Facebook zapłaci podatki w Polsce. "Przenosimy rozliczenia podatkowe na rynki lokalne"

Wiceprezes Facebooka David Fischer w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zapowiedział zmiany firmy w jej polityce podatkowej. Facebook zapłaci podatki w Polsce, a nie jak dotąd w Irlandii, gdzie zlokalizowano globalne centrum operacyjne firmy Zuckerberga.

David Fischer potwierdził, że Facebook podjął kroki w kierunku zmian w dotychczasowej polityce podatkowej. Już w ostatnim kwartale 2018 r. podjęto w firmie  decyzję o płatności w Warszawie podatków, tytułem uzyskanych w Polsce przychodów.

Irlandia jest naszym globalnym centrum operacyjnym, nie tylko europejskim, ale nasza struktura się zmienia i zaczynamy rozliczenia podatkowe przenosić na lokalne rynki. Na całym świecie, w biurach, w których mamy zespoły wspierające sprzedaż na lokalnym rynku, wprowadzamy struktury rozrachunkowe. W praktyce oznacza to, że przychody uzyskiwane przez lokalne zespoły, będą rozliczane na rynku lokalnym, a nie w Dublinie

- powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” David Fischer.

Przypomnijmy, że Francja zapowiedziała już zmiany w systemie rozliczania podatków nie tylko z Facebookiem, ale też z innymi gigantami, jak: Google, Apple czy Amazon. Projekt zmian prawnych przedstawił już minister finansów i gospodarki Bruno Le Maire.

Morawiecki też za zmianami

Podobnego zdania w temacie danin płaconych przez zagraniczne koncerny (powinny być rozliczane w kraju prowadzenia biznesu przez daną korporację - red.) jest premier Mateusz Morawiecki. Premier polskiego rządu chciałby też, by sprawę załatwiono na poziomie unijnym.

(...) Trzeba wprowadzić - najlepiej na poziomie Unii Europejskiej - coś w rodzaju digital tax

- podkreślał premier Morawiecki.

Więcej o:
Komentarze (24)
Facebook zapłaci podatki w Polsce. "Przenosimy rozliczenia podatkowe na rynki lokalne"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 12 razy 6

  Morawiecki całe lata zarabiał kasę dla obcych. Nie zapominając o własnym koncie.

 • strange_email

  Oceniono 3 razy 3

  Ja chromole, ale laskawcy! Wszyscy spiewamy:
  Pan Gora Cukru jest najlepszy, jest najlepszy, jest najlepszy
  Jeszcze lepszy Morawiecki, Morawiecki jest!
  Hej!
  A nad nimi Aniolowie Kaczorowie, Kaczorowie sa.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 2 razy 2

  Wiecie, kiedy Facebook zacznie płacić podatki w Polsce?
  Po wyborach.
  A wiecie dlaczego?
  Bo dopilnuje tego, żeby PiS je przegrał. Przestawią kilka suwaków, zmienią kilka cyferek, i szast-prast, w magiczny sposób pisowskie tuby zaczną masowo dostawać bany, a antypisowskie memy dotrą nawet do najtępszego cioła z Piździej Wólki gdzieś na Podkarpaciu.

 • andrzejmarek

  Oceniono 1 raz 1

  No i dobrze - pieniądze zarabia też w Polsce i za reklamy wystawia faktury polskim firmom! Dlaczego miałby się rozliczać w innym kraju?

 • kasan-der

  Oceniono 1 raz 1

  Facebook zapłaci podatki w Polsce, a nie jak dotąd w Irlandii ..... A no, jak się podejmuje takie lekkomyślne, rozrzutne decyzje to się wyskakuje z piątki najbogatszych ludzi w Galaktyce.... Nie wstyd to upaść tak nisko?

 • pas964

  0

  Naiwni. Facebook Polska będzie płacił Facebook Najmniejsze Podatki np. za prawo używania nazwy, konsultacje, know-how itp. W ten sposób zysk spadnie prawie do zera i będzie po staremu.

 • striepo

  Oceniono 7 razy -1

  zawsze mnie ciekawiło jak to działa, że firmy na Cypr czy Irlandii uciekają
  Nie lepiej zmienić system podatkowy w PL by wszystkie centrale do PL właśnie uciekały?
  Nawet pobierając jakiś minimalny podatek to przy takiej skali firm to robi się jednak wielka kasa przy zerowym wysiłku.
  Nawet zwalniając te firmy z podatków to przecież pracownicy, którzy w centralach krocie zarabiają muszą te pieniądze gdzieś wydać.
  Szkoda, że przespano w PL brexit bo można było tyle światowych central jak i fabryk do PL ściągnąć by podnieść stopę życiową i by każdy miał pracę

 • nioma

  Oceniono 15 razy -11

  i proszę, wczoraj o tym mówił Morawiecki a dziś? A dziś Facebook zapowiada płacenie u nas podatków. Odszczekajcie teraz te wszystkie wczorajsze komentarze i gratulujcie panu premierowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX