Spadek bezrobocia, wzrost pensji i tak przez prawie 3 lata. Nowe prognozy NBP dla rynku pracy

Dobra sytuacja na rynku pracy szybko się nie skończy wynika z prognoz Narodowego Banku Polskiego. W najnowszym raporcie o inflacji bank centralny prognozuje, że bezrobocie będzie spadać aż do końca 2021 roku.

Bezrobocie ma spadać

Raport o projekcji inflacji 2019Raport o projekcji inflacji 2019 źródło: NBP

Oczekiwanemu w najbliższych latach spowolnieniu tempa wzrostu PKB towarzyszył będzie, opóźniony w czasie, stopniowy spadek dynamiki liczby pracujących. (...)  W badaniach ankietowych przedsiębiorstw odsetek firm wskazujących niedobór pracowników jako barierę działalności kształtuje się na najwyższym poziomie od 2008 r.62, a odsetek firm deklarujących posiadanie nieobsadzonych stanowisk pracy pozostaje bardzo wysoki i w IV kw. 2018 r. przekraczał 40 proc.

- wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego.

Raport o projekcji inflacji.Raport o projekcji inflacji. źródło: NBP

Wynagrodzenia będą rosnąć

Ekonomiści NBP prognozują, że płace w kolejnych latach będą rosły średnio w tempie ponad 6 proc. Ma mieć na to wpływ nie tylko niskie bezrobocie, ale także wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej.

W kierunku wyższej dynamiki płac będzie oddziaływać rekordowo niski poziom stopy bezrobocia oraz stopniowy wzrost inflacji cen konsumenta. Badania ankietowe NBP wskazują, że odsetek firm planujących znaczący wzrost wynagrodzeń w 2019 r. oraz sygnalizujących występowanie presji płacowej utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. Dodatkowo, zgodnie z ustawą budżetową na 2019 r., w przyśpieszy tempo wzrostu wynagrodzeń w sektorze publicznym, który obejmuje blisko jedną trzecią ogółu zatrudnionych w gospodarce narodowej

- ocenia NBP.

Raport o inflacjiRaport o inflacji źródło: NBP

W dokumencie napisano także, że w najbliższych latach wpływ pracowników z Ukrainy na polski rynek pracy może zostać ograniczony. Według NBP może tak się stać, "gdyby część imigrantów wyjechała z Polski wraz z otwarciem od 2020 r. rynku pracy w Niemczech dla obywateli spoza UE".

Więcej o:
Komentarze (21)
Spadek bezrobocia, wzrost pensji i tak przez prawie 3 lata. Nowe prognozy NBP dla rynku pracy
Zaloguj się
 • zdzich02

  Oceniono 13 razy 9

  Ten wzrost pensji to u wszystkich, czy tylko u tych zatrudnionych w NBP?

 • remo29

  Oceniono 9 razy 7

  NBP jest ostatnio bardzo wiarygodny ;)

 • 500nadziecko

  Oceniono 6 razy 6

  Pensja minimalna to usankcjonowane niewolnictwo a wystarczy przejrzeć te oferty pracy. Minimum lub niewiele więcej. Niektórzy rekrutują cały czas ale pensji nie podniosą. Do dobrze płatnej pracy trudno się załapać z ogłoszeń internetowych. Nikt z takiej nie ucieka, Dość długo juz nie pracuję ale nie chce sie dać wykorzystywać. Jednak z czegoś trzeba żyć i gdzieś pójść na przetrwanie, tylko jaki jest sens iśc do pracy z której nie można się utrzymać. Albo kombinują pod stołem, albo maksymalna eksploatacja człowieka i nikt nie wytrzymuje, albo na czarno itp

 • fakduck

  Oceniono 8 razy 6

  Pewnie im chodzi o dwórki, bo u prywatnych (bez budowlanki) to kicha!

 • barrt21

  Oceniono 7 razy 5

  no dział marketingu nbp w patryjotycznycm amoku , bo analizator chyba tego nie wymyślił..

 • kabza1605

  Oceniono 7 razy 5

  Jak podwyższą zarobki w NBP i wszystkich państwowych instytucjach to srednia pójdzie w górę że ho ho.

 • czechy11

  Oceniono 4 razy 4

  Który blondociąg to Glapie wymyślił?

 • czechy11

  Oceniono 3 razy 3

  Od 3 miesięcy. Ezrobocie rośnie ale PiS NBP przed wyborami spada😂😂

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX