Komentarze (212)
Amerykanie sugerują Włochom, by trzymali się z daleka od nowego chińskiego Jedwabnego Szlaku
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • serwor542

  Oceniono 22 razy 8

  Bo wszyscy mają kupowac u żydów z USA a nie u Chińczyków!
  Tylko problem.... to żydzi sprzedali fabryki z USA do Chin.... a teraz płacz.
  Mądry żyd po szkodzie?

 • rafiol

  Oceniono 11 razy 7

  Można się uśmiechnąć, gdy się widzi z jakim zapałem USA bronią swojej gasnącej przewagi ekonomicznej i kurczących się stref wpływu. Przez niemal wiek narzucali światu swoją wizję "wolności" i reguły gry, trzymając w ręku niemal wszystkie asy: kluczowe instytucje finansowe, kluczowe surowce, kontrolowali kluczowe rejony świata, internet, itd. A gdy ktoś przeszkadzał, bujał łódką, to się go delikatnie bądź mniej delikatnie naprostowywało aż do zniknięcia go z kart historii włącznie.
  Ale czasy się zmieniają, VI flota, flota Pacyfiku i inne zabawki już nie wystarczają, zbliżają się zmiany, nie wiadomo czy Chiny uda się zatrzymać, z takim dużym Ktosiem jeszcze się USA nie mierzyły, więc robimy się nerwowi. I tylko pytanie zostaje, obok tych śmieszków z USA - czy Chiny będą lepsze. Ostatecznie może się okazać, że lepsi nasi dranie niż tamci, nowi. Better the devil you know, jak to mówią.

 • jan.go

  Oceniono 9 razy 7

  Najważniejsze by pamiętali że to Anglicy i Amerykanie doprowadzili do ich upadku śmierci milionów Chińczyków i 100 letniego okresu kolonializmu po wojnie opiumowej To nie nasza wojna

 • cy.nick

  Oceniono 11 razy 7

  Ta obsesja Trampkarzy zaczyna być irytująca. Wszyscy muszą od USA, za 2-3 krotnie wyższe pieniądze, bo tak chce złotowłosy czub.
  Tylko patrzeć, jak Chiny zaczną eksportować samoloty. Na miejscu naszych rządzących już bym się ustawił w kolejce, bo będzie szybciej, taniej i wcale nie gorzej - a może nawet lepiej - technologicznie. To kwestia kilku, góra kilkunastu lat.

 • indan

  Oceniono 17 razy 7

  I tu się amerykanie mylą, skoro Eurazja jest jednym kontynentem to żaden kraj nie musi pytać się o pozwolenie "panów" amerykanów jeżeli chce kupić cokolwiek od Chińczyków. Negocjowanie korzystnych umów z Chinami to inna sprawa.

 • onduma

  Oceniono 8 razy 6

  Zachod musi zrozumiec, ze czasy kiedy siła bombardujac miasta chinskie zmuszali Chinczykow do pozwalania na handel opium juz mineły. Takze czasy angielskich Hong Kongow. Czas amerykanskiego Tajwanu tez jest ograniczony

 • sir.fred

  Oceniono 8 razy 6

  No to Matołuszek ma problem. Już był Chinach i lizał chińską dudę, a tu patron mu palcem zaraz pogrozi... I w którą stronę się wypiąć?

 • lech2011

  Oceniono 12 razy 6

  W styczniu także przedstawiciele niemieckiego przemysłu domagali się ostrzejszego kursu wobec Chin.
  A my się domagamy zaprzestania budowy rury z Ruskimi !

 • vomiting_frog

  Oceniono 7 razy 5

  Dla tego właśnie w Polsce nie będzie żadnego CPK za chińską kasę bo usa na to nie pozwoli akcja z Huwaei to tylko przygrywka. Natomiast 5G to świadectwo tego że mamy z chinami porblem bo Chiny uciekają technologicznie światu i nie padną na pyska jak ZSRR. Choć mogą paść z innych powodów co ciekawe demograficznych. Jak się zestarzeją zanim się wzbogacą odpowiednio bardzo.
  Jak pisowcy w końcu zrozumieli że nie będzie CPK to dla odwrócenia uwagi wycieli drzewa na mierzei. Drugi jedwabny szlak to dla chin zawór bezpieczeństwa w przypadku blokady morskiej zastosowanej przez USA. A USA ma coraz mniej czasu.
  A teraz popatrzcie na ta mapę w kontekście krajów w których USA próbuje bruździć. I już będziecie wiedzieć skąd więzły się te wszystkie isisy i inne alkaidy. A żeby się Europa z Chinami nie dogadała bo to razem 50% światowej gospodarki To się pojawili na uchodźcy Stawiam dolary przeciw orzecha że pierwszego dnia po wpuszczeniu Turcji do UE Erdogan dał by wszystkim w obozach po obywatelstwie i paszporcie.e. Zapewne Turcja i inne państwa arabskie (spod znaku zatrudnimy imama w Katowicach) w tym łapki maczały a putin na pewno nie przeszkadzał. Dodajmy do tego putina który kręci różnymi skrajnie prawicowymi i lewicowymi ruchami w Europie w celu destabilizacji i już jest wesoło.

 • fajla11

  Oceniono 6 razy 4

  co tyn zyd tam robi

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 8 razy 4

  myślę że nawet Włosi (od zawsze filo-amerykańscy) mają w tym przypadku USA w głębokim poważaniu

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy 3

  A co na temat "jedwabnego szlaku" ma do powiedzenia Kukiz? A co Biedroń? A co Kaczyński?

  Bo co trajdolą o wychowaniu dzieci (a zwłaszcza eksperci w temacie tacy jak Biedroń i Kaczyński) niespecjalnie kogo obchodzi, to tylko puste bicie piany.

  Za to stosunek do gazu i węgla z Rosji, czy "jedwabnego szlaku" ma kolosalny wpływ na codzienne życie Polaków.

 • sykstus_7

  Oceniono 15 razy 3

  I my też powinniśmy zacząć robić na poważnie interesy z Chinami z nie służyć za wycieraczkę dla Usraela

 • potulnyqumotr

  Oceniono 7 razy 3

  Chińczycy kupili już port Pireus w Grecji. Teraz czas chyba na Chorwację i Słowenię, bo w Serbii i Bośni Chiny budują już linię kolejową. Chiny pokazały już, że teren górski dla kolei nie jest dla nich przeszkodą - choć transport przez góry jest droższy. Budpwany głębokowodny port w Anaklii w Gruzji nad Morzem Czarnym, odkąd okazało się, że będzie budowany i zarządzany przez Gruzinów i USA przekierowuje zainteresowanie Chin na Iran, Turcję, Armenię. Najdziwniejsze, że pomimo wielokrotnie deklarowanej przyjaźni Chin z Rosją jakoś nie słychać, by Chiny próbowały zbudować kolej pomiędzy Machaczkałą-Groznym-Nalczykiem- Paitogorskiem- Czerkieskiem-Majkopem-Krasnodarem-Noworosyjskiem lub Taganrogiem, a więc z drugiej strony Kaukazu. Najwyraźniej pierwotnie założyli, że optymalny będzie szlak przez Azerbejdżan i Gruzję, pomimo licznych konfliktów w regionie.

 • bopaw1957

  Oceniono 2 razy 2

  USA uświadamiają sobie, że ich znaczenie jest coraz mniejsze .... Próbują rozwalać światowe powiązania gospodarcze :-), już za późno bo UE z Japonią + Kanadą stworzyły największy wolny rynek gospodarczy :-). Tram jest żałosny w swoich konwulsjach agonalnych.

 • rabieg

  Oceniono 6 razy 2

  Jak bezcelowy to czego się obawiają? Polskie kundle już ogon pod siebie.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 4 razy 2

  Naciski polityczne na inne kraje to tylko ZSRR stosował i jego spadkobierczyni Rosja.
  Taka Wolska.

 • pamejudd

  Oceniono 34 razy 2

  Ja tak bez żadnego trybu przypomnę, że Chiny są krajem totalnej inwigilacji, gdzie za wyrażanie poglądów demokratycznych, ujawnianie przestępstw lokalnych kacyków czy posiadanie pornografii, ląduje się w obozie koncentracyjnym...

 • adin_null_adin

  Oceniono 3 razy 1

  Amerykanie już przegrali i chcą popełnić samobójstwo rozszerzone z resztą ludzkości?

 • stalowy_jez

  Oceniono 1 raz 1

  włochy, do nogi.

 • mazzini890

  Oceniono 13 razy 1

  Widzę,że ruskie minusiki popierają swego przyszłego chińskiego rywala? Widać Moskwa naprawdę popełnia tu błąd Zachodu. Licząc ,że Chiny "podzielą" się z nią władzą nad światem.

 • jami100

  0

  USA wszystkim coś sugerują, a jak nie- to sankcje. Nie dotyczy to Polski, która wszystko bierze na pniu.

 • js08836

  0

  Włosi sugerują, by trzymali się z daleka od interesów Włoch i Europy.

 • crvx

  0

  Ci którzy chcą ostrzejszego kursu wobec Chin niech opodatkują dodatkowo firmy Europejskie produkujące w Chinach - wyprowadzają pracę, podatkami nabijają kabzę Chińczykom, a w przeszłości praktycznie oddawali technologie dla swojego krótkoterminowego zysku. Wyhodowali giganta, który teraz teraz kopnie ich w du...

 • hal_gravity

  0

  Chiny jako państwo kontynentalne dąży do uzyskania szybkiego i pewnego korytarza transportowego dla swoich produktów. Projekt nie jest bezcelowy. Projekt to bardzo poważne wystąpienie przed szereg i gra pomiędzy Chinami i USA. Z racji tego że Chińczycy nie mają możliwości technologicznego i wojskowego prześcignięcia floty USA na szlakach morskich instalują się na szlakach naziemnych. A za handlarzami przyjdzie wojsko celem utrzymania tych szlaków i projekcji sił i wpływów na ich okolice.

 • tenare

  0

  Kolejna agresja USA - tym razem wobec Włoch.

 • cim_cum

  Oceniono 6 razy 0

  Dzięki Chinom i Indiom na świecie przybywa lasów; co jest widoczne nawet z orbity Ziemi. Jak dla mnie to jest bardzo ważna wiadomość.

 • bono74

  Oceniono 1 raz -1

  Jedwabny Szlak zawsze będzie jedna wielka ściema i tematem zastępczym.
  Przepustowość tego szlaku to promil w skali potrzeb. Ponadto cały transport przechodziłby przez zależne od Putina tereny.
  To jest utopijny projekt. Wiedza to wszyscy, którzy choć odrobine przez chwile zajmowali się tym tematem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX