Francja chce opodatkować internetowych gigantów. Apple, Facebook, Google na celowniku fiskusa

Francja przymierza się do opodatkowania gigantów z tzw. grupy GAFA, w skład której wchodzą Google, Apple, Facebook i Amazon. Projekt zmian prawnych przedstawił już minister finansów i gospodarki Bruno Le Maire.

Pomysł francuskiego ministra jest prosty. Chce, aby giganty internetowe płaciły większe podatki w państwie, w którym działają, a nie w tych, w których mają swoje siedziby.

Płać, gdzie zarabiasz

Tam, gdzie firmy są zarejestrowane, najczęściej obciążenia finansowe są znacznie mniejsze. Wg ministra Le Maire’a, obecna sytuacja jest nie do zaakceptowania. Uważa, że trudno uznać za sprawiedliwe średnie obciążenie gigantów z GAFA 9-procentowym podatkiem, podczas gdy innych przedsiębiorców europejskich obowiązuje podatek 23-procentowy.

W Austrii, Hiszpanii czy we Włoszech wyrównano już te różnice. Wśród innych państw opinia jest podzielona. Wątpliwości mają Irlandia, Finlandia, Szwecja czy Dania. Jednak w sprawach podatkowych w Unii Europejskiej wymagana jest jednomyślność. Tymczasem Francja zamierza wprowadzić 3-procentowy podatek od firm, których dochód globalny przekracza 750 mln euro, a we Francji 25 milionów euro.

Polska za przykładem Francji?

Pomysł na opodatkowanie międzynarodowych korporacji ma także polski premier Mateusz Morawiecki. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” potwierdził, że rozważa kwestię nowego podatku.

Od zawsze jestem orędownikiem zasady: płać podatki tam, gdzie prowadzisz biznes. I dlatego w pełni zgadzam się tutaj z Emmanuelem Macronem, ale też z wieloma głosami niemieckich polityków, że trzeba wprowadzić - najlepiej na poziomie Unii Europejskiej - coś w rodzaju digital tax. (...) Jesteśmy w tej grupie państw, która mówi wprost, że nie powinniśmy być drenowani przez międzynarodowe korporacje

- stwierdził premier Morawiecki

Więcej o:
Komentarze (21)
Francja chce opodatkować internetowych gigantów. Apple, Facebook, Google i Amazon na celowniku fiskusa
Zaloguj się
 • kirk11811

  Oceniono 6 razy 4

  Opodatkowanie obortu rzeczywiście może być tu szansą. Opodatkowanie zysku szans nie ma żadnych we współczesnym świecie. wszystkie tego typu firmy działają jako sieci powiązanych ze sobą (teoretycznie niezależnych spółek) - np. Facebook LLC USA, Facebook EU, Facebook France itd. itp. Z każdą inną z tych firm jest podobnie. Spółki te rozliczają sie miedzy sobą jak chcą (za licencje, konsulatcje, software, patenty i cokolwiek innego). Mając kontrolę nad wszystkimi zysk można przesuwać dowolnie. Może być w 100% we Francji, albo w USA, albo gdziekolwiek indziej.

 • piekarnik80

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Morawiecki a nie lepiej zlikwidowac CIT ? Wtedy te firmy pootwieraja siedziby u nas, zatrudnia ludzi w PL , pracownicy beda placic VATy , akcyzy I inne . Zarobia wlasciciele budynkow , ktorzy je wynajma I zaplaca VAT , zarobia dostawcy internetu itd itd itd…. Nie bedzie robic takich sztucznych dotacji jak teraz dla wybranych firm a Kowalski bedzie mial takie same warunki jak giganci….. Simple...

 • d1r3ct

  Oceniono 8 razy 2

  Google, Amazon, Apple nie muszą płacić dużych podatków...tylko dokładnie takie same jak inne firmy. Skoro przeciętny Kowalski czy Martin płaci krajową stawkę...a nie rejestruje spółeczkę w raju podatkowym, jakimś księstwie, wysepce to i oni powinni płacić tyle samo. Nie muszą nawet grosza czy cena więcej ;)

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 6 razy 0

  A dlaczego nie Microsoft i reszta? Wszyscy robią tak samo, ale wiadomo, że nikt nie będzie bronił Apple, czy FB.
  Europa sama pozbyła się firm technologicznych głupią fiskalną polityką i idiotycznym prawem pracy, zasiłkami itd., a teraz narzeka na brak podatków.
  Chcecie podatki? stwórzcie warunki do inwestowania i opłacalności produkcji.

  Dla klientów oznacza to podwyżki.

 • ajg62

  Oceniono 8 razy 0

  Ciekawe jak chcą to opodatkować , prawdopodobnie obywatel będzie musiał zapłaci od każdego konta gmail . Zapłacą wiec i tak obywatele .

 • kasle

  Oceniono 7 razy -1

  Nasz rodzimy fiskalista robi wszystko, azeby zrazic biznes swiatowy do Polski.
  Rozdawnictwo nade wszystko.
  Jakos nie widac w tym szeregu premiera Irlandii.

 • ewropejczyk

  Oceniono 4 razy -2

  Makrą chyba zapomina, że jest to miecz obosieczny. Francuskie firmy, niekoniecznie internetowe, też mogą być obciążone podobnym podatkiem (mniejsze progi).
  Obstawiam, że skarbnik Rotszyldów niedługo wycofa się z tych planów.

 • poochojek

  Oceniono 5 razy -3

  eurokolcholzniki chco jeszcze wiencej krasc! miernoty umyslowe same przecierz nie wymyslo takiego biznesu jak fejsbuk czy gugle

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX