"WSJ": Amerykanie przygotowują sankcje za Nord Stream 2. "Dlaczego karmicie bestię"

Stany Zjednoczone przygotowują wprowadzenie sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2 - informuje dziennik "Wall Street Journal", powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji. Gazeta nie podaje, kiedy sankcje mogłyby wejść w życie.

"Dlaczego karmicie bestię"

Autorzy artykułu przewidują jednak pogłębienie rozdźwięku pomiędzy Waszyngtonem a Berlinem. - Po latach dyplomatycznych prób przekonania kolejnych niemieckich rządów do porzucenia projektu, Waszyngton przygotowuje wprowadzenie sanacji wobec gazociągu - pisze "Wall Strett Journal".

Dziennik podkreśla, że prezydent Trump uznał Nord Stream 2 za projekt, który osłabia wojskową ochronę przed Rosją, jakiej Stany Zjednoczone udzielają Europie. - Jeśli chcecie, żebyśmy Was chronili przed bestią, to dlaczego ją karmicie - tak informator "Wall Street Journal" podsumował ocenę polityki Berlina wobec Moskwy przez prezydenta Trumpa.

Rozdźwięk pomiędzy Waszyngtonem a Berlinem

Gazeta pisze, że sankcje zostaną wprowadzone po nowelizacji ustawy o sankcjach wobec Rosji, którą kongres przyjął w połowie 2017 roku. Mają one uderzyć zarówno w inwestorów, jak i firmy uczestniczące w projekcie. Z artykułu nie wynika, czy ostateczna decyzja w tej sprawie już zapadła. Jednak w ubiegłym tygodniu zastępczyni Biura do spraw Europy w departamencie stanu Nicole Gibson ostrzegała, że europejskie firmy biorące udział w budowie Nord Stream 2 stają wobec ryzyka poważnych sankcji. Podczas konferencji w Brukseli Nicole Gibson podkreśliła, że Waszyngton nie uznaje kwestii budowy Nord Stream 2 za przesądzoną.

"Wall Street Journal" przewiduje, że nałożenie sankcji na Nord Stream 2 pogłębi rozdźwięk pomiędzy Waszyngtonem a Berlinem, na który dotychczas składały się spory o porozumienie nuklearne z Iranem, wymianę handlową i wysokość wydatków wojskowych Niemiec. Gazeta zauważa jednak, że wiele europejskich krajów podziela stanowisko Waszyngtonu.

Więcej o:
Komentarze (254)
"WSJ": Amerykanie przygotowują sankcje za Nord Stream 2. "Dlaczego karmicie bestię"
Zaloguj się
 • keram2225

  Oceniono 25 razy 11

  Ale sie ruskie trolle rzszczekały!
  Trump nie jest moim faworytem, ale to co robi z Chinami i nord Stream2 popieram w calej rozciaglosci

 • koles751

  Oceniono 34 razy 10

  Trzymam kciuki za Amerykanów. W tej sprawie Niemcy występują w roli osła trojańskiego.

 • wranek

  Oceniono 21 razy 7

  Polska przeszkadza zarówno Rosji jak i Niemcom. Najlepiej, jak by Polski nie było.
  O ileż łatwiejszy byłby transport i logistyka obu gospodarek.
  Rozbiorowi Polski przez sąsiadów przeszkadza USA.

 • marc.pl

  Oceniono 24 razy 6

  Rosja to bandyckie państwo którym rządzą zwykli przestępcy - ci ludzie są nieobliczalni i wszystko może im przyjść do głowy.

 • hunter1111

  Oceniono 21 razy 5

  pzrypomnijmy ze to nikt inny jak polacy nie zaakceptowali budowy ryrociagu lata temu przez nas zkraj mowic o formie szpiegostwa

 • 4zero

  Oceniono 10 razy 4

  niczego nie nauczyli się na przykładzie Chin... kasa była ważniejsza niż zasady i prawa człowieka i teraz zachód jest zależny od Chin.... podobnie może być z Rosją

 • szabepio

  Oceniono 5 razy 3

  Jesli usa ograniczy parasol obronny nad europą tylko o 50% to ruscy tu wchodzą.
  Putin nie bedzie czekał. I nawet tani gaz z rosji nie bedzie pocieszeniem. A dzisiaj kasę za gaz te bydle na kremlu inwestuje w zbrojenia. Trzeba rozumiec ze on jest pier*****ty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX