Zalewska szykuje się na strajk nauczycieli. Zmiana w przepisach przed egzaminami

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, który ma pomóc sprawnie przeprowadzić egzaminy ósmoklasisty w trakcie strajków nauczycieli.

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Związku Nauczycielstwa Polskiego, strajk nauczycieli ma rozpocząć się 8 kwietnia i być kontynuowany do odwołania. Tymczasem już 15-17 kwietnia odbędą się egzaminy ósmoklasisty. Jeśli w tym czasie będzie trwał strajk, w części szkół mogą być problemy z obsadą składu nadzorującego.

Wygląda na to, że Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje się na takie problemy. Właśnie na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia, które ma być rozwiązaniem.

Chodzi mianowicie o to, że gdyby nie było możliwości powołania w skład "komisji" podczas egzaminu nauczyciela zatrudnionego w szkole, to będzie mógł zasiąść w niej pedagog z innej placówki.

Zmiana ta pozwoli dyrektorowi szkoły na większą elastyczność działania w momencie powoływania zespołu egzaminacyjnego i zespołów nadzorujących

- tłumaczy MEN.

.. .

Obecnie jest tak, że przynajmniej jeden nauczyciel w składzie nadzorującym musi być zatrudniony w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin (i jest on przewodniczącym zespołu). Także przynajmniej jeden nauczyciel w zespole powinien być z innej szkoły.

Grono nadzorujące powinno liczyć przynajmniej dwoje nauczycieli w przypadku 25 uczniów, a każde kolejne 20 uczniów oznacza o jednego nauczyciela w "komisji" więcej.

Czytaj też: Polscy nauczyciele mają jedne z najniższych wynagrodzeń wśród krajów OECD [ANALIZA]

Ani słowem o strajku

Ministerstwo Edukacji Narodowej w uzasadnieniu rozporządzenia czy w jego OSR (Ocena Skutków Regulacji) ani słowem nie zająkuje się, że "inspiracją" do nowego rozporządzenia jest ryzyko paraliżu egzaminów ósmoklasisty przez strajki nauczycieli. 

Mówi o tym jednak sam fakt, że przez półtora roku od publikacji pierwotnej wersji rozporządzenia o warunkach przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty żadnych zmian nie było. Nagle taka potrzeba pojawiła się na miesiąc przed pierwszym egzaminem.

Poza tym MEN nie kryje, że potrzeba zmian jest nagląca.

Pilne wejście w życie rozporządzenia wynika z potrzeby umożliwienia przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego skorzystania z zaproponowanego rozwiązania jeszcze w bieżącym roku szkolnym 2018/2019. (...) Nie ma możliwości podjęcia alternatywnych w stosunku do projektowanego rozporządzenia środków umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu

- czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Czego oczekują nauczyciele?

Głównym żądaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego są podwyżki wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.

Czytaj też: Marek Suski komentuje zarobki w szkolnictwie. "Jest nieduża różnica między posłem a nauczycielem"

Więcej o:
Komentarze (251)
Zalewska szykuje się na strajk nauczycieli. Zmiana w przepisach przed egzaminami
Zaloguj się
 • przyzwyczajony

  Oceniono 95 razy 81

  A jak wszystkie szkoły zastrajkują? Może od razu wprowadzić zapis, że w takim przypadku żołnierze obrony terytorialnej mogą zastąpić nauczycieli.

 • radoslaw.marecki

  Oceniono 67 razy 65

  Rząd pokazał jaki ma plan: przetrzymać protest nauczycieli i nic im nie dać.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 68 razy 62

  Szukamy łamistrajków?

  Pójdziecie na to drodzy nauczyciele, to pamiętajcie że twarz i nazwisko ma się jedno a władza się zmienia.

 • kali23

  Oceniono 61 razy 57

  Czy to ma jakieś znaczenie ? Ten burdel razem z burdel mamą i tak zniknie niedługo z ziemi.

 • jag63

  Oceniono 58 razy 50

  Pisia łajba tonie razem z prezesikiem.

  Idziemy po was !
  Nie będzie grubej kreski.

  .

 • norman67

  Oceniono 52 razy 44

  Mam nadzieję, że ta q/w, bo nie mogę inaczej jej nazwać, przeważy szalę zwycięstwa w wyborach w październiku na stronę normalnych i nie zostanie po kaczych synach kamień na kamieniu. Ale to cierpienie i pogarda dla dzieci nie zostanie zapomniane. Dzieci pomścimy, pisom w..limy.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 42 razy 36

  byłoby śmiesznie, gdyby nie było tak strasznie!!!! pisie syny niszczą oświatę.

 • biesczad1

  Oceniono 36 razy 34

  Ania miała za zadanie rozwalić polską oświatę: zrobiła to - teraz po niej choćby potop!!!

 • cim_cum

  Oceniono 31 razy 31

  Gdyby nauczyciele mieli do stracenia 6 tysięcy brutto (jak twierdzą Zalewska, premier i Suskinsyn), to może by się zastanowili czy warto strajkować. Ale za pensję oscylującą wokół 2,5-3 tysiące (a stażyści wokół 1800 zł) mogą strajkować do skutku, albo upadku polskiej oświaty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX