralne. Informacje o możliwym pozwie publikuje między innymi "New York Times". Prawdopodobnie temu tematowi poświęcona ma być konferencja prasowa w głównej siedzibę koncernu, na którą zaproszono wybrane media z całego świata.

Czytaj też: Poseł z list Kukiza ostrzega przed siecią 5G. Twierdzi, że grozi ludobójstwem i depopulacją

W Shenzhen, w głównej siedzibie Huawei, na czwartek zaplanowano specjalną konferencję prasową, na którą zaproszono wybranych dziennikarzy z całego świata. Według nieoficjalnych informacji konferencja poświęcona ma być właśnie planowanemu pozwowi wobec władz USA. Pozew złożony ma być w Teksasie, gdzie znajduje się amerykańska siedziba chińskiego koncernu.

Huawei od miesięcy zmaga się z pogłębiającym się kryzysem wizerunkowym. W drugiej połowie marca firma organizuje wizyty studyjne dla dziennikarzy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, przekonując , że nie ma nic do ukrycia. Władze USA oraz innych państw zachodnich uważają z kolei, że sprzęt Huawei może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Więcej o:
Komentarze (50)
Huawei może zostać wykluczone z przetargu na 5G w Polsce. "Nie wchodzimy na ścieżkę wojny handlowej z Chinami"
Zaloguj się
 • xttbx12

  Oceniono 13 razy 7

  Czas dominacji USA mija, wkraczamy na nieznane wody. Czy bać się Chińczyków? Moim zdaniem nie. Co mieli dostać/ukraść to już mają, teraz to rozwijają. O co im chodzi? Głównie o pieniądze. Jakoś nie widzę żeby Chiny wpierniczały się w politykę innych państw, co tak namiętnie robi USA (co Chińczycy robią w swoim kraju to już inna sprawa).

 • antyvn

  Oceniono 5 razy 3

  Nie ma co robić nagonki na Huaweia. Nic do tej pory im nie udowodniono. A to, że amerykańcom robi się ciepło, bo nie dają rady technologicznie z chińczykami to fakt. Wcale bym się nie zdziwił, jakby była to brudna zagrywka, na rzecz osłabienia pozycji tej firmy. Na razie, jest wiele oskarżeń, jakieś spazmatyczne wyłączanie dronów, smartfonów, nadajników, wyjmowanie baterii, mega przerażenie, ale żadnych konkretów. Powinni dać dowód. Pokazać ten mityczny układ w SoC odpowiadający za szpiegostwo. Wtedy Huawei i rząd Chin musiałyby się odnieść do zarzutów. A tak, są zarzuty bez dowodów i trzeba udowadniać, że nie jest się koniem. Jednakże ja doskonale wiem, dlaczego tak jest. W 2018 r. Apple zaliczył największy zjazd sprzedażowy (m.in. na rzecz Huawei), to Wujo Sam tupnął nogą. Zresztą gadanie o prywatności w sieci w dzisiejszych czasach to kpina. Skoro i tak każdy ma zdjęcie swojego fiuta na telefonie, więc gdzie ta prywatność ja się pytam?!

 • mate29

  Oceniono 6 razy 2

  Z doniesień Bloomberga wynika, że Apple wprowadzi do sprzedaży iPhone'a z modułem 5G nie wcześniej niż w 2020 roku.
  Huawei wyprzedziło USA technologicznie o kilka lat ! I to jest sedno sprawy !!!

 • ps11111ps

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli w grze zostają tylko 2 dostawcy i żaden Amerykański
  1) Nokia
  2) Ericsson
  Jest jeszcze jakas inne niechinska opcja?

 • kuba_wu

  Oceniono 8 razy 2

  Jestem stanowczo za wykluczeniem Huawei gdy tylko będą ku temu faktyczne podstawy.

  Sęk w tym, że np. służby specjalne Wielkiej Brytanii i Niemiec poinformowały, ze nie znalazły żadnych "szpiegów" w urządzeniach Huawei, ani sprzętowych, ani software'owych. Jak również nie otrzymały na to dowodów od służb amerykańskich. W ogóle nikt nigdzie takich dowodów jak dotąd nie pokazał. Btw: Huawei to jeden z nielicznych producentów udostępniający kody źródłowe i możliwość weryfikacji ich zgodności z firmware.

 • kamuimac

  Oceniono 10 razy 2

  naczelnik Mosbacher kazała to Polacy posłusznie polecenie wykonaja ;):

 • kotek9001

  Oceniono 4 razy 2

  Mam router Huawei B315. Od czasu do czasu Eset melduje zablokowanie podejrzanej aktywności ze strony tego urządzenia.

 • kowack

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli inne potęgi europejskie zdecydują się na huawei to też powinniśmy, mamy mniej do stracenia, a skoro inni się nie będą obawiać to też nie powinniśmy. Dzięki temu zyskamy na czasie, bo spokojnie o 2 lata wcześniej 5G będzie w Polsce, a to duża różnica. Nowa technologia pozwoli na szybszy rozwój gospodarki i z pewnością będzie to przewaga nad krajami, które nowej sieci jeszcze nie wprowadzą. Dodatkowo wybór tej firmy to znacznie mniejsze koszty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX