Bezrobocie znów powyżej 6 proc. Ministerstwo Rodziny podało dane za luty

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 6,1 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tyle samo, co w styczniu.

Resort minister Elżbiety Rafalskiej chwali się tym, że w porównaniu z lutym ubiegłego roku bezrobocie spadło o 0,7 punktu procentowego.

"Począwszy od 1991 r., nigdy wskaźnik bezrobocia w lutym nie był tak niski" - komentuje Elżbieta Rafalska, cytowana w komunikacie. Jednak od jesieni ubiegłego roku widać wzrost bezrobocia. We wrześniu, październiku i listopadzie było to 5,7 proc. W grudniu już 5,9 proc.

Lutowy odczyt może się jeszcze zmienić. To na razie szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oficjalne dane poda dopiero GUS. Często są one nieco lepsze - tak było na przykład w grudniu.

"Początek roku jest zawsze okresem trudniejszym"

Także liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła na początku roku znów powyżej granicy 1 miliona. I nadal się tam utrzymuje. Resort uzasadnia to tym, że początek roku zwykle jest trudniejszy.

Pod koniec lutego br. bez pracy pozostawało w Polsce 1,018 mln osób. To o 5,1 tys. mniej niż w styczniu (o 0,5 proc. mniej). Największe spadki procentowe odnotowano w województwach: świętokrzyskim (1,9 proc.), opolskim (1,8 proc.) oraz podlaskim (1,8 proc.). W porównaniu z lutym 2018 r., liczba bezrobotnych w ubiegłym miesiącu była niższa o 108,8 tys. osób (spadek o 9,7 proc.), podano w materiale.

"Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że spadek liczby bezrobotnych był wynikową spadku napływu do bezrobocia, przy jednoczesnym wzroście odpływu. Początek roku jest zawsze okresem trudniejszym, wraz z końcem grudnia rejestrują się osoby, którym zakończyły się umowy na czas określony, kończą się prace sezonowe w takich branżach jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka. Stąd wzrost liczby bezrobotnych w styczniu. W lutym już widzimy poprawę i spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach te spadki bezrobocia będą większe" - powiedziała Rafalska.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym br. wyniosła z kolei 120 tys. To o 11,5 tys. mniej niż w styczniu br. Spadki odnotowano w 10 województwach i oscylowały one w granicach od 6,6 proc. w województwie kujawsko-pomorskim do 26,3 proc. w województwie śląskim.

W ustawie budżetowej na 2019 r. rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 5,6 proc. na koniec 2019 r.

Więcej o:
Komentarze (8)
Bezrobocie znów powyżej 6 proc. Ministerstwo Rodziny podało dane za luty
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 5 razy 5

  A od 1 marca przybędzie bezrobotnych nauczycieli, którzy zostali ukryci dzięki manewrowi minister Zalewskiej.

 • czechy11

  Oceniono 4 razy 4

  A po sukcesie tzw. Piątki Kaczyńskiego czyli programu rozdawnictwa bezrobocie wyniesie około 25% tak jak to było w Hrevji i Hiszpanii.

 • nick_t_nie_moze_byc

  Oceniono 3 razy 3

  Jeszcze z 1000+, to na pewno będzie się chciało ludziom pracować.

 • jacekzwawy

  Oceniono 6 razy 2

  Ukraińców w Polsce pracuje ponad milion i tylu też jest w Polsce bezrobotnych.

 • Dariusz Pietrzak Pietrzak

  Oceniono 1 raz 1

  P.chwali się,co osiągnęła. Nam osobą,które muszą być chore,żeby otrzymać -zasiłe stały- podniosła przez okres 3l. 30zł. Z opiekuńczego zasiłk kradnie nam nam państwo 'Polska' rząd obecnie ok.140zł. nie liczę ile kradną ,ponieważ pozbawili mnie tego opiekuńczego,ponieważ mam raka krtani .jesteśmy dla Pis śmieciami. Nikt o nas nie mówi. Przedostatnia rewaloryzacja przez rząd PO-PSl wyniosła 100zł. Taką my osoby otrzymójemy po przez Mops-Gops 643zl. Ta P. do,której te słowa kieruję to Rachwalska

 • rodziu81

  Oceniono 5 razy 1

  Nie robią tylko nieroby sumując.

 • arcadefangames

  Oceniono 1 raz -1

  Bezrobocie niskie bo ludzie zaczęli pracować w domu ,,pod pierzyną'' ale do czasu, w końcu pieniądze na 500 plus się kiedyś skończą,to nie jest studnia bez dna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX