Na razie nie będzie dziewięciu nowoczesnych dworców. PKP unieważniły przetarg

Spółka PKP unieważniła przetarg na budowę dziewięciu nowoczesnych dworców. Powód? Najtańsza oferta, konsorcjum Torpolu i Climatic, przekroczyła kwotę przewidzianą na sfinansowanie zadania.

Chodzi o tak zwane IDS-y (Innowacyjne Dworce Systemowe) planowane w miejscowościach: Racibory, Wasilków, Zdrody Nowe, Nowy Tomyśl, Dębe Wielkie, Wrzosów, Garwolin, Kornelin i Łaskarzew Przystanek.

Jak podał serwis gospodarczy WNP.pl, cena oferty złożonej przez konsorcjum Torpolu i Climatic wyniosła ok. 41,4 mln zł brutto. Ta najlepiej oceniona spośród ofert przekroczyła założony przez PKP budżet w wysokości 25,4 mln zł.

Projekt nowoczesnych dworców. Co to są IDS-y?

Formuła Innowacyjnych Dworców Systemowych zakłada dwa typy obiektów, zróżnicowanych pod względem wielkości i funkcjonalności. Mniejszy IDS-A zakłada wydzieloną poczekalnię w formie półotwartej, natomiast w większym IDS-B zaprojektowana została zamknięta, wydzielona poczekalnia wyposażona w klimatyzację. W IDS-ach typu B mają się też znaleźć pomieszczenia kas biletowych i oddzielne przestrzenie komercyjne dla punktów handlowo-usługowych. Dworce mają też wykorzystywać ekologiczne technologie, m.in. panele fotowoltaiczne czy odzysk deszczówki.

IDS-y najczęściej zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym wymogom podróżnych. Budowa IDS-ów jest częścią realizowanego przez PKP S.A. Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego kolej zmodernizuje i wybuduje od podstaw łącznie około 200 dworców kolejowych w całym kraju

- czytamy w komunikacie spółki PKP.

Więcej o:
Komentarze (6)
Na razie nie będzie 9 nowych dworców. PKP unieważniły przetarg
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 14 razy 12

  Nie będzie dworców, będzie pińset pluz! :D

 • remo29

  Oceniono 12 razy 12

  I tak właśnie PiC "znajduje środki". Nic nie robić, rozdać łapówy, byle wygrać, a po wyborach się zobaczy.

 • ale_w_kolo

  Oceniono 13 razy 9

  Pieniądze pójdą na 500+.

 • tesia44

  Oceniono 8 razy 4

  po co komu dworce, jak tory zwijają, a pociągi przestają się tam zatrzymywać? Ale cóż - kasa z Unii jest, to trzeba wydać; byle szybko, byle głupio - parafrazując klasyka ;)

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 2 razy 2

  "Wystąpiły przejściowe trudności". Jesteśmy właśnie na etapie środkowego Gierka. Kiedy kartki na cukier?

 • striepo

  Oceniono 8 razy -2

  niestety nie są to żadne kluczowe Dworce więc mogą poczekać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX